عسل یک شفا دهنده بی چون و چرا

تنها خوراکی که خداوند منان در کتاب آسمانی خود بطور مطلق و بی هیچ قید و شرطی برای تمام مردمان، "شفا" نامیده است، عسل است.

در کلام عربی معنای وحی «فهماندن مخفیانه» معنی می دهد و خداوند با استفاده از کلمه ی وحی در مورد زنبور عسل و دعوت تمام انسانها به تفکر در این مخلوق پیچیده گویی قصد دارد ما را به نکات پیچیده ی علمی و پزشکی که در وجود این موجود هست متوجه کند.

مفسرین می گویند می‌توان واژه ی وحی خداوند به زنبور را به صفات ژنتیکی نهفته در DNA موجودات زنده تفسیر کرد. اما بایستی اشاره نمود که وجود عبارت «وَ اَوحی ربُّکَ.....» نوعی تمایز او را همراه با برجستگی نسبت به سایر جانوران نشان می‌دهد.
زنبور عسل

نکاتی شگفت انگیز در خصوص زنبور عسل

در سلول‌های بدنی زنبور عسل ماده ۱۶ جفت کروموزوم وجود دارد که امروزه دانشمندان کشف نموده‌اند که کروموزوم‌های شماره ۲، ۵ و ۱۰ دارای محتوای اطلاعات ژنتیکی (DNA) دخیل در صحراگردی زنبوران عسل و کروموزوم‌های شماره ۳، ۴ و ۶ رفتار دفاعی (نیش زدن) را کنترل می‌نمایند. بعلاوه کروموزوم‌های شماره ۳ و ۱۰ علاوه بر وظایف اشاره شده، ‌به ترتیب تعیین جنسیت و یادگیری را نیز کنترل می‌کنند. کروموزوم شماره ۱۱ نیز اندازه بدن و تولید فرومون‌های خطر را کنترل می‌کند.

در حقیقت هیچ حشره ای در طول تاریخ مانند زنبور عسل و به اندازه ی آن به انسان خدمت نکرده است. پرورش دهندگان زنبورهای عسل با پرورش این حشره از عسل خوشمزه تولیدی آن ها استفاده کرده و برای باروری و گردافشانی مزارعشان از این زنبورها سود برده اند. امروزه دانشمندان دریافته اند که در صورت مرگ و یا انقراض و نابودی زنبور عسل در هر بخش از زمین، تمام مزارع آن منطقه نابود شده و آنجا تبدیل به زمینی بایر خواهد شد.

می توانید باور کنید که تلاش بی وقفه ی تمام عمر یک زنبور عسل کارگر، تنها به اندازه ی یک دوازدهم قاشق چای خوری عسل است؟

برای زنبورهای عسل، قدرت در تعداد زیاد خلاصه می شود. بیش از شصت هزار زنبور در یک کلونی یا کندو وجود دارد و از بهار تا زمستان زنبورهای کارگر باید حدود ۲۸ کیلوگرم عسل تولید کنند تا تمامی کلونی در طول فصل زمستان از آن تغذیه کرده و زنده بماند. برای تولید این اندازه از عسل ده ها هزار زنبور عسل باید تلاش بی وقفه ای داشته باشند.

زنبورهای عسل پیچیده ترین زبان سمبلیک را دارند. در سال ۱۹۷۳، دانشمندی به نام کارل فریش جایزه نوبل پزشکی را به خاطر رمزگشایی زبان زنبورهای عسل دریافت کرد که آنرا رقص پیچشی می نامند.

هر زنبور عسل یک میلیون نورون در مغز خود دارد که به اندازه ی یک میلی متر مکعب است و جالب این که از تمامی این نورون های عصبی به بهترین شکل ممکن در جهت یافتن مکان مناسب جهت جمع آوری شهد، برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات مکان و سایر وظایف خود استفاده می کند. همچنین ساخت کندو و نگه داری از آن از پیچیده ترین اصول مهندسی پیروی می کند. در حقیقت هر زنبور 640 رشته علمی را به کار می گیرند تا کار ساختن مخزن لانه و عسل را انجام دهد.

یک زنبور عسل کارگر ممکن است روزانه روی ۲۰۰۰ گل نیز بنشیند و پس از جمع آوری شهد از پنجاه تا صد گل به لانه برگشته و محموله ی شهد خود را تخلیه خواهد کرد. وی در تمام طول روز این کار را بارها و بارها انجام می دهد. به همین دلیل بدن او خیلی زود فرسوده شده و تنها ۳ هفته زنده می ماند.

گرده زنبور عسل یا موم، دارای انواع ویتامین ها شامل قندهای احیاکننده است و تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز انسان در ترکیب پروتئینی موم وجود دارد. عصاره عسل هم حاوی چربی ها، روغن ها، ویتامین ها و هورمون رشد است.
پزشکان از دانه گرده در درمان بیماری های پروستات و آلرژی و بی اشتهایی استفاده می کنند. دانه گرده به عنوان مکمل غذایی به کار می رود و از آن در صنعت زیبایی در کاربردهای متفاوت برای رفع چین و چروک و لکه های صورت استفاده می شود.

