درمان زانو درد در طب سنتی

بازدید: 76,820 بازدید
درمان زانو درد

شاید دیدن کسانی که بعد از کمی فعالیت دست بر زانوی خود می‌گذارند و با ماساژ دادن آن از درد بی‌امانش شکایت می‌کنند یا شنیدن صدای ناهنجار از خم و راست کردن پا برای شما آشنا باشد. زانو یکی از مفاصل پرکاربرد و مهم بدن است که در صورت عدم‌مراقبت می‌تواند دردهای متفاوتی ایجاد کند و ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد. در ادامه این مقاله با علت و درمان زانو درد از نگاه طب سنتی آشنا می شوید اما قبل از آن خرید زانوبند زاپیامکس را به شما پیشنهاد می کنیم.

علت درد زانو

زانو درد می‌تواند ناشی از ساختار ضعیف استخوان یا پیری باشد. از سایر علل رایج زانو درد می‌توان به شکستگی، آسیب‌های رباتی، سفتی مفصل به علت آرتریت، آسیب‌های منیسک یا جابه‌جایی مفصل زانو را نام برد. همچنین کمبود ویتامین D در بدن که در نهایت باعث تغییر شکل‌ زانوها می‌شود هم در این لیست قرار دارد.

گفته می‌شود علت عمده شیوع زانو درد در نوجوانان و جوانان ایرانی، رژیم غذایی نامناسب، مصرف غذاهای چرب با روغن های ناسالم،‌ تحرک بدنی کم و سبک زندگی نادرست است. لذا برای درمان، افراد باید باید برنامه‌ غذایی مناسب‌تری داشته باشند.

اصول تغذیه سالم

از دیگر علل زانو درد در سنین جوانی بیماری کندرومالاسی کشکک است؛ سن معمول این بیماری در دوران جوانی بین 20 تا 30 سالگی است و معمولا درد در جلو زانو وجود دارد.

این بیماری در واقع از ساییده شدن غضروف کشکک توسط استخوان ران به وجود می‌آید. از علت‌های ساییده شدن غضروف، حرکت نامتعادل کشکک در مفصل زانو است.

بنابراین رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیت‌های بدنی و حتی استفاده زیاد از آن در سنین جوانی و پرتحرکی یا ورزش غیرصحیح، ضربه و ضعف عضلات ران باعث ساییده شدن غضروف می‌شود. در نتیجه فرد احساس درد در زانو را تجربه می‌کند.

بعضی افراد اغلب در پاهای خود صدا احساس می‌کنند. اگر این صدا همراه با درد نباشد برای فرد مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر همراه با درد باشد باید جدی گرفته شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله التهابات مفاصل از چیستی تا درمان را مطالعه فرمایید

برخی از مشکلات شایع که به زانو درد ختم می‌شوند

در افرادی که شلی لیگامانی دارند لبه پشت استخوان ساق بیشتر درگیر می‌شود، بنابراین افراد باید سعی کنند وزن خود را هنگام ایستادن به عقب نینداخته و به حالت ایستادن و راه رفتن خود دقت کنند که همیشه در مسیر مستقیم وزن منتقل شود.

در برخی افراد جوان‌ تروماهای کوچک و مستمر نیز شایع بوده، این بیماری بیشتر در اثر تردمیل‌های بدون ضربه گیر و در سرعت‌های بالا و دوچرخه سواری در فرد ایجاد می‌شود.

در این مورد توصیه شده اگر از وسیله‌های ورزشی برای تناسب اندام استفاده می‌کنید، باید قبل از شروع ورزش اندام خود را گرم و بعد شروع به ورزش کنید.

همچنین در برخی از این افراد روماتیسم نیز باید تحت بررسی قرار گیرد و درمان شود.

