طبع روغن زیتون

زیتون یک میوه گرمسیری است که آب و هوای گرم و مرطوب را دوست دارد. جالب است بدانید که طبع میوه زیتون در صورتی که کاملا رسیده باشد، گرم است. زیتون اگر کاملا رسیده باشد طبع آن گرم است و از نظر خشکی و تری، به سمت تعادل میل دارد. ولی زیتون نارس سرد و خشک است.
بنابراین روغن زیتون را اگر از زیتون رسیده تهیه کرده باشند، طبیعت گرم و تر دارد. روغن زیتون تقریبا با تمام طبایع جور در می‌آید و همه افراد چه زن باشند چه مرد، چه سالمند یا کودک می‌توانند روغن زیتون مصرف کنند. 

مادرها می‌توانند با خیال راحت روغن زیتون را در آشپزی به کار بگیرند و برای تمام اعضای خانواده غذای سالمی تهیه کنند. هرچند افرادی با مزاج خیلی گرم، نباید در مصرف زیتون و روغن آن زیاده‌روی کنند.

روغن زیتون بکر

روغن  زیتون یک روغن گیاهی است که از میوه زیتون به دست می آید. روغن  زیتون کبد را تمیز، هضم غذا را تسهیل و متابولیسم را تسریع کرده و در عین  حال پوست را هم زیبا می کند.

اثرات مثبت آن در مراقبت از مو معروف است، برای دیابت مفید، فشار خون را تنظیم میکند و فواید بسیار دیگری از جمله کاهش استرس دارد.

خواص روغن زیتون

پاکسازی بدن

کبد مسئول پاک‌سازی کل بدن است. روغن زیتون نیز به این عمل کمک کرده و سموم وارد شده به بدن را با ترشحات کبدی پاک میکند. روغن زیتون همچنین بر افزایش عملکرد کبد تاثیر بسیاری دارد. این روغن حتی در بهبود کبد چرب نیز اثر بخش است.

کمک به متابولیسم

فایده و خواص روغن زیتون خوراکی در این است که سرعت متابولیسم را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می‌شود. اگر هر روز در سالاد روغن زیتون مصرف میکنید و آن را به عنوان یک وعده غذایی درست می کنید، به تناسب اندام شما کمک خواهد کرد.

تقویت استخوانها

زیتون حاوی مقادیر زیادی کلسیم است و همان‌طور که می‌دانید کلسیم عنصر سازنده استخوانها است. روغن زیتون که یک روغن گیاهی است باعث تقویت و محافظت از استخوان ها می شود. روغن زیتون همچنین سرشار از مواد معدنی است و اثر آن به تقویت استخوانها کمک میکند.

زیتون شور

محافظت از پوست

روغن زیتون از پوست محافظت کرده و پیری را به تعویق می اندازد که این باعث زیبایی و صافی پوست می شود. همچنین از پوست در برابر مواد شیمیایی محافظت می کند.

مراقبت از مو

فواید روغن زیتون برای تقویت مو بسیار زیاد است. بسیاری از محصولات مراقبت از مو حاوی روغن زیتون هستند با این حال به عنوان یک راه حل خانگی، اگر روغن زیتون را به مدت 15 تا 20 دقیقه قبل از حمام روی موهای خود بگذارید، ریزش مو را کاهش میدهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله خواص روغن زیتون برای پوست و مو را مطالعه فرمایید

فواید روغن زیتون برای افراد دیابتی

روغن زیتون سطح قند خون را کاهش میدهد و به عنوان انسولین برای بیماران دیابتی عمل میکند و تأثیر مثبتی بر مشکلات دارد.

جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان پستان

مصرف روزانه مقداری روغن زیتون انرژی بدن را محافظت می کند و به شما نشاط می بخشد. روغن زیتون از تعادل کلسترول شما محافظت میکند. برای ترکهای پستان مفید است و خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش میدهد. از آنجا که روغن زیتون یکی از روغنهای سالم است، حتی میتواند هر روز مصرف شود؛ اما مقدارآن باید به درستی تعیین شود.

