دوغ شتر چیست؟

پشت ویترین بسیاری از فروشگاه‌های لبنیات، واژه دوغ شتر به چشم می‌خورد. گاهی هم واژه شیر شتر را می‌بینیم. اما باید پیش از هرچیزی بدانیم که دوغ شتر و شیر شتر تفاوتی با هم ندارند و به این دلیل که شیر شتر دارای طعم ترش مزه است به این نام خطاب می‌شود. البته این دو محصول دقیقا شبیه هم نبوده و فرایند بسیار ساده و کوچکی برای دوغ انجام می‌شود.
مقدار چربی اشباع شیر شتر در مقایسه با شیر گاو کمتر است. برای درک بهتر این موضوع کافی است بدانید که در 250 میلی‌لیتر شیر شتر 4.5 گرم چربی وجود دارد که برای شیر گاو 8 گرم ثبت شده است. همچنین از نظر کالری این اعداد برای شیر شتر 110 کالری و برای شیر گاو  150 کالری است.

طرز تهیه دوغ شتر

برای  تهیه دوغ شتر از شیر می‌توانید به میزان نصف مقدار شیر تازه شتر آب ولرم به آن اضافه کنید. سپس در ظرف را ببندید تا به هراندازه که می‌خواهد کف کند. در ظرف باید حدود 10 تا 15 دقیقه بسته باشد. درصورت باز کردن در،  واکنش به درستی انجام نشده و کف نمی‌کند. پس از پایان زمان، کف روی شیر را  برداشته و به مقدار یک لیوان از کف را باقی بگذارید و باقی مانده را هم  بزنید. نام این کف در زبان محلی آق آران است. پس از پایان کل فرایند شما دوغ شتر تولید کرده‌اید و می‌توانید با میل نمودن آن از خواص دوغ شتر استفاده کنید.

خواص دوغ شتر چیست؟

فواید دوغ شتر بسیار زیاد است. این محصول در طب سنتی کاربرد داشته و اطبا با توجه به مزاج یا نیازمندی‌های افراد آن را برای درمان تجویز می‌کنند. اگر بخواهید به تمامی خواص دوغ شتر بپردازیم، باید خود را برای خواندن مقاله‌ای بسیار طولانی آماده کنید. به همین دلیل فقط فهرستی از خواص و فواید دوغ شتر که برای سلامت انسان مفید است را ارائه می‌کنیم.
قبل از شناخت خواص این محصول توجه داشته باشید که خرید دوغ شتر باید از مراکز معتبر انجام بگیرد و این مسئله که قیمت دوغ شتر گوناگون است، ارتباطی با کیفیت این محصول ندارد.
وجود ویتامین C، ویتامین B3، آهن و کاروتن در دوغ شتر اثبات شده است. همچنین این محصول لبنی لاکتوز کمتری در مقایسه با شیر گاو دارد و برای افرادی که در هضم شیر دچار مشکل می‌شوند، می‌تواند مفید باشد.
اسیدهای طبیعی موجود در آن باعث مرطوب‌کنندگی پوست شده و در نهایت لطافت و نرمی در پوست ایجاد می‌کند. براساس دانسته‌های طب سنتی و گفته‌های حکیم روازاده مزاج شیر شتر گرم بوده و چربی کمتری دارد، در نتیجه چربی و آب موجود در آن از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

فواید دوغ شتر برای بیماری‌ها

دوغ شتر و دیابت رابطه خوبی با یکدیگر ندارند، یعنی اینکه مصرف این محصول برای درمان بیماران دیابتی بسیار مناسب است. در این محصول پروتئین‌هایی وجود دارد که مانند انسولین در بدن عمل می‌کند. همچنین این پروتئین موجب کاهش کلسترول شده و از مشکلات قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند.
دوغ شتر دارای خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری است. همچنین برای رفع آلرژی بسیار مفید است. تقویت قوای بدن کاری است که می‌توانید با مصرف دوغ شتر به آن دست پیدا کنید. اگر درگیر مشکلاتی مانند سرفه، ورم مفاصل یا روماتیسم هستید، دوغ شتر به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی برای شما بسیار مفید است.
این نوشیدنی قابلیت به تاخیر انداختن  پیری در بدن را دارد و برای کاهش وزن فوق‌العاده‌ مناسب است. از آنجایی که قدرت عضلات بدن در تمامی سنین برای انسان مهم است و به‌طور خاص عضلات قلب باید همیشه توانا باشند، جالب است که بدانید شیر یا دوغ شتر برای عضله بسیار مفید خواهد بود.
بیماری‌های زخم معده و زخم اثنی‌عشر را می‌توانید با دوغ شتر درمان کنید. تقویت قوای بینایی، درمان کبد چرب، درمان اگزما و چربی زیرپوستی با مصرف شیر شتر اتفاق میفتد.
همان‌طور که گفتیم بررسی مورد به مورد خواص شیر شتر کاری بسیار طولانی است و ما در  این مقاله به بیان عنوان‌ها بسنده می‌کنیم. در پایان باید گفت که دوغ شتر برای بیماری‌های دیگری مانند بواسیر، طحال، سل، علائم اوتیسم و تقویت قوای  جنسی مفید است.
عطاری اینترنتی عطارخونه یکی از بهترین مراکز برای خرید دوغ شتر مورد تایید دکتر روازاده است که محصولات را با کیفیتی بالا و کاملا طبیعی در اختیار شما قرار می‌دهد.