علائم بروز زانو درد

علائم بروز آسیب زانو بسته به نوع مشکل متفاوت خواهد بود که بعضا از این قرارند: درد زانو (خصوصا زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید و زمان پایین آمدن از پله‌ها)، ورم زانو، حرکت مشکل زانو، قفل شدن زانو، عدم امکان قرار دادن وزن زیاد روی زانو.

درمان زانو در به روش خانگی

همچنین زمان بهبودی کامل به نوع آسیب زانو بستگی دارد و سرعت بهبودی برخی افراد به صورت طبیعی بیش‌تر از سایرین است؛ اما می‌توان اقداماتی برای التیام دردهای طاقت فرسا انجام داد.

برای مثال به زانو استراحت داده و چند روز حرکات سنگین انجام داده نشود. روی زانوی آسیب دیده یخ گذاشته شود که سرما درد و تورم را کاهش می‌دهد.

هر 3 تا 4 ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر زانوی آسیب دیده یخ گذاشته شود. این کار را دو یا سه روز تا زمانی که درد برطرف شود، ادامه پیدا کند.

بستن زانو بند، از پانسمان‌های دارای قدرت کشسانی و زانو بندهای مخصوص دور مفصل زانو استفاده شود. این کار علاوه بر پشتیبانی از زانو از تورم هم جلوگیری می‌کند.

برای کاهش تورم، درحالت خوابیده یا نشسته یک بالش کوچک زیر زانو قرار داده شود. این کار زانو را بالاتر از حد طبیعی نگه خواهد داشت.

درد مفاصل از نگاه طب سنتی

در طب سنتی درد، با عنوان «وجع» یاد شده و اوجاع مفاصل در طب‌سنتی در واقع همان درد مفاصل محسوب می‌شود. درد مفاصل، از دیدگاه طب‌سنتی می‌تواند با دلایل مختلفی به وجود آید.

به طور کلی، یکی از دلایلی که می‌تواند در ایجاد درد مفصلی نقش داشته باشد، ضعف مفاصل یا ریزش یک ماده خاص (تجمع ماده) در مفاصل است. به عنوان مثال، چنانچه یک یا چند ماده در زانوها ریزش و تجمع کند، باید انتظار ایجاد درد در این ناحیه را داشت.

این مواد تجمعی، شامل یک یا چند خلط از اخلاط چهارگانه هستند که می‌توان به بلغم، دم (خون)، سودا و صفرا اشاره کرد. هر یک از این مواد می‌تواند در دردهای مفصلی به ویژه زانو، نقش داشته باشد.

بلغم چیست

یکی دیگر از مواردی که مفاصل دچار آن می‌شود، ضعف در مفاصل است که این مساله نیز به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. سو مزاج مفصل (یعنی مزاج مفصل به علل مختلف از حالت طبیعی خارج شده و مزاجی مخالف مزاج طبیعی جایگزین آن شده باشد)، فعالیت‌های سنگین و بیش از اندازه و وارد شدن ضربه به مفصل برخی از دلایل ضعف مفصل محسوب می‌شود.

علت زانو درد از نگاه طب سنتی

فرد با هر مزاجی می‌تواند به مشکلات زانو مبتلا شود، ولی شایع‌ترین علت دردهای زانو، ریزش بلغم به همراه صفرا به مفصل محسوب می‌شود.

در نتیجه افراد با مزاج بلغمی یا افرادی که از مواد و خوراکی‌های تولیدکننده بلغم استفاده می‌کنند، بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به دردهای زانو هستند.

به طور کلی، مصرف بیش از اندازه ماهی، مرغ، ماست، میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند باعث تولید بلغم در بدن شود. علاوه بر این، افرادی که گیاهخوار هستند نیز نسبت به دیگران، بیشتر در معرض ابتلا به دردهای مفصلی قرار می‌گیرند.

چنانچه بیماری در مراحل ابتدایی و فرد تازه به آن مبتلا شده باشد، احتمال درمان بالاتر از زمانی است که بیماری به حالت مزمن تبدیل می‌شود.

