فواید زیتون

درختان زیتون نوعی درخت با عمر طولانی هستند که میتوانند به طول 15 متر برسند و 1000 سال عمر کنند. میوههای کوچک آن منبع خوبی از چندین ریز مغذی مانند ویتامین  E، آهن، مس و کلسیم است. در این مقاله به بررسی خواص زیتون و روغن زیتون خواهیم پراخت.
زیتون کلسترول اضافی خون را از بین میبرد، فشار خون را کنترل کرده و به عنوان آنتی اکسیدان از سلولها محافظت میکند. زیتون اثرات بیماریهایی مانند آلزایمر، تومورهای خوش خیم و بدخیم را کاهش میدهد. البته فواید زیتون برای سلامتی به این موارد محدود نمیشود. فواید زیتون برای سلامتی به شرح زیر است.
بهبود سلامت مغز: زیتون به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از التهاب کمک میکند و از بافتهای اندامهای حیاتی در برابر آسیبهای مضر و جبران ناپذیر محافظت میکند.
سلامت قلب و عروق: فایده و خواص روغن زیتون خوراکی این است که از بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری میکند. وقتی رادیکال‌های آزاد کلسترول را اکسید میکنند، رگهای خونی آسیب میبینند و چربی در عروق تجمع می‌شود و منجر به حمله قلبی می‌شود. مواد مغذی آنتی اکسیدانی موجود در زیتون سیاه با جلوگیری از این اکسیداسیون کلسترول به جلوگیری از بیماریهای قلبی کمک میکند. زیتون حاوی چربی است، اما این‌ها چربیهای اشباع نشده سالم هستند که خطر آترواسکلروز را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش میدهند.
خاصیت زیتون برای مبارزه با سرطان: از مزایا و خواص روغن زیتون خوراکی میتوان به ضد سرطان بودن آن اشاره کرد. ترکیبات فنلی موجود در زیتون در درمان و پیشگیری از انواع مختلف سرطان بهترین عملکرد را دارند. زیتون همچنین حاوی اسکوالن و ترپنوئیدها، سایر ترکیبات با خاصیت ضد سرطانی است.
فواید زیتون برای سلامت چشم: یک لیوان زیتون سیاه حاوی 10 درصد مقدار توصیه شده روزانه ویتامین A است. این ویتامین برای چشمهای سالم هنگام تبدیل به فرم شبکیه بسیار مهم است و با کمک به تشخیص بهتر نور و تاریکی، دید در شب را بهبود می‌دهد. همچنین اعتقاد بر این است که ویتامین A برای پیشگیری از آب مروارید، تخریب ماکولا، گلوکوم و سایر بیماریهای چشمی وابسته به سن موثر است.
خاصیت زیتون برای درمان التهاب: چربیهای اشباع نشده تک موجود در زیتون، همراه با ویتامین E و پلی فنول، به مبارزه با التهاب و بیماریهای مربوطه کمک میکند.
تاثیر و فایده زیتون برای جلوگیری از پوکی استخوان: مطالعات نشان میدهد که چگونه زیتون و پلی فنول میتوانند از پوکی استخوان در افراد مسن جلوگیری کنند. پلی فنولها با افزایش تعداد استئوبلاستها کار میکنند و این باعث بهبود سلامت استخوان میشود. هیدروکسی تیروز و آنتی اکسیدان موجود در زیتون، به جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان کمک میکند. همچنین در شکلگیری و محافظت از استخوانها نقش موثری دارد و داروی موثری برای علائم پوکی استخوان ارائه میدهد.
بهبود سلامت دستگاه گوارش: زیتون دارای پتانسیل پروبیوتیک است که اهمیت آن را برای حفظ سلامت دستگاه گوارش بیشتر میکند. زیتون یک ماده غذایی تخمیر شده بوده و به این معنی است که سرشار از باکتریهای دوست‌دار روده لاکتوباسیلوس است. ترکیبات فنلی موجود در زیتون میتواند رشد باکتری شناخته شده برای ایجاد التهاب معده را متوقف کند.

روغن زیتون

طبع زیتون و روغن زیتون

زیتون یک میوه گرمسیری است که آب و هوای گرم و مرطوب را دوست دارد. جالب است بدانید که طبع میوه زیتون در صورتی که کاملا رسیده باشد، گرم است. فرقی نمی‌کند زیتون سبز باشد یا سیاه، اگر کاملا رسیده باشد طبع آن گرم است و از نظر خشکی و تری، به سمت تعادل میل دارد. ولی زیتون نارس سرد و خشک است.
بنابراین روغن زیتون را اگر از زیتون رسیده تهیه کرده باشند، طبیعت گرم و خشک دارد. با این حال درجه خشکی آن پایین و بیشتر مایل به تعادل است. برای همین روغن زیتون با تمام طبایع جور در می‌آید و همه افراد چه زن باشند چه مرد، چه سالمند یا کودک می‌توانند روغن زیتون مصرف کنند. مادرها می‌توانند با خیال راحت روغن زیتون را در آشپزی به کار بگیرند و برای تمام اعضای خانواده غذای سالمی تهیه کنند. هرچند افرادی با مزاج خیلی گرم، نباید در مصرف زیتون و روغن آن زیاده‌روی کنند.

