علت فشار خون بالا چیست؟

نقش آلودگی هوا در افزایش فشارخون

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که تنفس هوای آلوده همچون چاقی موجب افزایش فشارخون می شود. به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این نتیجه حاصل بزرگترین مطالعه ای است که تاکنون در جهان در خصوص اثرات انتشار سوخت فسیلی بر سلامت انسان انجام شده است.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که آلودگی هوا در حال از بین بردن سلامت انسان است و فعالان محیط زیست نیز دودهای دیزلی را بزرگترین فاجعه بهداشت عمومی توصیف کرده اند.

در این مطالعه جدید که به ریاست محققان دانشگاه دوسلدورف انجام شد، اثرات آلودگی هوا و سروصدای ترافیک بر 41 هزار نفر در پنج کشور اسپانیا، آلمان، نروژ، سوئد و دانمارک برای 9 سال بررسی شد.

هیچ یک از این افراد در زمان آغاز تحقیق پرفشاری خون نداشتند اما در طول اجرای این مطالعه، بیش از شش هزار و دویست نفر اعلام کردند که به این بیماری مبتلا شده اند و یا شروع به مصرف دارو برای پایین آوردن فشار خون خود کرده اند.

محققان با بررسی وضعیت شرکت کنندگان در مطالعه، متوجه شدند احتمال ابتلا به فشارخون بالا در افرادی که در آلوده ترین قسمت های یک شهر زندگی می کردند، در قیاس با افرادی که در مناطق کمتر آلوده ساکن بودند، بیشتر است. به گفته محققان، این خطر همانند این است که فردی با شاخص عادی توده بدنی دچار اضافه وزن شود.

علاوه بر این، سر و صدای ناشی از ترافیک عامل دیگری برای ابتلا به فشارخون بالا است و این مطالعه نشان داد ساکنان مناطقی که متوسط سطح سروصدای شبانگاهی در آن مناطق 50 دسی بل به اندازه سطح گفت و گو در یک خانه است. در قیاس با ساکنان مناطقی با سطح سر و صدای 40 دسی بل مانند یک کتابخانه، شش درصد بیشتر در معرض احتمال ابتلا به فشارخون بالا هستند.

به گفته محققان براساس یافته تازه ترین پژوهش، سر و صدای ناشی از ترافیک و آلودگی هوا هر یک به طور مستقل با پرفشاری خون ارتباط دارد و احتمال دارد هر یک از این دو عامل به صورت متفاوت بر بدن تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، ممکن است تاثیر آلودگی هوا بر قلب و رگ های خونی و از طریق ایجاد التهاب و مختل کردن سیستم عصبی باشد اما سروصدا به سیستم های عصبی و هورمونی آسیب بزند.

تاثیر عوامل روانی بر افزایش فشارخون

تاثیر عوامل روانی بر افزایش فشارخون

بررسی ها نشان می دهد استرس دوران نوجوانی می تواند تأثیر بسزائی در بروز فشار خون در سال های بعد زندگی داشته باشد. اگر چه سبک زندگی بی تحرک، چاقی و رژیم غذایی ناسالم از عوامل مستعد کننده فشارخون است، با این حال شواهد تازه بیانگر نقش برجسته عوامل روانی اجتماعی بر بروز فشارخون است.

فشارخون بالا، نسخه‌های رایج و تشخیص‌های گمشده

فشار خون بالا

بنا به آموزه‌های طب سنتی، فشارخون بالا ناشی از سبب‌های گوناگونی است که هرکدام نشانه‌ها و تشخیص‌های افتراقی و تدابیر غذایی و راهکارهای درمانی دارویی و غیردارویی گوناگونی دارند. این سبب‌ها گاه بدنی‌اند، و گاه محیطی و یا ذهنی ‌روانی هستند. سبب‌های بدنی نیز گاه کارکردی (مزاجی/خلطی/قوه‌ای) و گاه عضوی و ساختاری هستند؛ و چه‌بسا که ترکیب این سبب‌ها عامل افزونی فشار خون باشد. ذیل هریک از اقسام سبب‌های مزاجی، خلطی، قوه‌ای، عضوی، و ذهنی‌روانی سبب‌های مشخص متعددی قابل کشف‌اند که تشخیص آنها نیازمند ورزیدگی پزشک در طب نظری، و مهارت وی در تجربه بالینی، و آگاهی‌ از پویش‌های روان‌ تنی است.

