ظروف برنجیکمی صبر کنید...

ظرف برنجی چیست؟

ظروف برنجی ظروفی هستند که از آلیاژ برنج تولید شده‌ و دارای خواص فراوانی هستند تا جایی که در طب سنتی به استفاده از این ظروف بسیار توصیه می‌شود. زیرا این فلز خاصیت جذب روی و مس در بدن را افزایش می‌دهد.

در گذشته این فلز در ساخت ظروفی چون سماور، کتری، قاشق، چنگال و... استفاده می‌شد و با گذشت زمان در قابلمه، سینی و سایر ظروف نیز استفاده شد که بیش‌تر خاصیت  تزئینی داشت.

انواع ظروف برنجی

ظروف  برنجی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: دسته اول ظروفی که به طور خالص از  برنج ساخته شده‌اند و دسته دوم ظروفی که یک لایه از برنج روی آن‌ها کشیده  شده است و به معنای دیگر آب‌کاری شده‌اند.

تشخیص ظروف برنجی اصل

یکی از خاصیت‌های ظروف برنجی این است که روی نایلون یا پلاستیک نمی‌چسبد؛ بنا‌بر‌این برای تست ظروف برنجی و آگاهی از اصل بودن، آن را روی شعله قرار دهید تا داغ شود.

سپس روی یک نایلون پلاستیکی بگذارید، اگر به نایلون نچسبد ظرف برنجی اصل است. روش دیگر برای تشخیص این که ظرف با برنج آب‌کاری شده یا برنجی خالص است، استفاده از یک آهن ربا یا انداختن خش روی ظرف است که تفاوت آن ‌را به وضوح نشان می‌دهد.

تمیز کردن ظروف برنجی

متاسفانه ظروف برنجی پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به دلیل جذب مواد روغن یا گرد و غبار کدر و تیره و کثیف می‌شوند که با روش‌های متفاوت و خانگی می‌توان به راحتی آن‌ها را تمیز کرد.

روش اول: اگر قصد تمیز کردن بدنه خارجی ظروف برنجی را دارید می‌توانید آن را با ترکیب نمک، مایع ظرفشویی و سرکه انگور طبیعی تمیز کنید. نکته قابل توجه این است که ظروف برنجی به خصوص قاشق برنجی در  مقابل اسید حساس است و واکنش نشان می‌دهد. بنا‌براین بلافاصله آن را پس از  شست‌وشو آب‌کشی و خشک کنید.

روش دوم: یک لیمو ترش تازه را از وسط به دو  نیم تقسیم کنید و سپس لیمو را به نمک آغشته کرده و روی بدنه ظرف برنجی  بکشید. لیمو و نمک باعث می‌شوند تا جرم‌ها به خوبی از بین بروند. البته  توجه داشته باشید که تعداد لیمو‌ها به اندازه ظرف شما بستگی دارد. لیمو و  نمک را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و اگر احساس کردید به خوبی لیمو از بین  نرفته ظرف را آب‌کشی کنید و حتما به خوبی خشک کنید.

روش سوم: کرم تار  تار را به همراه آبلیمو تازه مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس بدنه  ظرف را با خمیر بپوشانید و به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا جرم گیری انجام  شود؛ سپس ظرف را بشویید.

روش چهارم: خمیری از ترکیب جوش شیرین، آبلیمو و  نمک درست کنید. سپس ظرف برنجی را به خوبی با خمیر بپوشانید و به مدت ۳۰  دقیقه صبر کنید. سپس خمیر را به خوبی از بدنه ظرف بشویید و خشک کنید.

روش پنجم: برای جرم گیری و براق شدن ظروف برنجی می‌توانید از رب گوجه فرنگی یا  سس کچاب هم استفاده کنید. در این روش مقداری رب یا سس گوجه فرنگی را رقیق  کرده و بر بدنه ظرف بمالید. پس از گذشت یک ساعت ظرف را به خوبی آبکشی کرده و  با یک دستمال تمیز به خوبی پاک کنید.

روش ششم: در این شیوه می‌توانید  چند قطره مایع ظرفشویی را همراه با آب دورن یک اسپری ریخته و روی بدنه  اسپری کنید، سپس آبکشی نمایید یا اینکه درون یک ظرف بزرگ چند قطره مایع  ظرفشویی بریزید و با آب مخلوط کنید. سپس ظروف برنجی را به مدت ۱۰ دقیقه درون آب بگذارید تا خیس بخورد و سپس آبکشی کنید.
روش هفتم: ماست دارای  اسید لاکتیک است و نقش مهمی در برطرف کردن جرم‌ها دارد، به همین دلیل ماست  را هم می‌توانید بر بدنه ظروف برنجی بمالید و اجازه دهید تا ماست خشک شود و  سپس آن را بشویید.