تقویت ناخنها با روغن زیتون

ناخنها به دلیل تغذیه نامناسب یا گرفتگی زیاد شکسته شده یا ترک میخورند. برای جلوگیری از این مسئله ابتدا باید به رژیم خود توجه کنید و مصرف مواد شیمیایی از قبیل لاک، ژلیش و کاشت ناخنها را کاهش دهید.

مراقب ناخنهای خیلی ضعیف و ترک خورده خود باشید. برای تقویت ناخن با روغن زیتون باید یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را در کاسه بریزید و آن را گرم کنید. سپس ناخنهای خود را درون این کاسه گرم روغن زیتون با درجه حرارت متوسط قرار دهید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بماند.

روغن زیتون به ناخنهای شما نفوذ کرده و با رساندن مواد مغزی آنها را قوی می‌کند. اگر از دستکش نخی استفاده کنید، موثرتر خواهد بود. زیرا روغن زیتون ساعتها روی ناخنها میماند و آنها را بیشتر تغذیه میکند. مطمئن باشید که ناخنهای شما از قبل قوی‌تر و سرزنده تر خواهد بود.

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر روازاده

یکی از فواید مهم مصرف روغن زیتون پاکسازی سموم و رسوبات از کبد و بدن در تمامی بیماری ها به ویژه در رفع اثرات آلودگی هوا است و میتوان به همراه آب نارنج یا آبِ لیموی تازه از آن روی سالاد مخلوط کاهو و کمی رنده هویج استفاده کرد.

درمان یبوست با روغن زیتون

برای درمان یبوست، روغن مالی شکم و پهلو و مثانه با روغن زیتون هر شب قبل از خواب مفید است.

 • درمان اختلالات با روغن زیتون
 • چروکیدگی و کدورت رنگ پوست
 • سفیدی مو
 • برطرف کردن غم و افسردگی
 • درمان خشکی پوست بدن، لبها، کف پا و دست
 • رفع سوزش کف پا
 • ضعف فعالیت اعضا مثل کاهش ضربان قلب
 • کاهش فعالیت تخمدانها و یائسگی زودرس
 • کم کاری و پرکاری تیرویید
 • حساس بودن به سردی و گرمی
 • ضعف حافظه

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر خیراندیش

درمان خشکی کمر و ستون فقرات: روغن مالی کمر و ستون فقرات، آن‌هم هر شب با روغن زیتون به مدت ۴۰ شب.
درمان افسردگی ناشی از شدت سودا: روغن زیتون هر شب روی ملاج سر مالیده شود به مدت ۴۰ الی ۱۲۰ روز.

درمان مشکلات با روغن زیتون به صورت مالشی و خوراکی

 • پوسته شدن لب (برای این منظور علاوه بر چرب کردن لب چکاندن یک قطره از آن در ناف توصیه میشود).
 • کم خونی
 • گرفتگی بینی نوزاد
 • ناتوانی جنسی
 • یبوست
 • سرماخوردگی کودکان

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر کردافشاری

درمان رفلاکس معده: مداومت بر خوردن روزانه و منظم روغن زیتون در برطرف کردن رفلاکس معده موثر است.
تنبلی تخمدان: روغن مالی با روغن زیتون  به همراه بستن شکم در درمان تنبلی تخمدان بسیار موثر است.
از آنجایی که حرارت زیاد باعث تبخیر الکلها و استرهای موجود در روغن زیتون بکر که مولد طعم و بوی آن است میشود، بهتر است آن را در سالادها و غذاهای سرد ریخته و برای پخت با حرارت کم و متوسط به کار ببرید.

مضرات روغن زیتون

باید بدانیم که برای مصرف هر چیزی باید تعادل در مصرف را رعایت کنیم تا با مشکل مواجه نشویم. مصرف بیش از حد روغن زیتون، سبب سست شدن دریچه معده می شود.