البته عوامل دیگری چون قوت بیماری، شغل، سن، طبع بیمار، اقلیم و محل سکونت او در میزان و سرعت بهبودی نقش اساسی دارد.

درمان زانو درد از نظر حکیم خیراندیش

دکتر حسین خیراندیش حکیم طب سنتی در این باره می‌گوید، درد پا و ورم پا در زنان بیشتر از مردان رایج است، این درد و ورم در زنان از سن ۳۵ سالگی شروع می‌شود.

ابتدا در ساق پا ورم ایجاد می‌شود، بعد این ورم به زانو می‌زند و بعد تبدیل به درد می‌شود به خصوص اگر غذاهای سرد استفاده شود.

به دردهایی که از خوردن سردی ایجاد شود یا در فصول سرد باشد، درد سرد گفته می‌شود. در زنان هنگام زمان قاعدگی این موضوع بیشتر به وجود می‌آید.

رژیم غذایی فصل پاییز

برای درمان درد زانو هر شب به اندازه یک قاشق مربا خوری اسپند میل شود. عسل به صورت ناشنا یک قاشق مرباخوری میل شده و غذاهای سرد به خصوص شبانگاه استفاده نشود.

روغن سیاهدانه در قسمت زانو و ساق پا به مدت 40 روز ماساژ داده شود و حجامت گرم زانو انجام پذیرد. در هفت مرحله بادکش از طرفین زانو انجام شود، اگر ورم خیلی زیاد بود روی زانو را هم بادکش کنید.

اکثر کسانی که هم درد زانو و هم مشکل حرکتی زانو دارند به علت تغذیه سرد و غلبه سردی بدن گرفتار می‌شوند. این افراد زانوهایشان در علم نوین به اصطلاح آب آورده که بین کشکک‌های زانو فاصله وجود دارد.

در این افراد حتی اگر آب زانو هم کشیده شود، درصورتی که مجددا از غذاهای سرد استفاده کنند باز زانو آب می‌آورد.

درمان آرتروز زانو در طب سنتی از نظر دکتر خیراندیش

در صورتی که زانو آسیب دیده باشد یا آرتروز داشته باشد در علم نوین مفاصل زانو بهم نزدیک می‌شود؛ در طب سنتی مشکل این افراد از خشکی زانوست نه از سردی آن.

برای درمان آسیب دیدگی یا آرتروز باید با روغن بادام تلخ به مدت ۴۰ روز زانو را ماساژ دهید تا به تدریج خوب شود.

همچنین یکی دیگر از روش‌های درمان از منظر طب سنتی استفاده از زالو است که درمان جدیدی برای تسکین آرتروز فراهم کرده است؛ چراکه چندین ماده ضدلختگی و ضدالتهابی در بزاق زالو وجود دارد که به کنترل بیماری آرتروز کمک می‌کند.

به همین دلیل است که این روزها، زالو درمانی برای بهبود آرتروز یک روش درمانی رایج در سراسر دنیا محسوب شده است.

البته زالو درمانی برای افرادی که دچار کم‌خونی‌اند، احتمال لخته شدن خون دارند یا عروق خونی حساس دارند توصیه نمی‌شود. افراد زیر ۱۸ سال و زنان باردار نیز باید از زالو درمانی پرهیز کنند.

به طور کلی جهت پیشگیری از این بیماری سعی کنید وزن اضافی بدن خود را کم کنید. همچنین با مصرف روغن های ناسالم احتمال ابتلا به این بیماری بالا میرود. پس روغن خود را اصلاح کرده و تنها از روغن ارده کنجد (برای مصارف سرخ کردن، پخت و پز و سالاد)، روغن زیتون (پخت و پز و سالاد) و گهگاهی روغن حیوانی(پخت و پز، روی برنج و…) مصرف کنید. از انواع کفش و صندل مناسب استفاده کنید. از کفش‌های پاشنه بلند دوری کنید.

