طرز تهیه رب انار خانگی مورد تایید دکتر روازاده

برای تهیه رب انار میتوانید بسته به ذائقه و مزاج خود، انار ترش، شیرین یا انار ملس را انتخاب کنید. نوع اناری که انتخاب می‌کنید باید قرمز و آبدار باشد. در این صورت هر هشت کیلو انار، یک کیلو رب به شما می‌دهد. انارها را بشویید و دانه‌ کنید و با آبمیوه‌گیری یا چرخ گوشت آب آن را بگیرید. حالا آب انار را در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. در این مرحله باید صبر و حوصله داشته باشید و هرگز شعله گاز را زیاد نکنید. بگذارید آب انار آرام آرام جوش بیاید و آب اضافه آن به تدریج تبخیر شود. شما باید در این مرحله بالای سر رب انار باشید و مدام با قاشق آن را هم بزنید تا ته نگیرد.

طریقه درست کردن رب انار محلی

مواد لازم به ازای هر هشت کیلوگرم انار

  • انار هشت کیلوگرم
  • آب سه پیمانه
  • نمک سالم یک قاشق غذاخوری

در آغاز انار را دانه می‌کنیم و تلاش می‌کنیم که پوست‌های داخلی و غلاف آن که به رنگ سفید هستند، همراه آن نباشند. دانه انار به دست آمده را در ظرفی بزرگ ریخته و به همراه سه پیمانه آب آن را روی حرارت قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید که باید شعله زیاد کنید و در انتظار جوش آب باشید. حال زمان کم کردن شعله است. به صورت مرتب هر چند دقیقه محتوات ظرف را هم بزنید.
در این مرحله باید با قسمت پشتی ملاقه یا کفگیر خود به دانه‌های انار فشار بیاورید تا آب از دانه‌ها خارج شود. همچنین کوبیدن دانه‌های داخل ظرف با گوشت‌کوب کمک بزرگی برای جدا کردن آب از دانه‌های انار است. این اعمال را تا جدا شدن حداکثر آب از دانه‌ها ادامه دهید.
اکنون باید تمام مواد داخل ظرف را از صافی عبور دهیم تا آب انار به شکل کامل از دیگر مواد جدا شود. از هم زدن مرتب رب انار دست برندارید، زیرا تبخیر آب آن بسیار بالا است. یکی از مشکلات افراد در تهیه رب انار توجه به شیوه تولید رب گوجه است، در حالی که در این رب فرایند تبخیر با سرعت بالایی انجام شده و امکان دارد رب انار شما کیفیت خود را از دست بدهد. این پایین آمدن کیفیت می‌تواند شامل تغییر در رنگ، بو و طعم باشد.
هر وقت رب در حال پخت شما به رنگ قهوه‌ای درآمد، زمان آن رسیده که آن را از روی حرارت بردارید. توجه داشته باشید که در این زمان نمک را به رب اضافه کنید تا از کپک‌زدگی و فاسد شدن آن جلوگیری کند.

رب انار طبیعی

تشخیص غلظت مناسب برای رب انار

رب انار شما بسته به حجم آب انار، در طول یکی دو ساعت به غلظت مناسب می‌رسد. دقت کنید که سرعت تبخیر رب انار بیشتر از رب گوجه فرنگی است و نباید یک لحظه از آن غافل شوید. اما غلظت مناسب را چطور باید تشخیص دهید؟ اولین روش برای تشخیص از روی تجربه پیشین است. به هرحال شما قبلا رب انار دیده‌اید و می‌دانید غلظت آن چقدر است. بهترین غلظت زمانی است که قاشق به راحتی داخل رب حرکت می‌کند. هرچه رب غلیظ‌تر باشد، دیرتر فاسد می‌شود؛ ولی مراقب باشید در این مرحله رب ته نگیرد چون تمام زحمات‌تان هدر می‌رود.

تشخیص رنگ مناسب رب انار

اما از روی رنگ رب انار هم می‌توانید تشخیص دهید وقت خاموش کردن شعله چه زمانی است. بهترین رنگ برای رب انار قرمز تیره یا قهوه‌ای است. هروقت رب انار شما به این رنگ رسید، می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید. رب را در ظرف‌ شیشه‌ای بریزید و بگذارید سرد شود.
رب انار خانگی را حتما در یخچال نگه‌داری کنید تا فاسد نشود و تغییر رنگ ندهد. هربار می‌خواهید از آن مقداری مصرف کنید، با قاشق خشک و تمیز رب را بردارید و بعد در آن را سفت ببندید و در یخچال بگذارید.

می‌توانید از سایت عطاری اینترنتی عطارخونه مورد تایید دکتر روازاده خرید رب انار طبیعی را انجام دهید.