روش هشتم: با مخلوط آرد، نمک و سرکه سفید خمیری درست  کنید و روی ظرف برنجی قرار دهید، سپس به خوبی آن را بشویید. مدت زمانی که  باید اجازه دهید تا خمیر روی ظرف بماند، حدود یک ساعت است.

تمیز کردن ظروف برنجی لاکی

مرحله اول: با یک دستمال نخی تمیز و نرم گرد و خاک و چربی را به خوبی پاک کنید.

مرحله دوم: یک دستمال پنبه‌ای را به مواد شوینده و آب آغشته کنید و روی بدنه ظرف  بمالید. توصیه می‌شود از محلول آب و صابون استفاده کنید که براقی بیش‌تری  به ظروف شما بدهد.

مرحله سوم: همه مواد شوینده را با یک دستمال تمیز  پاک‌ کنید و اجازه دهید ظرف به خوبی پاک شود. برای از بین بردن لایه لاکی ظرف می‌توانید آن را با آب داغ بشویید یا ظرف را به مدت چند دقیقه در ظرف  حاوی آب جوش بجوشانید. پس از خارج کردن ظرف از آب جوش، ظرف را کنار بگذارید  تا سرد شود. سپس لایه لاکی به راحتی جدا کنید.

روش دیگر برای جدا کردن  لایه لاکی این است که در یک محیط باز ظرف را با لایه‌ای از پاک کننده جلا  یا جلا دهنده‌ای دیگر بپوشانید. دقت کنید که حتما از دستکش استفاده کنید و  زیر ظرف روزنامه قرار دهید تا محیط کثیف نشود. پس از گذشت یک تا دو دقیقه  ظرف را با یک دستمال نرم پاک کنید.

خواص ظروف برنجی

  • کاربرد تزئینی
  • رنگ زرد و براق آن باعث روحیه بخشی می‌شود
  • بر طرف کردن کمبود روی و مس در بدن
  • خاصیت ضد باکتریال این ظروف باعث می‌شود تا از تولید مثل باکتری‌ها در بدن جلوگیری شود
  • ظروف برنجی خاصیت فراوانی در برطرف کردن بیماری‌های پوستی دارد
  • خواص ظروف برنجی در برطرف کردن بیماری‌های گوارشی بسیار قابل توجه است
  • این ظروف باعث کمک کردن به عملکرد صحیح سلول‌های مغزی می‌شود
  • باعث بهبود اشتها می‌شوند و سوتغذیه را کاهش می‌دهند
  • باعث برطرف کردن زخم‌های سطحی پوست می‌شوند
  • کمک به بهبود اختلال در سیستم چشایی و بویایی می‌شود

فلز  برنج می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر فلزات در تهیه ظروف باشد.  استفاده از این فلز در ساخت ظروف پخت و پز باعث می‌شود تا بدن بتواند روی و مس مورد نیاز خود را جذب کند و به این ترتیب با تکمیل املاح مورد نیاز  بدن، تاثیر چشم‌گیری در افزایش قدرت مقابله بدن در برابر بیماری‌ها دارد.

لیست قیمت ظروف برنجی

ظروف برنجی به دلیل داشتن ترکیباتی از روی و مس در خود دارای خواص بسیاری برای مصرف کننده هستند. این محصولات می‌توانند تاثیرات بسیاری بر بیماری‌های گوارشی و پوستی داشته باشند.

همچنین خاصیت ضدمیکروبی ظروف برنجی مورد تایید قرار گرفته است. برای خرید ظروف برنجی باید روش‌های شناخت محصول باکیفیت را بدانید یا از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. وجود ناخالصی در آلیاژ این محصولات موجب تنوع در قیمت ظروف برنجی می‌شود.

برای آنکه به راحتی از محاسن این محصولات استفاده کنید و نیاز به دانش خاصی برای خرید ظروف برنجی نداشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این محصول را از عطاری اینترنتی عطارخونه تهیه کنید. تمامی این محصولات مورد تایید حکیم روازاده بوده و نظارت دقیقی بر روند تولید آن‌ها می‌شود.

دسته‌بندی