از فعالیت‌هایی که مربوط به زانو زدن می شود بپرهیزید. ۱۵ دقیقه روزانه پیاده روی داشته باشید و همچنین سیگار نکشید.

پاهای خود را در جایگاه بلند نگه دارید تا تورم و درد کاهش یابد و در صورت ادامه درد حتما با پزشک مشورت کنید.

روغن ارده کنجد

دسته بندی پیشگیری و درمان مجله سلامت
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

62 پاسخ به “درمان زانو درد در طب سنتی”

 1. با سلام علت سردی زانو چیه پدرم درد شد زانو دارن و اینکه بشدت زانو سردشه ختی میپوشونن کیسه ابگرم میزارن روش یا تشک برقی روشن میکنن ولی همچنان میگه انگار بخ زده از شدت سرما درد میکنه فقط هم زانوی چپ هست

  1. سلام و عرض ادب
   اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
   انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
   روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
   روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .

   از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب

 2. با سلام و تشکر.
  مادرم با ۶۶ سال سن شاید حدودا هفت سالی است که کنار زانویش ورم همراه درد دارد. این ورم الان خیلی زیاد و تقریبا اندازه یک بالش ۲۰ در ۲۰ است. به شدت درد دارد. دکترهای مختلف حرفهای مختلف و متناقضی زده اند. اخیرا دکتری میخواهند هم این توده را عمل کنند و همزمان کشکک زانو را تعویض کنند. اما همه ما از عواقب این عمل به شدت نگرانیم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام و عرض ادب
   اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
   انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
   روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
   روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .

   از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.

 3. سلام من ۳۶ سالمه و ۱۰ساله زانودرد دارم دوبار رفتم دکتر قرص های کلسیم و ویتامین داده خوردم اما خوب نمیشه و امسال بدتر شده…زانوهام تق تق میکنه راه رفتنی،

  1. سلام و عرض ادب
   اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
   انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
   روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
   روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .

   از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.

 4. سلام وقت بخیر من حدودا ۶ سالی هست که زانو درد شدید دارم بیشتر موقع بالا رفتن از پله و پیاده روی
  روی زانوم داغ میشه و درد شدیدی میگیره
  دکتر هم زیاد رفتم اما هیچ نتیجه ای نداشته
  میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟؟؟

  1. سلام و عرض ادب
   اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
   انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
   روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
   روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .

   از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.

 5. سلام من 16 سام هست 3 سالی هست که زانوم درد میکنه و خیلی شدید درد میگیره مخسوسان هنگامی که پیاده روی میکنم دکتر هم رفتیم امر ای هم گرفتیم نشون دادیم گوفتع چیزی نیست در حال رشدی.
  میشه خواهشن راهنماییم کنین که درد زانوم برایه همیشه از بین بره.

  1. سلام و عرض ادب؛
   اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
   انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
   روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
   روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .
   از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.

 6. باسلام پدرم 62سالشه وزنش بالاس ازچند سال پیش زانو دردش شروع شد ولی شدتش از قتی بود که پله رفت بالا دیگه شروع شد عکسو وام آرآی داد یکی گفت آب آورده ورباطش یکم پاره شده آبشوکشید و بعدیه هفته دوباره شروع شد بعضی جاها هم اصلا نگفتن رباط پاره شده گفتن آرتروز وقرص ومکمل وفیزیوتراپی حتی شکسه بندهم رفتن الکی دست زدن به زانوش و بغلهای زانوش ورم داره و به شدت درد داره زانویی که درد نداشت دردش انگاربخاطر انداختن وزن روی اون دچار رد بدتراز زانویی که درد میکرد شده وغلطت خون بالایی داره یه سری داروهای گیاهی مالیدن وخوردن دادم ولی مدام استفاده نکرد اگه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)

   از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.

   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.

   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.

   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.

   عرق بومادران عصرها 1استکان میل شود..