همین اشارات برای آگاهی از پیچیدگی این ناهنجاری کافی است و برای درمانگر و بیمار هشداردهنده است تا در گزینش دارو و پیروی از درمان شتاب نکند و بی‌پروا نباشد.

داروهای گیاهی و گیاهان دارویی متداول در طب مردمی (Folk medicine) برای درمان پرفشاری خون، برمبنای فرآیندشناسی و روش‌ اصولی درمان در مکتب طب حکمی ایران، برای همه مبتلایان سودمند نیستند و چه‌بسا به عوارض جدی و آسیب‌های ناخواسته منجر شوند؛ مثلاً سیر در کسانی که خشم و تحریک‌پذیری عصبی و تپش قلب دارند بسیار زیان‌آور است، و گل گاوزبان در کسانی که نشانگان سوءمزاج دموی احتراقی دارند می‌تواند به افزایش خطربار فشار خون منجر شود، و داروهای ادرارآور مانند کرفس در کسانی که غلظت خون دارند پرگزند خواهد بود.

 • برای درمان پرفشاری خون دست به خوددرمانی نزنید و از پیشنهادهای درمانی همگانی پیروی نکنید.

فشارخون خفیف بالا

در بیماران کم خطر با پرفشاری خون خفیف، شروع درمان دارویی ضد فشارخون خطر مرگ و میر را کاهش نمی دهد. جامعه کاردیولوژی آمریکا و انجمن قلب آمریکا، در حال حاضر توصیه می کنند که همه بیماران با فشارخون سیستولیک mmHg140 به بالا یا دیاستولیک mmHg90 به بالا، درمان ضدفشارخون دریافت کنند.

با استفاده از پرونده الکترونیکی پزشکی محققان 19 هزار بزرگسال با فشار خون خفیف و خطر قلبی عروقی پایین که داروهای ضد فشارخون دریافت می کردند را با 19 هزار نفر دیگر که تحت درمان نبودند مقایسه نمودند. در مدت میانگین شش سال پیگیری، میزان مرگ و میر و بیماری های قلبی عروقی بین گروه ها مشابه بود. ولی درمان ضد فشارخون با خطر بالاتر افت فشارخون، سنکوپ، اختلالات الکترونیکی و مشکلات حاد کلیوی همراه بود.

درمان اورژانسی افت ناگهانی فشار خون

درمان اورژانسی افت ناگهانی فشار خون

زمانی که دچار افت ناگهانی فشار خون شده اید موارد زیر جهت درمان اورژانسی توصیه می گردد:

 1. مقداری چای دارچین میل نمایید تا به سرعت تاثیر آن را در بالا بردن فشار خونتان مشاهده نمایید برای این کار با توجه به این که تهیه دم نوش از چوب دارچین مقداری زمانبر است و در لحظه اورژانس ممکن است تهیه چای از چوب دارچین موجب صرف زمان گردد، توصیه می شود از پودر دارچین استفاده نمایید و مقداری از پودر آن را داخل آب جوش ریخته، بعد از چند دقیقه که دم کشید با عسل طبیعی شیرین کنید و میل نمایید.
 2. مصرف نمک دریا باعث تعدیل در فشارخون می گردد، اگر دارچین دم دست نبود و امکان مصرف آن را نداشتید، مصرف مقدار نمک دریا می تواند برای رفع افت فشارخون نافع باشد.
 3. مصرف شربت زنجبیل و عسل نیز برای بالا بردن فشارخون مفید می باشد.

