علت انواع کهیر چیست و چگونه با طب سنتی درمان می شود؟

بازدید: 59,535 بازدید
علت و درمان کهیر

علت کهیر چیست؟

گاهی ممکن است احساس کنید که قسمت هایی از پوستتان قرمز شده و خارش شدید آن شما را آزرده خاطر میکند، این احساس میتواند بخاطر ایجاد کهیر روی پوستتان باشد.

کهیر بیماری کوتاه‌مدتی است که با سرخی پوست و خارش بسیار در تمام بدن همراه است. این عارضه پوستی به صورت اشکال دایره ای با سطحی قرمز و نرم یا به شکل برجستگی‌های وسیع تر و گاهی به صورت تاول دیده می‌شود.

ممکن است برجستگی ها از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر در اندازه‌های مختلف در هر ناحیه از بدن ظاهر شوند. بطور کلی کهیر نوعی حساسیت پوستی است که به دلایل مختلفی از جمله حساسیت به برخی مواد و بر اثر واکنش بدن در برابر آزاد شدن مواد هیستامینی یا ترکیباتی نزدیک به هیستامین پدید می‌آید.

سلول های خونی، ماده شیمیایی هیستامین را در جریان خون آزاد می کنند. مایعات بدن زیر پوست جمع می شوند و لکه ها و جوش های بزرگ را ایجاد کنند و حساسیت پوستی کهیر را به وجود می آورند. این فرایند می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد اما در بسیاری موارد علت اصلی آن هرگز یافت نمی شود. این عارضه در زنان شایع‌تر از مردان است.

یکی از مشخصه‌های کهیر، ظهور سریع با اندازه‌های مختلف در قسمتی از بدن، ناپدید شدن و دوباره ظاهر شدن در ناحیه دیگر است. ظهور و ناپدید شدن بثوارت ناشی، معمولاً بیشتر از 24 ساعت به طول نمی‌انجامد.

برای بسیاری افراد، کهیر بعد از یک تا سه ساعت به کلی ناپدید می‌شود.

انواع کهیر

کهیر از نظر زمان ماندگاری بر روی پوست دو نوع است:

کهیر حاد (کوتاه‌مدت)

کهیر حاد، کهیری است که کمتر از ۶ هفته طول کشیده باشد. واکنش‌های آلرژیک به برخی از غذاها یا داروهای خاص اغلب باعث این نوع کهیر می‌شود. در اکثر موارد خود به خود برطرف می شود.

کهیر مزمن (بلند‌مدت)

کهیر مزمن، کهیری است که بیش از ۶ هفته طول می کشد و با خارش همراه است. تشخیص علت این نوع کهیر بسیار مشکل است و فقط در تعداد خیلی کمی از بیماران می‌توان به علت آن پی برد. هیچ آزمایش تشخیصی اختصاص برای این نوع کهیر وجود ندارد.

از اصلی‌ترین علت‌های ایجاد کهیر می‌توان به مواد غذایی مانند آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت فرنگی، شیر و افزودنی‌های غذایی و میوه‌های تازه بخصوص مرکبات اشاره کرد.

داروها از قبیل: آنتی بیوتیک‌ها مثل پنی‌سیلین، مسکن‌ها مثل آسپیرین، کدئین، ایندومتاسین، خواب‌آورها، ویتامین‌ها، ملین‌ها و عفونت‌ها شامل نیش حشرات؛ گاه بیماری‌های داخلی مثل بیماری تیروئید، محرک‌های فیزیکی مثل فشار، سرما و نور خورشید نیز از عوامل دیگر ایجاد کهیر هستند.

کهیر کولینرژیک و کهیر عصبی نمونه های دیگری از کهیر هستند.

کهیر کولینرژیک (CU)

یک نوع کهیر فیزیکی است که به طور معنی داری بعد از عرق کردن بدن ظاهر می شود. گرچه محرک این عارضه پوستی گرما است اما علت اصلی آن عرق کردن است.

این نوع کهیر یک اختلال شایع است که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و اغلب با واکنش پوستی در زمان ورزش کردن، قرار گرفتن در معرض گرما و یا استرس عاطفی به وجود می آید. علائم اولیه کهیر کولینرژیک جوش های کوچکی است که در نگاه اول شبیه به کهیر ساده می باشند.