   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.
   اطریفل غددی صبح و عصر میل شود

 7. درود بر شما
  زانو درد میگیرم هنگام پلها رفتن و جمع کردن زانو . اگر پام دراز بشه درد از بین میره و مشکلی اصلا نیست ، راهکار میفرمایید.

  1. سلام و درود
   از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.روماتیسم
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.
   با زدن روی اسم محصولات به صفجه محصول مورد نظرتون میرید.

 8. سلام قسمت پائین تر از زانو سمت چپ استخوان ساق پا که به زانو وصل شده دچار تورم شده و با هر دفعه کوچکترین ورزش ساده دو مرتبه دچار تورم میشه واقعا خسته شدم عکس گرفتم ازش دکتر می گه چیزی نیست خواهشا راهنمایی کنید ممنون می شم

  1. سلام وقت بخیر
   گچ سنتی
   مورد 50 گرم
   شیرین بیان 50 گرم
   زردچوبه 50 گرم
   زرده تخم مرغ محلی
   سیریش 50 گرم
   آرد نخودچی 50 گرم
   پودر سنجد
   این گچ را به زانو بگیرید وتا3روز بسته باشه

 9. درود از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 10. من پای راستم مینیسک پاره شده هر دکتری رفتم گفتن عمل باید بشه ولی چون ۴۶سالته زوده الان پای چپم هم درد گرفته شدید زانوم باید چیکار کنم راه هم میرم تق تق صدا میدا

  1. در صورت داشتن یبوست ، با اجرای تدابیر رفع یبوست به این مهم اقدام کنید . 
   سردیها و ترشیها معمولا بدن را ضعیف و درد را مسلط می کنند حتما از خوردن این مواد غذایی در طول درمان پرهیز کنید .
   روغن مالی مسیر درد با روغن ب111 و کد 123 که ترکیبی از روغنهای گرم هست و از محصولات احیا هستند و یا روغن زیتون یا روغن سیاهدانه خالص چندین بار در شبانه روز .
   گرم کردن این مسیر با حوله واتوی گرم صبحها و شبها به مدت 20 دقیقه .
   دمکرده گل گاوزبان و سنبل الطیب و اسطوخدوس هر عصر یک لیوان با عسل 
   به رفع درد کمک میکند .
   استفاده از حب درد مفاصل و سیاتیک از داروهای احیا هم به کنترل درد بسیار کمک می کند . 
   اگر درد تا یکهفته و با تدابیر بالا بهتر نشد حتما جهت فصدخونو بیرون کردن مواد زائدی که در این مسیر باعث گرفتگی و درد شده اند به مطب مراجعه و اقدام کنید ر

 11. درود از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 12. سلام من مغازه دارم چندسالی هست زانو درد دارم جوری که باید هر شب ماساژم بدن و ساعد پاهام ضعیفن نسبت به بالاتنم ممنون بزرگوار از محبتتوت

  1. سلام
   18سالمه
   دوتا پاهام نرمی کشکک دارن یه جوری ک میرم فوتبال کشککم جابه جا میشه میشکنه
   میخاستم ببینم درمانی داره یا ن

  2. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 13. درود از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 14. سلتم من دوساله که رگهای زانوم خشک شده زانوم خم و راست نمیشه چیکار باید بکنم راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم..

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

    1. سلام و عرض ادب
     اصلاح تغذیه کنید خصوصا روغنهای طبیعی مصرف کنید تا زانوها و مفاصل تان از این گرفتگی آزاد شوند .کلسیم آلی از محصولات احیا را یک قاشق مربا خوری در ظرف غذای چرب خود « آبگوشت با دنبه فراوان یا خورشت با گوشتهای چرب گوسفندی » ریخته ومیل کنید . «هفته ای دو تا سه بار »
     انجیر . دمکرده پونه . آب قلم گوسفند در غذاهای روزمره .کشک محلی فراوان میل کنید.
     روغن های گرم مثل زیتون . ارده . ب111 از محصولات مورد تایید دکتر را به دفعات به موضع درد بمالید و با حوله و اتو آن را گرم کنید .
     روغن رماتیسم از داروهای احیا را با کمی پود زنجبیل و گیاه اسطوخدوس بصورت پودر شده مخلوط و به مواضع درد بمالید و ماساژ دهید .