لازم به ذکر است افرادی که دارای مشکل پایین بودن فشارخون می باشند (نه این که به صورت ناگهانی فشارشان افت کرده باشد)، باید مواد غذایی سرد را با مصلحاتشان میل نمایند و همچنین مصرف گوشت گنجشک در دراز مدت در رفع مشکل افت فشار خون آنها مفید بوده و فشارخون را بالا می برد. در بین گوشت ماکیان، گوشت کبوتر فشار را پایین می آورد، لذا برای افراد دارای فشارخون مصرف این گوشت توصیه می شود.

کاهش فشار خون بالا با جنگل درمانی

کاهش فشارخون با جنگل درمانیپژوهشگران ژاپنی به این نتیجه رسیده‌اند که نیم ‌ساعت پیاده‌روی در جنگل باعث کاهش فشار خون و آرامش روان می‌شود. به گزارش ایسنا و به نقل از دویچه‌ وله، در آلمان نخستین جنگل درمان‌بخش آغاز به کار کرد و اقامت در این محیط پردرخت سلول‌های ضد سرطان را فعال می‌کند. اینکه جنگل و فضای سبز بر سلامت جسم و روان انسان موثر است تازگی ندارد. از دیرباز انسان‌ها برای آرامش درونی به فضای سبز پناه می‌برده‌اند و هنوز هم، با وجود نابودی بخش زیادی از جنگل‌ها در سراسر جهان، علاقه انسان‌ها به طبیعت سرسبز کاهش نیافته است.

آنچه که تازگی دارد، به‌رسمیت‌شناختن "جنگل‌درمانی" در آلمان است. در جزیره "اوزه‌ دم" نخستین جنگل درمان‌ بخش به طور رسمی کار خود را آغاز کرده است. در این جنگل که ۲۵۰ هکتار مساحت دارد و از درخت‌های گوناگون، به‌ویژه راش و کاج تشکیل شده، کلینیک و تجهیزات گوناگونی برای درمان بیماری‌های ریوی و عوارض استرس موجود است.

هم‌زمان پژوهشگران ژاپنی در تحقیقات گوناگون به نتیجه‌های امیدبخشی در رابطه با تاثیر جنگل بر سلامت جسم و روان انسان‌ها رسیده‌اند. دانشمندان دانشگاه توکیو کشف کرده‌اند که نیم ساعت پیاده‌روی روزانه در جنگل باعث جذب اکسیژن بیشتر، درمان سردرد و بهبود گردش خون، کاهش فشار خون و استرس می‌شود.

علاوه بر این، رنگ سبز درختان باعث آرامش روحی انسان می‌شود. به همین دلیل کارشناسان می‌گویند که پیاده‌روی در جنگل و اقامت در اماکن پردرخت از هر نظر برای انسان مفید است.

بسیاری از گیاهان و درختان جنگل مواد بوزا ترشح می‌کنند، از جمله "ترپن" که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. پژوهشگران ژاپنی به این نتیجه رسیده‌اند که سپری کردن لحظاتی در جنگل سلول‌های کشنده طبیعی را فعال می‌کند. این سلول‌ها به غده‌های سرطانی حمله کرده و آنها را از بین می‌برند.

این پژوهشگران شماری زن جوان را برای پیاده‌روی به جنگل فرستادند. در روز نخست، پس از دو ساعت پیاده‌روی، تعداد سلول‌های کشنده طبیعی به میزان ۵۰% افزایش یافت. در روز دوم و پس از چهار ساعت پیاده‌روی سلول‌های کشنده بیش از ۷۰% افزایش یافتند. این افزایش سلول‌های کشنده بیش از یک هفته دوام داشت.

از دیگر پیامدهای اقامت و پیاده‌روی در مناطق پردرخت می‌توان جلوگیری از اختلالات عصبی، بی‌خوابی، اضطراب، تنش و کم‌اشتهایی نام برد. کارشناسان توصیه می‌کنند که هر انسان بالغ یا نابالغ می‌بایست برای بهبود وضعیت جسمانی و روحی‌اش دست‌کم هفته‌ای یک بار در پارک یا جنگل پیاده‌روی کند. اما آنچه که در این رابطه نباید فراموش کرد، خود جنگل است که دارد به تدریج محدود می‌شود و در صورت ادامه وضعیت فعلی بالاخره از بین ‌می‌رود.

