سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها در فصول انتهایی سال می باشد. در شرایطی که در پیشگیری آن به موقع اقدام نشود خطرات جبران ناپذیری شما را تهدید میکند . بهتر است در صورت رعایت توصیه های احتیاطی  در زمانهایی که آنفولانزا یا سرما خوردگی را در خود حس کردید به دنبال راههایی باشید که در سریع ترین زمان خود را ترمیم کنید.

طبق گزارشات ، سازمان جهانی بهداشت هیچ درمانی را برای سرماخوردگی و آنفولانزا پیشنهاد نکرده است. همانگونه که میدانید سرماخوردگی یک بیماری عفونی است که قابلیت تکثیر و ضربه زدن به محلهای حیاطی بدن شما را دارد.

چگونه سرما خوردگی را درمان کنیم

ویروس یا باکتری که وارد بدن ما شده به داروئی نیازمندیم که یا این عامل بجنگد البته طب غربی هم از این کار استفاده میکند اما چون این روش برای اکثریت عموم به طور یکسان عمل میکند اشتباه میباشد.

اکثر مردم برای یکبار هم که شده دچار سرماخوردگی شده اند حتی افرادی که قوی و شجاع هستند . حال به این نتیجه میرسیم که چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم!؟ خصوصیت ما برای سرماخوردگی اهمیتی ندارد بطوریکه اگر در این شرایط قرار بگیریم ما را به سرفه و عطسه می اندازد. البته برخی از درمانها به ما کمک میکند تا زودتر سرماخوردگی را پشت سر بگذاریم.

کارهای متفاوت و بسیاری میتوانیم انجام دهیم تا سرماخوردگی را براحتی و با آرامش کامل بگذرانیم.همانگونه که میدانید برخی از درمانها هستند که به ما یاد میدهند که چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

درمان سرماخوردگیعلائم سرماخوردگی و آنفولانزا از نظر دکتر روازاده

همانگونه که شما هم تجربه کرده اید از علائم های سرماخوردگی سوزش و دردگلو میباشد و با خروج خلط ، آبریزش بینی و سرفه این روند ادامه پیدا میکند. سرماخوردگی معمولی بزرگسالان و کودکان برخلاف آنفولانزا به طور کلی تب دارد و متفاوت است. همانگونه که میدانید بیماری آنفولانزا به طور ناگهانی شروع میشود و با علامت هایی مثل درد بدن ، صورت بر افروخته ، تب اوج میگیرد که بعضی افراد علائم سرگیجه ، سیستمیک و یا استفراغ دارند .

امکان دارد آنفولانزا در کودکان و سالمندان و حتی کسانی که مشکلاتی از ناحیه قلبی و عروقی و یا حتی تنفسی دارند به ذات الریه دچار شوند که چنین حالتهایی در افراد سالم بسیار کم است

علائم بیماری در سرماخوردگی و آنفولانزا به تدریج شدید و خفیف میشود . سرماخوردگی به طور میانگین از 5 الی 7 روز به طول می انجامد اما ممکن است سرفه ناشی از آن ادامه دار باشد که در اینجا به برخی ازحالتهای سرماخوردگی و آنفولانزا اشاره میکنیم

 • گرفتگی و درد عضلات
 • تعریق
 • درد شدید عضله ها و مفاصل
 • گرفتگی بینی
 • اسهال و استفراغ
 • بی اشتهایی
 • سرفه خلط دار غلیظ

تقویت سیستم ایمنی کودک و پیشگیری از سرماخوردگی

 1. استفاده سه لقمه کوچک عسل کودک شما را تا پایان فصل سرما واکسینه میکند.
 2. آب نمک به صورت رقیق و ولرم در حمام درست کنید و از قسمت چانه به پائین یک روز کامل کودک عزیزتان را با آب شستشو دهید.
 3. تغذیه سالم را برای کودک در نظر بگیرید و از مصرف کردن سس، مواد کارخانه ایی ، کاکائو جدا خودداری کنید تا بتوانید سیستم دفاعی کودک تان را قوی کنید.
 4. انجام دادن حجامت در پایان چهار ماهگی.

نحوه پیشگیری از سرماخوردگی کودک

نکاتی در مورد سرماخوردگی

اکثرا بیماران سرماخورده فکر میکنند که ترشحات به رنگ سبز و غلیظ در ریه ، در پشت حلق داشته باشند بایستی آنتی بیوتیک استفاده کنند . استفاده از آنتی بیوتیک در اکثر مواقع هیچگونه ضرورتی ندارد و تنها زمانیکه تب ناشی از عفونت میکروبی اتفاق افتاده باشد باید مصرف آ با دستور پزشک باشد.