سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها در فصل زمستان سال می باشد. در شرایطی که در پیشگیری آن به موقع اقدام نشود خطرات جبران ناپذیری شما را تهدید می کند. بهتر است در صورت رعایت توصیه های احتیاطی در زمان هایی که آنفولانزا یا سرماخوردگی را در خود حس کردید به دنبال راه هایی باشید که در سریع ترین زمان خود را ترمیم کنید.

طبق گزارشات، سازمان جهانی بهداشت هیچ درمانی را برای سرماخوردگی و آنفولانزا پیشنهاد نکرده است. همان گونه که می دانید سرماخوردگی یک بیماری عفونی است که قابلیت تکثیر و ضربه زدن به محلهای حیاطی بدن شما را دارد.

درمان سرماخوردگی در طب سنتی

ویروس یا باکتری وقتی که وارد بدن ما شده به داروئی نیازمندیم که یا این عامل بجنگد، البته طب غربی هم از این کار استفاده میکند اما چون این روش برای اکثریت عموم به طور یکسان عمل می کند اشتباه می باشد.

اکثر مردم برای یکبار هم که شده دچار سرماخوردگی شده اند حتی افرادی که قوی و شجاع هستند. حال به این نتیجه می رسیم که چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم؟ خصوصیت ما برای سرماخوردگی اهمیتی ندارد بطوریکه اگر در این شرایط قرار بگیریم ما را به سرفه و عطسه می اندازد. البته برخی از درمان ها به ما کمک میکند تا زودتر سرماخوردگی را پشت سر بگذاریم.

کارهای متفاوت و بسیاری می توانیم انجام دهیم تا سرماخوردگی را به راحتی و با آرامش کامل بگذرانیم. همانگونه که می دانید برخی از درمان ها هستند که به ما یاد می دهند، چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

اکثرا  بیماران سرماخورده فکر می کنند که اگر ترشحات به رنگ سبز و غلیظ در ریه یا در پشت حلق داشته باشند، بایستی آنتی بیوتیک استفاده کنند. استفاده از  آنتی بیوتیک در اکثر مواقع هیچ گونه ضرورتی ندارد و تنها زمانی که تب ناشی از عفونت میکروبی اتفاق افتاده باشد باید آنتی بیوتیک با دستور پزشک مصرف  شود.

درمان سرماخوردگیعلائم سرماخوردگی و آنفولانزا از نظر دکتر روازاده

همانگونه که شما هم تجربه کرده اید از علائم سرماخوردگی سوزش و دردگلو می باشد و با خروج خلط، آبریزش بینی و سرفه این روند ادامه پیدا می کند. سرماخوردگی معمولی بزرگسالان و کودکان برخلاف آنفولانزا به طور کلی تب دارد و متفاوت است. همانگونه که میدانید بیماری آنفولانزا به طور ناگهانی شروع می شود و با علامت هایی مثل درد بدن، صورت بر افروخته و تب اوج می گیرد که بعضی افراد علائم سرگیجه، سیستمیک و یا استفراغ دارند.

امکان دارد آنفولانزا در کودکان و سالمندان و حتی کسانی که مشکلاتی از ناحیه قلبی و عروقی و یا حتی تنفسی دارند به ذات الریه دچار شوند که چنین حالتهایی در افراد سالم بسیار کم است. علائم بیماری در سرماخوردگی و آنفولانزا به تدریج شدید و خفیف می شود. سرماخوردگی به طور میانگین از 5 الی 7 روز به طول می انجامد اما ممکن است سرفه ناشی از آن ادامه دار باشد که در اینجا به برخی از حالت های سرماخوردگی و آنفولانزا اشاره می کنیم:

  • گرفتگی و درد عضلات
  • تعریق
  • درد شدید عضله ها و مفاصل
  • گرفتگی بینی
  • اسهال و استفراغ
  • بی اشتهایی
  • سرفه خلط دار غلیظ

پیشگیری و درمان سرماخوردگی کودک

پیشگیری از سرماخوردگی کودکان

استفاده سه لقمه کوچک عسل، کودک شما را تا پایان فصل سرما واکسینه می کند. همچنین آب نمک به صورت رقیق و ولرم در حمام درست کنید و از قسمت چانه به پائین، یک روز کامل کودک عزیزتان را با آب شستشو دهید.

تغذیه سالم را برای کودک در نظر بگیرید و از مصرف کردن سس، مواد کارخانه ای و کاکائو جدا خودداری کنید تا بتوانید سیستم دفاعی کودک تان را قوی کنید. انجام حجامت در پایان چهار ماهگی نیز در پیشگیری از سرماخوردگی بسیار موثر است.