روغن زالو چیست؟

زالو نوعی کرم است و در رده کرم‌های fillum anelida قرار دارد. این موجود برای آنکه بتواند زنده بماند و رشد مناسبی داشته باشد، نیاز به تغذیه از خون دارد.

زالو دارای اندام تناسلی هر دو جنس نر و ماده است که در اصطلاح هرمافرودیت نامیده می‌شوند. خواص بسیار این کرم برای انسان پوشیده نیست. با توجه به این دانش، از زالو در طب سنتی استفاده‌های بسیاری شده است.

یکی از موارد پرمصرف زالو برای انسان، استفاده از روغن زالو است. این روغن در کشورهای مختلف با نام‌های روغن برنئو، روغن مادورسه و روغن پاپوآ شناخته می‌شود.

روش تهیه روغن زالو

  1. روش بن ماری که در آن زالو را در ظرفی ریخته و روی آن روغن پایه میریزند و سپس آن را بخار غیرمستقیم می دهند.
  2. در روش دوم روغن پایه را به نسبت مشخصی روی پودر زالوی خشک شده میریزند و به مدت مشخصی به آن استراحت میدهند. البته این مرحله آخر نیست و مراحل دیگری هم دارد...

یکی از خواص روغن زالو که در طب سنتی تاکید بسیاری بر آن شده است، قابلیت حجم‌ دهندگی در زنان و افزایش سایز آلت تناسلی در آقایان است.

روغن زالو

روغن خراطین چیست؟

روغن خراطین ماده‌ای فوق‌العاده است که باعث حجم‌دهی و فرم‌دهی اندام‌های بدن می‌شود. استفاده از این روغن به سن و جنسیت افراد مربوط نمی‌شود و تمامی اشخاص می‌توانند آن را مصرف کنند.

روغن خراطین که در دسته داروهای گیاهی قرار می گیرد از کرمی با نام ایزنفتیدا تهیه می‌شود. همچنین این روغن را از زالو هم می‌توان تهیه کرد.

براساس تحقیقات به عمل آمده، 18 اسید آمینه در روغن خراطین وجود دارد که در مقایسه با 31 اسید آمینه کشف شده توسط محققان، عدد بسیار بالایی به‌شمار می‌رود.

برای تهیه روغن خراطین هم از یک روغن پایه استفاده می‌شود (مانند روغن زیتون یا روغن کنجد) و به همراه پودر کرم خشک شده از آن روغن تهیه می‌شود. این روغن هم خواصی مانند روغن زالو داشته و کاربرد بسیاری در طب سنتی دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله خواص روغن خراطین از نگاه متخصصان طب سنتی را مطالعه فرمایید

شباهت‌ روغن خراطین و روغن زالو

شباهت در عملکرد

روغن زالو هم مانند روغن خراطین از زمان‌های قدیم در طب سنتی برای زیبایی استفاده می‌شده است. کاربرد اصلی این روغن، حجیم کردن اندام‌هایی مانند لب، گونه، باسن، سینه، آلت تناسلی و... است.

طبع این دو روغن گرم و تر بوده و به همین دلیل در ناحیه مورد استفاده باعث افزایش جریان خون می‌شود و در نتیجه حجم آن ناحیه افزایش پیدا می‌کند.

همچنین، این دو روغن سبب باز شدن مویرگ‌های گرفته شده، بازسازی پوست، گرم کردن سطح پوست، افزایش هورمون تستوسترون در بانوان، جلوگیری کردن از انزال زودرس در مردان، جلوگیری از رشد کک و آکنه روی پوست و رفع چین و چروک‌های پوست می‌شوند.

چروک صورت

شباهت در بروز عوارض

از زمان‌های قدیم تاکنون، عوارض شدیدی بر اثر مصرف این دو روغن مشاهده نشده است. به جز بعضی از موارد، به دلیل حساسیت‌های پوستی و طبع گرمی که این روغن‌ها دارند، باعث ایجاد قرمزی پوست و خارش شده‌اند.