حذف داروی سرطان زای والسارتان از ایران!!!

داروی والسارتان

اگر شما هم فشار خون دارید و داروی والسارتان یا والزارتان که کاهنده فشار خون می باشد که به دستور وزارت بهداشت باید از بازار جمع آوری شود را مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا داروی شما را عوض کند چون این 7 شرکت مواد اولیه را از یک شرکت چینی خریده اند که آلوده به یک ماده مشکوک به سرطان زایی است.

پس اگر والسارتان یا والزارتان برای فشار خون مصرف می کنید زودتر به جعبه داروی خود نگاه کنید اگر از این 7 شرکت است آن را مصرف نکنید. این 7 شرکت عبارتند از:

 1. حکیم
 2. جالینوس
 3. داروپخش
 4. ابوریحان
 5. آوه سینا
 6. پورسینا
 7. دکتر عبیدی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری سازمان غذا و دارو (ایفدانا) طی خبرهای هفته‌ای که گذشت داروی والزارتان تولیدی یک شرکت چند ملیتی دارویی که داروی رایج برای کنترل فشار خون است و به پیشگیری از نارسایی قلبی هم کمک می‌کند، به‌ علت داشتن یک ماده شیمیایی در ماده اولیه که احتمال ابتلا به بیماری در افراد مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد از بازار 23 کشور جهان ریکال شد، تاکنون این ریکال مختص 22 بازار اروپایی به‌علاوه بازار بحرین بوده است ولی طبق آنچه سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد این ریکال به بازار دارویی ایالات متحده و ایران هم رسیده است.

بنابر اظهارات سخنگوی سازمان غذا و دارو در جریان آزمایش‌های بچ‌های API والزارتان یکی از عمده ترین تأمین‌کنندگان API این دارو یعنی شرکت چینی ژیجیانگ هواهای فارماکوتیکالز،  آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام کرده که ناخالصی با احتمال ایجاد مشکلات بعدی در مصرف کننده، در نتیجه یک تغییر در فرایند تولید این ماده رخ داده است.

در این راستا دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف این دارو و ریکال شدن آن در بازار دارویی ایران عنوان کرد: ریکال و جمع آوری این دارو فقط برای والزارتان تولید شده از ماده موثره محصول شرکت چینی مذکور است و طبیعتا فقط شامل محصول والزارتان شرکت‌هایی خواهد شد که ماده اولیه خود را از این شرکت خاص تامین کرده اند.

وی افزود: در بررسی های عاجل سازمان غذا و دارو، مشخص شد که از میان 17 شرکت تولیدکننده والزارتان در ایران، هفت شرکت ماده اولیه خود را از این شرکت تامین کرده اند و دستور ریکال و جمع آوری محصول والزارتان این هفت شرکت صادر شد و طبق فرآیند معمول ریکال از بازار دارویی جمع آوری و مرجوع خواهند شد.

درمان فشارخون بالا در خانه

درمان فشارخون با گشنیز

درمان فشارخون با گشنیز

گشنیز یک سبزی بسیار خوش طعم و خوش عطر است که این عطر و بو در تخم گشنیز بیشتر حس می شود. تخم این گیاه که از قدیم به علت خواص بی نظیرش حتی بر روی نان ریخته می شد.

در مطالعات بالینی تاثیر این گیاه در کاهش مشکلات گوارشی و نفخ، اسپاسم های گوارشی و روده تحریک پذیر و درد مفاصل، افزایش اشتها، درمان عفونتهای انگلی و باکتریایی، افزایش شیر مادر، کاهش قند خون و درمان فشارخون و بی خوابی به اثبات رسیده است.