فواید روغن زیتون معجزه آسای طبیعت برای بدن ما

روغن زیتون یک روغن گیاهی است که از میوه درختان زیتون به دست میآید. روغن زیتون کبد را تمیز، هضم غذا را تسهیل و متابولیسم را تسریع کرده و در عین حال پوست راهم زیبا میکند. اثرات مثبت آن در مراقبت از مو معروف است، برای دیابت مفید، فشار خون را تنظیم میکند و فواید بسیار دیگری از جمله کاهش استرس دارد.

خواص روغن زیتون

پاکسازی بدن: کبد مسئول پاک‌سازی کل بدن است. روغن زیتون نیز به این عمل کمک کرده و سموم وارد شده به بدن را با ترشحات کبدی پاک میکند. روغن زیتون همچنین بر افزایش عملکرد کبد تاثیر بسیاری دارد.
کمک به متابولیسم: فایده و خواص روغن زیتون خوراکی در این است که  سرعت متابولیسم را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می‌شود. اگر هر روز در سالاد روغن زیتون مصرف میکنید و آن را به عنوان یک وعده غذایی درست میکنید، به تناسب اندام شما کمک خواهد کرد.
تقویت استخوانها: زیتون حاوی مقادیر زیادی کلسیم است و همان‌طور که می‌دانید کلسیم عنصر سازنده استخوانها است. روغن زیتون که یک روغن گیاهی است باعث تقویت و محافظت از استخوانها میشود. روغن زیتون همچنین سرشار از مواد معدنی است و اثر آن به تقویت استخوانها کمک میکند.
محافظت از پوست: از پوست محافظت کرده و پیری را به تعویق میاندازد که این باعث زیبایی و صافی پوست میشود. از پوست در برابر مواد شیمیایی محافظت میکند.
مراقبت از مو: فواید روغن زیتون برای تقویت مو بسیار زیاد است. بسیاری از محصولات مراقبت از مو حاوی روغن زیتون هستند با این حال به عنوان یک راه حل خانگی، اگر روغن زیتون را به مدت 15 تا 20دقیقه قبل از حمام روی موهای خود بگذارید، ریزش مو را کاهش میدهد.
فواید زیتون برای افراد دیابتی: روغن زیتون سطح قند خون را کاهش میدهد و به عنوان انسولین برای بیماران دیابتی عمل میکند و تأثیر مثبتی بر مشکلات دارد.

تنظیم فشار خون

کاهش استرس: مصرف روزانه مقداری روغن زیتون انرژی بدن را محافظت میکند و به شما نشاط میبخشد. میتوانید هنگام صبحانه مقداری روغن زیتون را روی بشقاب بریزید و مطابق با سلیقه خود آن را با طعم‌دار کردن ادویه‌ها میل کنید. روغن زیتون از تعادل کلسترول شما محافظت میکند. برای ترکهای پستان مفید است و خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش میدهد. از آنجا که روغن زیتون یکی از روغنهای سالم است، باید هر روز مصرف شود؛ اما مقدارآن باید به درستی تعیین شود.
تقویت ناخنها با روغن زیتون: ناخنها به دلیل تغذیه نامناسب یا گرفتگی زیاد شکسته شده یا ترک میخورند. برای جلوگیری از این مسئله ابتدا باید به رژیم خود توجه کنید و مصرف مواد شیمیایی روی ناخنها را کاهش دهید. مراقب ناخنهای خیلی ضعیف و ترک خورده خود باشید. برای تقویت ناخن با روغن زیتون باید یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را در کاسه بریزید و آن را گرم کنید. سپس ناخنهای خود را درون این کاسه گرم روغن زیتون با درجه حرارت متوسط قرار دهید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بماند. روغن زیتون به ناخنهای شما نفوذ کرده و با رساندن مواد مغزی آنها را قوی می‌کند. اگر از دستکش نخی استفاده کنید، موثرتر خواهد بود. زیرا روغن زیتون ساعتها روی ناخنها میماند و آنها را بیشتر تغذیه میکند. مطمئن باشید که ناخنهای شما از قبل قوی‌تر و سرزندهتر خواهد بود.

خواص صابون زیتون

روغن زیتون به دلیل مزایای سلامتیش مشهور است. بنابراین جای تعجب نیست که زمانهای بسیار قدیم از روغن زیتون برای ساخت صابون استفاده شده است.

