امروزه تمام متخصصان و حکیمان ز این ظروف به خوبی یاد نموده اند. خواص مس و محبوبیت این ظرف باعث افزایش تقاضا می شود لذا تولیدکنندگان نیز عرضه ی خود را بالا برده و به تولید انواع مختلفی از ظروف نظیر لیوان مسی، تنگ مسی، قوری مسی، سینی مسی و غیره مشغول می شوند. البته رایج ترین این ظروف قابلمه مسی می باشد.

همانطور که می دانید با طبخ غذا از طریق قابلمه مسی، این ظرف یون های مس خود را با ذرات غذا ترکیب نموده و این یون ها وارد بدن ما شده و تاثیر مثبت خود را اعمال می کند.

اما نوشیدن آب یا چایی و یا هر نوع نوشیدنی دیگری با لیوان مسی برای بدن چه فوایدی دارد؟ این سوالی است که شاید ذهن بیشتر خوانندگان این مطلب را به خود جلب نموده باشد. در ادامه ی این مقاله به توضیح کامل در مورد خواص لیوان مسی و نوشیدن آب با این لیوان پرداخته شده است.

باید بدانید که مصرف بیش از حد یون مس به بدن آسیب رسانده و ایجاد بیماری سندرم ویلسون را می کند. پس یادمان باشد در مصرف هر چیزی اعتدال حرف اول را می زند.

خواص لیوان مسی

آیا می توان در لیوان مسی آب یا چایی نوشید؟

طبق نظریه دانشمندان نوشیدن مایعات با لیوان مسی از مزیت های ویژه ای برخوردار است، در حالی که این مزیت ها  را نه تنها جنس های دیگر ندارند بلکه برخی از انواع جنس های لیوان باعث آسیب رساندن به بافت های بدن شده و ایجاد مشکلاتی مثل سرطان را با خود به همراه دارند. در ادامه به شرح خواص لیوان مسی و مزیت های نوشیدن مایعات با آن پرداخته ایم.

پوست صاف با نوشیدن آب در لیوان مسی

 یون مس در بدن نقش ترمیمی در پوست داشته و در صورت آسیب دیدگی و یا جراحت پوست به ترمیم آن قسمت کمک می کند. یون مس با خاصیت محرک بودنی که دارد موجب تولید سلول های تازه و افزایش تقسیم سلولی می شود اما این محرک بودن او باعث ایجاد تولید سلول های بی رویه نمی شود و تومور ایجاد نمی کند. یک افزایش و تولید متناسب را به همراه دارد.

کلاژن ها در پوست خاصیت الاستیکی و یا کشسانی را ایجاد می کنند. با افزایش سن افراد این پروتئین های کلاژن در پوست کاهش می یابند و کم کم پوست خاصیت الاستینی خود را از دست می دهد. لذا به این افراد توصیه می شود که با نوشیدن مایعات، با لیوان مسی از خواص آن بهره مند شوند تا به این تربیت باعث جوانسازی پوست آن ها شود.

خواص لیوان مسی برای تقویت مو

 یون مس محرکی برای تولید ملانین در موها می باشد از این رو از دیگر خواص لیوان مسی می توان به افزایش سلامت مو و جلوگیری از سفیدی مو اشاره کرد. افرادی که موهای سفید دارند اگر از لیوان مسی برای نوشیدن مایعات استفاده کنند باعث کم شدن سفیدی موی آن ها می شود.

خواص لیوان مسی برای مو

تاثیر استفاده از لیوان مسی بر کبد، طحال و قلب

یون مس روی کبد و طحال نیز تاثیر گذاشته و به بهبود این ارگانیسم ها کمک بسزایی خواهد نمود. از طرف دیگر این به کارایی سایر اندام ها می افزاید.

یکی از مهم ترین اندام های بدن قلب است. در صورتی که این اندام از کار بیفتد سایر اندام ها نیز نابود خواهند شد. تاثیر یون بر قلب به این صورت است که در رگ ها از مسدود و کیپ شدن آن ها جلوگیری نموده و مانع از تنگ شدن عروق می گردد. هم چنین یون مس از ایجاد میخ پلاکتی و پلاک پیشگیری می نماید.

تاثیر استفاده از لیوان مسی بر مغز

مغز که فرمانروای بدن است با یون مس تحریک شده و باعث افزایش عملکرد مغز می شود. همچنین این یون اعجاز آفرین آرامش اعصاب را برای افراد به ارمغان خواهد آورد.

لیوان مسی

تسکین درد مفاصل با استفاده از لیوان مسی

یون مس باعث کاهش التهاب و ورم می شود از این رو از ورم مفاصل جلوگیری می کند. یون مس باعث تسکین دردهای استخوانی و مفصلی می شود.

همچنین به خاطر داشتن خاصیت ترمیم باعث بازسازی مفاصل نیز می شود. این یون باعث درمان بیماری آرتروز و رماتیسم می شود. از خواص لیوان مسی می توان به موارد بیشتری اشاره نمود که در حوصله این مقاله نمی گنجد. به همین دلیل توصیه می شود که حتما از لیوان مسی برای نوشیدن مایعات استفاده نمایید.

چرا باید از لیوان مسی استفاده کنیم؟

مس یکی از عناصر طبیعی است که در طبیعت یافت می شود. بدن انسان نیز به این عنصر برای متابولیسم و ساز و کار نیاز دارد. از خواص لیوان مسی می توان به تاثیر در خون زایی و پیشگیری از کمبود خون، جلوگیری از تنگ شدن رگ ها، آرامش اعصاب، افزایش سیستم ایمنی و غیره اشاره نمود.

یون مس علاوه بر وجود در ظروف مسی در سایر محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی، گندم، جو، میوه ها و انواع سبزیجات نیز وجود دارد. اما متاسفانه همه ی افراد رژیم غذایی مناسبی ندارند و از این مواد بهره نمی برند به همین دلیل است که ما به شما توصیه می کنیم از انواع ظروف مسی استفاده نمایید تا مقدار مورد نیاز روزانه خود از مس را دریافت کنید.

البته باید بدانید که این مقدار محدود بوده و در بازه های سنی خاص متفاوت می باشد. طبق استاندارد های جهانی افراد بالغ روزانه به 900 میکروگرم یون مس نیاز دارند.

پارچ و لیوان مسی

مضرات لیوان مسی را نیز بشناسید

همانطور که در بالا نیز ذکر شد استفاده از مس در طول روز تا حدی محدود توصیه می شود لذا استفاده ی بیش از حد این عنصر باعث ایجاد مسمومیت های دردناک خواهد شد که این مسمومیت علائمی چون اسهال، استفراغ، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع دارد.

البته تمام این علائم را شما در استفاده از ظروف بی کیفیت مسی نیز دارید. اگر در ظروف مسی خریداری شده توسط شما ترکیباتی چون قلع و جیوه نیز داشته باشند به شدت ایجاد مسمومیت خواهند نمود. پس درصورتی لیوان مسی برای بدن مضر است که از جنس مرغوب نبوده و ترکیبات مضر در آن وجود داشته باشد. لذا اگر به فکر سلامتی خود هستید از فروشگاه های معتبر این ظروف را تهیه نمایید.

نکته ی مهمی که در استفاده از لیوان مسی باید بدانید، قرار ندادن مایعات اسیدی به مدت طولانی در این ظرف می باشد. اگر در این لیوان ها برای مثال سرکه نگهداری نمایید ایجاد مسمومیت می نماید. برای خرید لیوان مسی به عطاری دکتر روازاده مراجعه کنید.