از اسانس این گیاه هم به عنوان طعم دهنده در داروها و هم رایحه در محصولات آرایشی استفاده می شود. همچنین استفاده موضعی و خوراکی این سبزی برای زیبایی پوست تاثیر بسزایی دارد. این سبزی ارزشمند را به خانه هایمان بیاوریم. با برنج آبکشی و دم کنیم، در سالاد و سوپ و آش استفاده کنیم. از تخم آن بصورت نیمکوب شده بر روی غذاها بپاشیم.

زیاده روی در مصرف گشنیز موجب کاهش بینایی یا اختلال حواس می شود. این مقدار بصورت مشخص در مقالات تعیین نشده است و در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. پس اگر علایمی از تاری دید یا اختلال حواس پدیدار گشت مقدار مصرف باید کاهش یابد.

درمان فشارخون با مصرف حبوبات

حبوبات علاوه بر اینکه منبع بسیار خوب پروتئین و ریزمغذی ها محسوب می شوند، حاوی مقدار زیادی فیبر هستند که در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و فشارخون بالا، نقش دارند.

کاهش فشار خون با مصرف شیر محلی

کسانی که فشار خون بالا دارند هر روز شیر محلی بخورند.

کاهش فشارخون با ماست

کاهش خطر فشارخون بالا با مصرف ماست

نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که زنان مبتلا به فشارخون بالا می توانند با مصرف ماست خطر فشارخون بالا را کاهش دهند.

سیر و رابطه آن با پرفشاری خون

بنا به مستندات بالینی و شواهد علمی نوین، سیر در کاهش چربی خون، پیشگیری از تصلب شرایین در سنین بالا، و کاهش پرفشاری خفیف خون موثر است. مرتب از بیماران می شنوم که برای کاهش فشار خون سیر می خورند. ولی من گاهی پس از شنیدن شرح حال، انجام معاینه، و ملاحظه آزمایش ها و جمع بندی نهایی از وضعیت شخص بیمار، به وی توصیه می کنم که مصرف سیر را کم کند یا آن را دستکم تا مدتی پس از شروع درمان هایم، کنار بگذارد.

اگر شما هم فشارخون بالا دارید به نکات زیر توجه کنید:

فشار خون بالا

اگر خوردن سیر در شما احساس تپش قلب و ضربان تند همراه با لرزش یا بیقراری پدید می آورد، به احتمال زیاد فشار خون شما را هم افزایش خواهد داد. هرچه سیر تندتر باشد این عارضه شدیدتر خواهد شد.

اگر مکرراً به دلهره، خشم یا اندوه پنهان دچار می شوید و بدنبال آن دچار نوسان فشار خون می گردید، مصرف سیر تند برای شما بی ضرر نخواهد بود. سیر تند می تواند سیستم سمپاتیک را در قلب تحریک پذیرتر کند و بدنبال آن فشارخون نیز ممکن است بالا برود.

در این دو حالت هرگز نباید سیر بسیار تند و تیز به مقدار زیاد بخورید. ولی مصرف یک حبه کوچک (نه یک غوزه) سیر ملایم، همراه با برگ گشنیز یا رب انار ترش و شیرین می تواند این عوارض را کاهش دهد. آگاه باشید که در متون طب اسلامی، سیر نسبت به فرد معتدل، در درجه سوم گرم و خشک دانسته شده و صفرای بسیار تند تولید می کند.

مصرف سیر و فرآورده های دارویی آن در کسانی که داروهای ضد پلاکتی (مانند آسپرین و تیکلوپیدین) یا داروهای ضدانعقاد و حل کننده لخته (مانند وارفارین، هپارین، کومارین، انوگزاپارین) مصرف می کنند، احتیاط دارد و می تواند خطر خونریزی را در بدن افزایش دهد. در مقالات و گزارش های موردی، نمونه های متعددی از وقوع این عوارض توصیف شده است.

سیر هم عملکرد ترومبولیتیک (حل کننده لخته) و هم اثرات ضد تجمع پلاکت دارد و مصرف مستمر آن همراه با داروهای ذکرشده، بدون پیگیری و بررسی آزمایش خون و INR غیرمنطقی و خطرناک است.