همچنین گاهی باعث ایجاد جوش‌های سطحی شده‌اند که بعد از چند بار استفاده از این دو روغن و استفاده از کمپرس سرد این مشکل رفع شده است.

تفاوت‌ روغن خراطین و روغن زالو

شاید تاکنون شاهد بوده‌اید که در مراکز طب سنتی زالوهای زنده را روی بعضی از قسمت‌های بدن افراد می‌گذارند تا زالو نیش بزند، خون بمکد و سپس حجیم شود و درنهایت بمیرد. این روش یک روش قدیمی است.

در طب سنتی قدیم برای استفاده از فواید و خاصیت‌های زالو، گاه از زالو به صورت ضماد (کرم له‌شده) استفاده می‌کردند. این ضماد در سطح پوست به منافذ پوست نفوذ می‌کرده و سبب افزایش حجم می‌شده است.

کرم زالو حلزون

اما امروزه، برای بهداشتی‌تر بودن و تاثیرگذاری بهتر در محصولات بهداشتی به جای کرم له‌شده از روغن زالو استفاده می‌شود.

روغن خراطین از نوعی کرم خاکی به نام آیزنیا فتیدا Isenia Fetida به دست می‌آید. این کرم‌ها به رنگ قرمز تیره دیده می‌شوند و بومی اروپا محسوب می‌شوند.

کرم خاکی آیزنیا فتیدا که امروزه به آن کرم خراطین هم گفته می شود، چندین برابر از کرم زالو بزرگتر و حجیم‌تر است و نسبت به‌ زالو رشد نسبتا بیشتری دارد.

تفاوت ظاهری

رنگ روغن زالو صورتی یا قرمز کمرنگ است و بوی ملایم و تقریبا گرمی دارد؛ در مقابل، رنگ روغن خراطین قهوه‌ای تیره مایل به سیاه است، داخل روغن خراطین تکه‌های له‌شده کرم وجود دارد و بوی نسبتا نامطبوع و تیزی دارد.

تفاوت در بو

دقت داشته باشید که اگر رنگ روغن زالو تیره باشد یا بوی نامطبوعی داشته باشد، آن روغن سالم نیست و ممکن است سبب ایجاد بیماری‌های مختلف در انسان شود. البته اگر قصد تهیه روغن زالو خراطین داشته باشید وجود بوی نامطبوع آن طبیعیست.

روغن خراطین اصل

تفاوت در میزان تاثیرگذاری

زالو به دلیل رشد در محیط‌های آبی و سطحی پوست‌ها، چند نوع آنزیم دارد؛ اما کرم خراطین به دلیل رشد در محیط خاکی، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و ترکیبات معدنی زیادی دارد که این فاکتور سبب افزایش تاثیر آن می‌شود.

اثر استفاده از روغن زالو بعد از چند ماه تقریبا قابل مشاهده است؛ اما تاثیرگذاری روغن خراطین در زمان کوتاه‌تری قابل مشاهده است و البته به همان میزان هم ماندگاری کمتری دارد.

روغن خراطین باید هر چند وقت یک‌بار تکرار شود؛ چون اثر آن ممکن است از بین برود؛ اما تاثیرات روغن زالو تا سال‌ها روی بافت بدن باقی است.

همچنین با توجه به اینکه روغن زالو خون رسانی بیشتری دارد و روغن کرم خاکی کلاژن سازی بیشتری دارد، ترکیب روغن زالو خراطین ترکیب ایده آل و ماندگاری است.

روغن خراطین بهتر است یا روغن زالو؟

درواقع این سوال بسیاری از افراد است که در نهایت کدام روغن بهتر است. با توجه به توضیحاتی که داده شد بهترین روغن، روغن زالو خراطین (که به آن روغن زالو اصل هم گفته می شود) و پس از آن روغن زالو و در نهایت روغن خراطین می باشد.