     از خوردن غذاهای سرد و تر و سرد و خشک جدا بپرهیزید و از غذاها با طبع گرم فراوان در غذای روزمره بگنجانید .
     استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
     زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
     حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.

 15. درود از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 16. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 17. درود از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود. مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید. استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است. زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود. حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 18. درود برشما بزرگوار. چندسالی زانو درد دارم در حالت عادی درد ندارم اما زمانی کوه میرم توی سرپایینی زانویم درد شدید می‌گیرد و پشت زانوم برآمدگی به اندازه تخم مرغ بیرون میزنه و درد میگیره .لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

  1. ز مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 19. سلام خسته نباشید مادرم داشت از پله میرفت بالا که پشت زانوش به شدت درد گرفت. انقدری دردش زیاده که نه میتونه بشینه نه راه بره و نه دراز بکشه. به نظر شما مشکل چیه؟چه دارویی باید مصرف کنه؟

 20. سلام و عرض ادب خانم حسن زاده؛ لطفا سوال خود را در گروه طب سنتی عطارخونه در تلگرام یا ایتا مطرح نمایید تا کارشناس طب سنتی عطارخونه به شما پاسخ دهد. باتشکر؛

 21. سلام من مدت سه ساله که زانو درد شدیددارم نمیتونم روی زمین بشینم روی مبل که مشینم باید یک بالیش بگذارم چون نمی توانم بلندبشم فشاربهدکمرمدامده وکمرم دردودیسک کمر کرفتم لطفا مراراهنمای کنید ممنون

  1. در صورت داشتن یبوست ، با اجرای تدابیر رفع یبوست به این مهم اقدام کنید . 
   سردیها و ترشیها معمولا بدن را ضعیف و درد را مسلط می کنند حتما از خوردن این مواد غذایی در طول درمان پرهیز کنید .
   روغن مالی مسیر درد با روغن ب111 و کد 123 که ترکیبی از روغنهای گرم هست و از محصولات احیا هستند و یا روغن زیتون یا روغن سیاهدانه خالص چندین بار در شبانه روز .
   گرم کردن این مسیر با حوله واتوی گرم صبحها و شبها به مدت 20 دقیقه .
   دمکرده گل گاوزبان و سنبل الطیب و اسطوخدوس هر عصر یک لیوان با عسل 
   به رفع درد کمک میکند .
   استفاده از حب درد مفاصل و سیاتیک از داروهای احیا هم به کنترل درد بسیار کمک می کند . 
   اگر درد تا یکهفته و با تدابیر بالا بهتر نشد حتما جهت فصدخونو بیرون کردن مواد زائدی که در این مسیر باعث گرفتگی و درد شده اند به مطب مراجعه و اقدام کنید .

 22. سلام اقای دکتر مادرم چندروزی است زانو واطراف زانوش درد میکنه و رگ پشت پاش میگیره چی کارکنیم

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 23. حدود دو هفته هست که زانوی چپم میسوزه ولی درد نداره علت چی هست لطفا راهنمایی کنید

   1. سلام و درود
    رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)

    از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.

    مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.

    استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.

    زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.

    عرق بومادران عصرها 1استکان میل شود..

    حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است.
    اطریفل غددی صبح و عصر میل شود

 24. سلام بر شما بزرگوار،امیدوارم حال دلتون خوب باشه. چند سالی هست آزمایش mri دادم گفتند نرمی استخوان شدید دارید… ناحیه بیرونی زانو وحشتناک درد دارم به حدی که به ساق پا میزنه.۳۴ سالم هست. ممنونم

  1. کلسیم آلی استفاده شود.پوسته تخم مرغ محلی نطفه دار را صبح تا شب در مقداری آبلیمو خیسانده و شب صاف کرده و آب آن را شربت کرده، همراه شام میل کنید.کله جوش، هفته ای 2تا3 بار میل شود (کشک محلی+روغن محلی+پیاز داغ+نعناع+گردو+زردچوبه+کمی آب
   آب قلم و پاچه گوسفند نیز مفید است
   پودر سنجد مفید است در آب مخلوط و روزی 1فنجان استفاده شود..
   حمام آفتاب مفید است.
   مغز گردو/بادام/فندق و پسته و روغن زیتون مفید است.
   پوسته راسته گوساله (دمار) 1واحد + 5واحد /اب با 1 بوته پیاز روی شعله ملایم جوشانده تا 4 واحد شود صاف نمایید و صاف شده آن را داخل یخچال قرار داده و صبح ناشتا 1 ق غ داخل 1 لیوان آبجوش ریخته حل کرده و استفاده نمایید.
   نمک دریا استفاده شود.

 25. سلام جناب ساعدی عزیز اصلاح تغذیه تقویت عضلات اطراف زانو روغن مالی زانو و عضلات اطراف با روغن های گرم مانند سیاهدانه و بادکش گرم 14جلسه یک روز در میان

 26. سلام والیبالیست هستم و چند سالی هست که مینسک زانوم اسیب دیده چه راه درمانی پیشنهاد میکنید؟

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

 27. سلام بر شما روزی دونوبت با روغن ب111موضع را چرب کنید پرهیز از غذاهای سرد ماست و دوغ مخصوصا شب حب مفاصل و سیاتیک طبق دستور حداقل دو هفته

 28. سلام خسته نباشیدمن ازسن ۱۵سالگی زانودردگرفتم الان ۴۵سالم هنوزدرگیرم زانوی چپم بیشتر خواهش میکنم اقای دکترکمکم کنید

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   مواضع را مداوم با روغن گرم یا روغن روماتیسم چرب نمایید.
   استفاده از نمد و کرسی برقی مفید است.
   زنبور درمانی نزد متخصص انجام شود.
   حب سورنجان،کد 124،حب سینا،حب درد و مفاصل و کد 118 جهت شما مناسب است

   1. سلام من ۲۰ ساله هستم. دیشب مبخواستم روی زمین بشینم همین ک نشستم پشت زانوم رگ ب رگ شد. دیگ ب زور پاشدم نمیتونم راه برم. الان تازه دارم ب زور راه میرم ک درد داره زانو به پایینم. فقط جای بلند میتونم بشینم. چیکار کنم؟

    1. سلام و عرض ادب
     در صورت داشتن یبوست ، با اجرای تدابیر رفع یبوست به این مهم اقدام کنید .
     سردیها و ترشیها معمولا بدن را ضعیف و درد را مسلط می کنند حتما از خوردن این مواد غذایی در طول درمان پرهیز کنید .
     روغن مالی مسیر درد با روغن ب111 و کد 123 که ترکیبی از روغنهای گرم هست و از محصولات احیا هستند و یا روغن زیتون یا روغن سیاهدانه خالص چندین بار در شبانه روز .
     گرم کردن این مسیر با حوله واتوی گرم صبحها و شبها به مدت 20 دقیقه .
     دمکرده گل گاوزبان و سنبل الطیب و اسطوخدوس هر عصر یک لیوان با عسل
     به رفع درد کمک میکند .
     استفاده از حب درد مفاصل و سیاتیک از داروهای احیا هم به کنترل درد بسیار کمک می کند .
     اگر درد تا یکهفته و با تدابیر بالا بهتر نشد حتما جهت فصدخونو بیرون کردن مواد زائدی که در این مسیر باعث گرفتگی و درد شده اند به مطب مراجعه و اقدام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button