سیر با دارا بودن گروهی از ویتامین‌های ب و سی، کلسیم، فسفر، آهن، پروتئین و... به خودی خود برخی نیازهای اولیه بدن را رفع می‌کند. خواص سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی، ضد التهاب و تصفیه کننده خون تنها به این مواد محدود نمی‌شود. ماده موثر آلیسین که در سیر به وفور یافت می‌شود، نه تنها ایمنی بدن را افزایش داده بلکه از بروز آسیب به بسیاری از اندام‌های حیاتی بدن جلوگیری می‌کند.
البته استفاده از سیر به شکل‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. استفاده از سیر خام یا به کار بردن آن در انواع غذاها از موارد روزانه به شمار می‌رود. باید گفت که سیر را با مواد دیگر هم می‌توان ترکیب کرده و معجون‌های فوق‌العاده‌ای پدید آورد. یکی از برترین ترکیب‌ها، ترکیب سیر و عسل است که خواص بسیاری برای سلامتی بدن دارد. این ترکیب شامل خواص عسل طبیعی و فواید فوق‌العاده سیر در کنار یکدیگر است.

خواص سیر برای جلوگیری و درمان بیماری‌ها چیست؟

1-سیر برای پاک‌سازی ریه‌ها

در شرایطی که آلودگی‌های زیست محیطی و هوا در شهرهای بزرگ به حد بحرانی می‌رسد، مصرف سیر به علت وجود آنتی‌اکسیدان‌های مختلف می‌تواند نقش بسیار موثری در حفظ سلامت بدن داشته باشد. مصرف مداوم دخانیات، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و... رفته رفته باعث کاهش کارآمدی ریه‌ها شده و مشکلات مختلفی را باعث می‌شود. استفاده منظم از سیر در چنین شرایطی نه تنها باعث دفع سموم می‌شود، بلکه سلامتی را به ریه‌ها باز می‌گرداند.

2-سیر برای افزایش قوای جنسی

مصرف سیر افزون بر افزایش قوای جنسی باعث درمان برخی بیماری‌ها همچون بزرگ شدن پروستات می‌شود.

3-سیر برای درمان بیماری‌های تنفسی و ویروسی

از طرفی سیر همانند آنتی بیوتیک عمل می‌کند و به بدن در مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند. از طرف دیگر با کمک موادی چون آلیسین می‌تواند در عین کمک به سیستم ایمنی بدن باعث جلوگیری از ازدیاد ویروس‌ها شود.

4-تنظیم کلسترول و فشار خون

سیر به تنهایی همچون یک داروخانه غنی از جدیدترین داروهایی است که به درمان یا پیشگیری از امراض مختلف کمک می‌کنند. خوردن روزانه سیر به صورت خام می‌تواند به کاهش کلسترل نامطلوب بدن کمک نموده و هم‌زمان فشار خون بالا را نیز کنترل کند. علاوه بر این شواهدی مبنی بر کاهش یا حتی درمان تصلب شرایین به کمک سیر وجود دارد.

عسل طبیعی

5-سیر برای پیشگیری از بیماری‌ها

یکی از جالب‌ترین خواص سیر پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف است. در طب سنتی و اسلامی با تاکید روی سبک زندگی سالم و کنترل غذاها می‌توانیم از بروز بیماری‌هایی چون سرماخوردگی نیز جلوگیری کنیم. در برخی شرایط مصرف میزان مناسب سیر امکان ابتلا به سرطان را نیز کاهش می‌دهد.

6-سیر برای جلوگیری و درمان عفونت‌ها

بسیاری از عفونت‌های بدن خواه در فرم بیماری‌های داخلی باشند، خواه در فرم بیماری‌های پوستی نظیر جوش و آکنه به وسیله سیر درمان می‌شوند. مکانیسم عمل سیر برای جلوگیری از جوش صورت را می‌توان به طور خلاصه چنین تشریح نمود. در مرتبه اول با پاکسازی سموم و کمک به دفع آن‌ها پوستی سالم‌تر خواهید داشت. در مرتبه بعدی با کاهش چربی مضر با خوردن سیر امکان بروز جوش‌های پوستی را کاهش می‌دهید. در نهایت نیز با تنظیم هرچه بیشتر مزاج از بروز مشکلات بعدی که به بروز بیماری‌های پوستی تنها یک نشانه از آن‌هاست جلوگیری می‌نمایید.

7-سیر برای درمان اسهال

برخی از انواع اسهال که به دلیل عفونی شدن دستگاه گوارش بروز پیدا می‌کنند، به وسیله سیر درمان خواهند شد. این مساله درجایی اهمیت به سزایی پیدا می‌کند که سیر خلاف بعضی داروهای شیمیایی تنها اسهال را که نشانه بیماری است بر طرف نمی‌نماید. بلکه مشکل ریشه‌ای که اسهال تنها یک نشانه آن است را از بین می‌برد.