 حتی از نیش زنبور هم به علت خاصیت قلیایی و اسیدی بودن آن، در درمان بیماری های سرد مانند ام اس استفاده می کنند. در اکتشافات احرام مصر، پس از چندین هزار سال، کوزه هایی از عسل در کنار اجساد مومیایی شده بدست آمد که کاملا سالم بوده و فاقد هرگونه تغییر می باشند. در حقیقت عسل طبیعی زنبور اگر هزار سال هم بگذرد، هیچ میکروبی در آن نفوذ نمی تواند بکند. زنبور عسل سالم ترین مواد عالم را به صورت ضد میکروب فرآوری می کند و برای همین هم پزشکان و حکیمان، عسل را برای میکروب زدایی از بدن و یا حتی پانسمان زخم ها و تسریع بهبودی آن توصیه می کنند.

در تمام ساعات شبانه روز و در هر کجای زمین، دمای کندو توسط زنبورهای کارگر در دمای 34 درجه ثابت نگه داشته می شود که این تهویه ی بسیار شگفت انگیز خود از رازهای کندوهاست.

زنبورها پس از جمع آوری شهد، شیره گل ها را به حفره های داخل بدن خود می فرستند که در آنجا مثل یک کارخانه کوچک مواد شیمیایی، شهد گل تغییر کرده و در فرایندی پیچیده به عسل تبدیل می شود. رنگ عسل ها هم بسته به آنکه زنبور بر روی کدام گل یا میوه نشسته و از آن بهره گیری کرده باشد، متفاوت است.
در حقیقت زنبورها در ساختن عسل آنچنان ماهرانه عمل می کنند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملاً به عسل منتقل شده و به همین دلیل مصرف عسل منتقل کننده ی بسیاری از خواص درمانی گل ها و گیاهان روی زمین به انسان است. در نهایت اینکه برای تولید یک کیلوگرم عسل طبیعی، یک زنبور باید بر روی بیش از 3 میلیون گل بنشیند.

عسل طبیعی

خواص عسل طبیعی

برخی از خواص بسیار کاربردی عسل و موم آن بصورت خلاصه بشرح زیر است:

انرژی زایی و تقویت قوای جنسی، رفع سردی و باد بدن و مفرح بودن، رفع دردهای عضلانی ناشی از سردی و تجمع بلغم یا سودا، رفع مشکلات گوارشی و بوی بد دهان و درمان بیماری های دندان و لثه، افزایش هوش و شادابی در نوجوانان و زیبایی و شفافیت چهره در جوانان، و صدها خاصیت دیگر این ماده غذایی بی نظیر است.

عسل به عنوان پایه ی مهمی در محصولات زیبایی و بهداشتی، بخش بزرگی از خصوصیات جوان سازی، رفع آکنه، جوش ها، رفع خشکی پوست، و رطوبت بخشی به پوست و مو را به عهده دارد.

عسل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های بسیاری است که می‌توانند مغز را در بهترین حالتش حفظ کند. در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد فقط مصرف روزانه‌ی یک قاشق عسل می‌تواند به تقویت حافظه‌ی زنان بعد از عادت ماهیانه‌ی کمک کند. عسل به مغز کمک می‌کند کلسیم جذب کند و این به حافظه کمک می‌کند. مراقبت خوب از مغز به وسیله‌ی مصرف مواد مغذی درست، می‌تواند احتمال ابتلای شما به زوال عقل را در کهنسالی کاهش دهد.

همچنین خواص پلی‌فنل عسل می‌تواند با استرس مقابله کند، سیستم دفاعی آنتی‌اکسیدانی سلول‌هایمان را بازیابی کند و در نتیجه به بهبود مشکلات حافظه کمک کند. برای مثال دانشمندان محقق آرژانتین در رابطه با ترکیبات شیمیایی عسل نشان داده اند که عسل به ساخت و توسعه‌ی سیستم عصبی مرکزی کودکان کمک می‌کند و می‌تواند باعث کاهش استرس، تقویت حافظه، یادگیری و عملکرد ذهنی‌شان در آینده شود.

درمان انواع ناراحتی های گوارشی مانند رفلاکس معده با مصرف عسل و جلوگیری از التهاب و زخم آن با استفاده از موم عسل ممکن است. از طرف دیگر خصوصیت ضد ویروسی آن باعث می شود علائم مربوط به سرماخوردگی، تبخال، عفونت سینوس و تب با استفاده از آن کاهش یافته و بیماری درمان شود.

عسل می تواند بهترین جایگزین برای هر نوع شیرینی و تمایل به مصرف تنقلات شیرین باشد. همچنین درمان زخم های پوستی و اگزماهای حاد از خواص مصرف عسل است. درمان بیماری های قارچی و عفونی دستگاه ادراری و تناسلی بانوان از دیگر خصوصیات شگفت انگیز عسل به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن است.

در نهایت کاهش فشارخون و جوان سازی و بازسازی سلولهای از دست رفته پوست و بدن تنها بخش کوچکی از خواص درمانی عسل طبیعی است.

خب...حالا با این خلاصه ی سراسر شگفتی و پیچیدگی، آیا نمی توان گفت که تهیه عسل خوب و مرغوب، باید برترین خوراکی انسان بوده و رتبه اول را در سبد هزینه کرد خانوار داشته باشد تا هم شفای بیماری های مختلف او قرار گیرد و هم در تامین تعادل از دست رفته ی مزاج او، و بازگرداندن سلامت و جوانی به او رده ی اول را داشته باشد؟