می‌گویند عمر درخت زیتون به پنج هزار سال هم می‌رسد. این جمله شاید افسانه به نظر بیاید ولی گیاه‌شناسان معتقدند که درخت زیتون می‌تواند تا 600 سال عمر کند و چند درخت زیتونِ هزار ساله هم در دنیا وجود دارد که هنوز میوه می‌دهند! پس یک درخت زیتون می‌تواند چند نسل یک خانواده و یک سرزمین را از نزدیک ببیند و با میوه‌های ارزشمندش آنها را تغذیه کند. میوه‌هایی که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. اما طبع و مزاج این میوه لذیذ و از آن مفیدتر روغن زیتون چیست؟

طبع روغن زیتون

شاید شما هم در مورد طبع روغن زیتون چیزهای ضد و نقیضی شنیده باشید یا برایتان سوال پیش آمده که اصلا روغن زیتون گرم است یا سرد؟ روغنی که هم پزشکان و هم متخصصان طب سنتی به مصرف آن سفارش می‌کنند با مزاج پدر و مادر مُسن یا فرزند کوچکم سازگاری دارد یا نه؟

زیتون یک میوه گرمسیری است که آب و هوای گرم و مرطوب را دوست دارد. جالب است بدانید که طبعِ میوه زیتون در صورتی که کاملا رسیده باشد، گرم است. فرقی نمی‌کند زیتون سبز باشد یا سیاه، اگر کاملا رسیده باشد طبع آن گرم است و از نظر خشکی و تری، به سمت تعادل میل دارد. ولی زیتون نارس سرد و خشک است.

بنابراین روغن زیتون را اگر از زیتون رسیده تهیه کرده باشند، طبیعت گرم و خشک دارد. با این حال درجه خشکی آن پایین، و بیشتر مایل به تعادل است. برای همین روغن زیتون با تمام طبایع جور درمی‌آید و همه افراد، چه زن باشند چه مرد، چه سالمند یا کودک، می‌توانند روغن زیتون مصرف کنند. مادرها می‌توانند با خیال راحت روغن زیتون را در آشپزی به کار بگیرند و برای تمام اعضای خانواده غذای سالمی تهیه کنند. هرچند افرادی با مزاج خیلی گرم، نباید در مصرف زیتون و روغن آن زیاده‌روی کنند.

خواص روغن زیتون برای روده ها و مفاصل

روغن زیتون دوست کسانی است که از یبوست رنج می‌برند. البته اگر یبوست مزمن و شدید دارید، کارتان ممکن است با روغن زیتون راه نیفتد. به متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا راهکارهای تخصصی برایتان تجویز کند. اما اگر یبوست‌تان خفیف است از خاصیت شگفت‌انگیز روغن زیتون استفاده کنید.

غذاهایتان را با روغن زیتون بپزید. به یاد داشته باشید روغن زیتون خشکی دارد و به تنهایی در درمان یبوست کاربرد ندارد و ممکن است تشدید کننده هم باشد مگر اینکه با ماده دیگری استفاده شود مثلا خیساندن آلو یا انجیر در آن و استفاده همزمان! در ضمن می‌دانستید که یبوست پوست شما را خراب می‌کند؟ اگر روده‌هایتان خوب و مرتب کار کند، پوستتان هم شاداب و درخشان می‌شود.

در ضمن اگر از درد و خشکی مفاصل رنج می‌برید باز هم روغن زیتون یار شماست. این روغن چون در گروه روغن‌های گرم طبقه بندی می‌شود، برای درد مفاصل ناشی از تجمع سردی مفید است. مفاصل و استخوان‌هایتان را شب‌ها با کمی روغن زیتون حسابی ماساژ دهید تا خون زیر پوستتان به جریان بیفتد. بعد عضو مورد نظر را ببندید و گرم نگه دارید.

مطالعه بیشتر: مزایای طب سنتی نسبت به طب نوین

خواص روغن زیتون برای پوست و مو

خواص روغن زیتون برای پوست و مو

روغن زیتون در زیبایی پوست و مو هم سابقه طولانی‌ای دارد. از ملکه‌های مصر باستان تا مدل‌های امروزی، راز جوانی و زیبایی با روغن زیتون را می‌دانند. زیبارویان زیادی در سرتاسر جهان برای جوان ماندن پوست و مو از ماسک‌های مختلف حامی روغن زیتون استفاده می‌کنند. شما هم می‌توانید با ترکیب یک قاشق مرباخوری روغن زیتون و یک قاشق چایخوری عسل ماسک پاک کننده ساده اما شگفت‌انگیزی درست کنید. آن را روی پوست صورتتان با حرکات دورانی ماساژ دهید تا جرم و کثیفی را از منافذ پوستتان بیرون بکشد و پاک کند.

اگر ریزش مو دارید، یا در اثر دکلره و کارهای زیبایی موهایتان آسیب دیده، برای تقویت و به دست آوردن سلامت موهایتان می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید. چند ساعت قبل از حمام ریشه موهایتان را به روغن زیتون آغشته کنید و خوب ماساژ دهید. بعد کلاهی روی سرتان بگذارید تا روغن جذب شود. آن وقت به حمام بروید و سرتان را خوب بشویید. با تکرار این کار به زودی درخشندگی و طراوت موهایتان را دوباره به دست می‌آورید. اگر موهایتان سست و ضعیف شده، می‌توانید روغن زیتون را با یک زرده تخم مرغ مخلوط کرده و این ماسک تقویتی را یک ساعت قبل از حمام روی سرتان بگذارید.

اما توجه کنید که همه این‌ها در صورتی امکان‌پذیر است که از روغن زیتون طبیعی و باکیفیت استفاده کنید. روغن زیتون خالص و طبیعی را می‌توانید از عطاری عطارخونه که مورد تأیید حکیم دکتر روازاده است، تهیه کنید.