7 مزیت و خواص صابون زیتون

مرطوب کننده عالی برای پوست: صابون زیتون اگرچه حداقل کف را دارد؛ اما پوست را بسیار تمیز و مرطوب میکند. خواص صابون زیتون دورو، ماندگاری بیشتری دارد و برای افرادی با پوست بسیار خشک و حساس عالی است.
پاک کننده آرایش: صابون روغن زیتون به آرامی و به طور موثر بدون تحریک پوست آرایش را به خصوص آرایش اطراف چشم را از بین میبرد. با این حال، لطفا از ورود صابون به چشمان خود جلوگیری کنید، زیرا ممکن است کمی دردناک باشد.
دارای خواص آنتی اکسیدانی: صابون زیتون حاوی خواص آنتی اکسیدانی بسیار قدرتمندی است و میتواند آسیبهای ناشی از رادیکال‌های آزاد در پوست را ترمیم کند. این صابون باعث تحریک تشکیل سلولهای جدید شده و روند چین و چروک را کند میکند که نتیجه آن برای شما داشتن ظاهر جوان‌تر است.
ضد التهاب: این صابون طبیعی برای بهبود ساییدگی پوست، آفتاب سوختگی موثر است و اثرات ضد التهابی دارد.همچنین اگزما و پسوریازیس را درمان میکند.
درمان آکنه: این صابون طبیعی برای پوستهای مستعد آکنه بسیار مناسب است.
پاکسازی عمیق پوست: اگر میخواهید از بروز آکنه جلوگیری کنید، به یک پاک کننده قدرتمند نیاز دارید که هم ملایم و هم موثر باشد. اگر پوستی نرمال و بدون تحریک دارید، میتوانید از صابون روغن زیتون به طور کامل روی صورت خود استفاده کنید. همچنین اگر فرمول بدون بو را انتخاب کنید، در برابر مواد تحریک کنندهای که ممکن است صابون روغن زیتون داشته باشد، محافظت میشوید.
عدم ایچاد حساسیت صابون روغن زیتون: روغن زیتون پایه مناسبی برای صابون ضد آلرژی است. متخصصان اطفال روغن زیتون را حتی برای نوزادان نیز توصیه میکنند. صابونهای روغن زیتون برای کودکان بسیار مناسب است.
تسهیل دفع: روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب ضروری است که هضم غذا را راحتتر و سریعتر میکند. هنگامی که یک قاشق روغن زیتون نیم ساعت قبل از خواب شبانه مصرف شود، متابولیسم را تسریع کرده و اجازه میدهد تمام مواد زائد غذا از بدن بیرون رانده شوند.

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر روازاده

یکی از فواید مهم مصرف روغن زیتون پاکسازی سموم و رسوبات از کبد و بدن در تمامی بیماریها بهویژه در رفع اثرات آلودگی هوا است و میتوان به همراه آب نارنج یا آبِ لیموی تازه از آن روی سالاد مخلوط کاهو و کمی رنده هویج استفاده کرد.
درمان یبوست با روغن زیتون: برای درمان یبوست، روغن مالی شکم و پهلو و مثانه با روغن زیتون هر شب قبل از خواب مفید است.

 • درمان اختلالات با روغن زیتون
 • چروکیدگی و کدورت رنگ پوست
 • سفیدی مو
 • برطرف کردن غم و افسردگی
 • درمان خشکی پوست بدن، لبها، کف پا و دست
 • رفع سوزش کف پا
 • ضعف فعالیت اعضا مثل کاهش ضربان قلب
 • کاهش فعالیت تخمدانها و یائسگی زودرس
 • کم کاری و پرکاری تیرویید
 • حساس بودن به سردی و گرمی
 • ضعف حافظه

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر خیراندیش

درمان خشکی کمر و ستون فقرات: روغن مالی کمر و ستون فقرات، آن‌هم هر شب با روغن زیتون به مدت ۴۰ شب.
درمان افسردگی ناشی از شدت سودا: روغن زیتون هر شب روی ملاج سر مالیده شود به مدت ۴۰ الی ۱۲۰ روز.

درمان مشکلات با روغن زیتون به صورت مالشی و خوراکی

 • پوسته شدن لب
 • کم خونی
 • گرفتگی بینی نوزاد
 • ناتوانی جنسی
 • یبوست
 • سرماخوردگی کودکان

خواص درمانی روغن زیتون از نظر دکتر کردافشاری

درمان رفلاکس معده: مداومت بر خوردن روزانه و منظم روغن زیتون در برطرف کردن رفلاکس معده موثر است.
تنبلی تخمدان: روغن مالی با روغن زیتون  به همراه بستن شکم در درمان تنبلی تخمدان بسیار موثر است.
از آنجایی که حرارت زیاد باعث تبخیر الکلها و استرهای موجود در روغن زیتون بکر که مولد طعم و بوی آن است میشود، بهتراست آن را در سالادها و غذاهای سرد ریخته و برای پخت با حرارت کم و متوسط به کار ببرید.