گاهی فشار خون بالا با انباشتگی گاز در معده و روده ها ارتباط دارد. در این حالت، میزان فشار خون پس از مصرف خوردنی های بادزا (نفاخ) زیاد می شود. در این صورت نیز مصرف سیر احتیاط مصرف جدی دارد و می تواند فشارخون را بالا ببرد. این خطر در افراد چاق با نفخ شدید و تحرک کم، جدی تر به نظر می رسد.
گمان می رود که تجمع گاز ناشی از مصرف زیاد سیر (و نیز پیاز و پیازچه و تره) در امعاء و عروق، و اثرات کیفی سیر بر رطوبات داخل عروق، بتواند در چگونگی گردش خون و وضعیت دستگاه قلب و عروق اختلالاتی ایجاد کند.

بنابراین دیدگاه، مصرف سیرماست در این شرایط می تواند زیان آورتر از سیر تنها باشد.

به عنوان پزشک متخصص طب سنتی، سیر را برای کنترل درجات بالای فشارخون به تنهایی و بدون ملاحظات آزمایشگاهی و بالینی، هرگز کافی نمی دانم. تجویز یا منع خوراکی های ظاهرا ساده ای مانند سیر در بیماری های جدی مانند پرفشاری خون و مشکلات قلبی، نیازمند دانش و تجربه طبی است. سلامت خود را به ناآگاهان نسپارید!!!

کاهش فشار خون با مصرف تخم شربتی

کاهش فشارخون با مصرف تخم شربتی

مصرف تخم شربتی همراه با آب گرم برای کاهش اشتها و در نتیجه کم‌کردن وزن بسیار مفید است، البته در کاهش فشار خون و دیابت نیز مؤثر است، همچنین تخم شربتی منبع غنی آهن و کلسیم است.

مطالعه بیشتر: درمان زخم دیابت با ترکیب عسل و نمک

یوسف اصغری متخصص طب سنتی درباره خواص تخم شربتی، اظهار داشت: مزاج تخم شربتی سرد و تر است و مصرف آن در فصل تابستان بسیار مفید است.

تدابیر ویژه برای افرادی که فشار خون بالا دارند

تدابیر درمان فشار خون بالانمک دریا را از مراکز مورد تایید تهیه و میل کنید و در غذاهایتان هم استفاده کنید. به هیچ عنوان از نمک های صنعتی موجود در بازار استفاده نکنید.

از دم کرده برگ زیتون روزی دوفنجان استفاده کنید.

یک حبه سیر صبح و یکی شب میل کنید و یا یک سیر را با چاقو خرد کنید و داخل یک سوم استکان آب پرتقال بریزید و میل کنید.

سالی دو بار حجامت کنید.

در صورت نیاز نزد طبیب متخصص پزشکی سنتی مراجعه نمایید.

دستور العمل آسان برای افرادی که فشار خون بالا دارند

در این دستور العمل ساده از موادی استفاده شده که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت و مواد مغذی موجود در آن سلامت قلب شما را تضمین می‌کند.

 1. یک خوشه سیر رنده شده
 2. یک قاشق سوپخوری آبلیمو
 3. یک ریشه زنجبیل رنده شده
 4. یک قاشق سوپخوری سرکه سیب
 5. یک قاشق چایخوری عسل

همه مواد بالا را درون هم زن ریخته به مدت دو دقیقه با سرعت بالا مخلوط می‌کنیم. وقتی مواد مورد نظر خوب با هم ترکیب شد آن را درون یخچال می‌گذارید تا به مدت پنج روز در آن بماند. پس از پنج روز ترکیب مواد مخلوط شده را هر روز پیش از صبحانه و شام بخورید. پس از چند هفته فشارخون و کلسترول خون شما کنترل خواهد شد. نتیجه بسیار راضی کننده است.

همچنین در عطاری دکتر روازاده سوالاتتان را در خصوص فشار خون بالا در بخش نظرات مطرح کنید تا متخصصان ما در اولین فرصت پاسخ دهند.