میوه توت که معمولا در فصل بهار در بسیاری از نقاط مختلف کشورمان می‌رسد و در دسترس عموم مردم قرار دارد از میوه‌های بسیار مفید و مغذی است. این میوه اثرات شگفت‌انگیزی در تامین سلامتی و در‌مان برخی از بیماری‌ها دارد.

طبع توت گرم و تر است و از نظر خصوصیت غذایی‌، خود به‌تنهایی یک غذای کامل است که با خیز حرارتی فصل بهار می‌رسد و منبع حرارتی بدن را در بهار تنظیم می‌کند.

سرکه شیره توت اصل مورد تایید دکتر روازاده

خواص توت

هر یک فنجان توت حاوی 0.9 گرم پروتئین است که یک پروتئین گیاهی‌ست. توت فقط 1.1 گرم چربی دارد و حاوی 16 میلی‌گرم کلسیم است. قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند هستند ضرر ندارد و به همین علت به آن‌ها توصیه می‌شود به‌جای قند، چای را با توت خشک بخورند.

این میوه خوشمزه دارای آنتی‌اکسیدانی به‌نام آنتوسیانید است؛ آنتی‌اکسیدان موجود در این میوه فواید بسیاری برای سلامتی دارد که یکی از آن‌ها کاهش میزان کلسترول بد خون و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. نقش دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها پیشگیری از سرطان است، به همین دلیل مصرف توت برای پیشگیری از سرطان توصیه می‌شود.

توت سفید حاوی فیبر فراوانی است، به همین دلیل ملین خوبی است و توت در سهل کردن جریان ادرار نیز نقش دارد. مصرف این میوه، وزن را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله رژیم لاغری شکم و پهلو از نگاه متخصصان طب سنتی را مطالعه فرمایید

طبق یافته‌های پژوهشگران فیبرهای نامحلول موجود در توت کالری جذب ‌شده در بدن را کاسته و موجب کاهش وزن می‌شود. توت حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین C و آهن است، از این رو مصرف آن برای کسانی که کم‌خونی دارند توصیه می‌شود.

جوشانده پوست خشک شاخه‌های جوان و تازه درخت این میوه، ملین و روان‌کننده مزاج است و توت به‌علت داشتن انواع ویتامین‌های گروه B در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودگی، اضطراب و هیجان مؤثر است. ویتامین A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقویت چشم نیز می‌شود.

شیره توت طبیعی مورد تایید دکتر روازاده