مرزهای این ضایعات به خوبی مشخص هستند و معمولا یک مرکز کم رنگ یا نامنظم دارند. ضایعه گاهی اوقات توسط تکه های قرمز احاطه شده و موجب خارش شدید می شود. این عارضه به ندرت با برخی از علائم مانند تب یا تنفس سنگین پدیدار می شود.

کهیر عصبی

هر گونه فشار عصبی و عاطفی مثل استرس، عصبانی شدن، از دست دادن عزیزان، شکست عاطفی و… که جز دسته مشکلات احساسی و عصبی هستند می توانند در بدن تغییرات هورمونی یا شیمیایی به وجود آورند و در صورت تداوم منجر به بروز کهیر عصبی شوند.

بدن انسان در اثر استرس و اضطراب از خود هیستامین ترشح می کند. معمولا فشارهای عصبی کوتاه مدت عوارضی ندارند و منجر به کهیر نمی شوند اما در صورت تداوم استرس های عاطفی، میزان هیستامین در خون افزایش یافته و باعث تورم و نشت مایعات به زیر پوست و ایجاد کهیر می شود.

خارش، سوزش و سوزن سوزن شدن از علائم این نوع کهیر است.

کهیرهای عصبی نوعی از کهیرهای حاد هستند که در مدت کوتاهی برطرف می شوند. اگر کهیرهای عصبی بیش از 6 هفته ادامه پیدا کنند از نوع کهیر مزمن تلقی می شوند.

علائم کهیر

علائم کهیر معمولی به طور ناگهانی و معمولاً بدون دلیل خاصی شعله‌ور می‌شوند. برآمدگی‌ها اغلب در چندین ناحیه از بدن از جمله صورت، دست‌ها، پاها، سینه، شکم و حتی گلو و زبان ظاهر می‌شوند که ممکن است به رنگ پوست، صورتی یا قرمز رنگ باشد.

کهیر بسیار شبیه به نیش حشرات است با این تفاوت که کهیر ممکن است تغییر شکل دهد، جابجا شود، در طی مدت زمانی ناپدید شده و مجددا ظاهر گردد.

در زمان فشار دادن، مرکز کهیر قرمز به رنگ سفید در می‌آید. (رنگ پریده شدن)

علت ایجاد کهیر در طب سنتی

یکی از دلایل کهیر در طب سنتی وقتی است که کبد ملتهب و داغ شود و سموم بدن به خوبی دفع نشود.

یبوست، خشکی مزاج چه سوداوی یا صفراوی، تغذیه نادرست، تجمع غم و غصه در بدن، مشکلات و بیماری‌های عصبی و کم خونی از دیگر دلایل بروز کهیر در بدن است.

خطرات کهیر

اگر  چه موارد شدید کهیر کمتر رخ می دهد؛ اما با توجه به خطرات ناشی از این نوع کهیر، درمان فوری و به موقع هر نوع کهیری بسیار حائز اهمیت است و خطر  تشدید بیماری و مشکلات ناشی از آن را به کمترین حد ممکن می رساند.

موارد شدید کهیر می تواند مشکلات و خطرات غیر قابل پیش بینی زیادی را به دنبال داشته باشد و موارد شدید آن اگر به موقع درمان نشود ممکن است موجب اغما و در نتیجه ایست قلبی فرد مبتلا شود.

 • مشکلات تنفسی
 • شوک آلرژیکی
 • خس خس سینه
 • تپش شدید قلب
 • تعریق زیاد
 • و افت فشار خون از دیگر خطرات ناشی از کهیر است که می تواند جان بیمار را در معرض خطر قرار دهد.

 

درمان کهیر در کودکان

کهیر در کودکان

بروز کهیر کودکان (Hives)‌ در همه ‌سنین ‌به‌‌خصوص ‌در بین ‌کودکان ‌زیر ۱۰ سال ‌شایع است. حساسیت پوستی کهیر در کودکان و نوزادان در واقع برجستگی ها و یا برآمدگی هایی شبیه به جوش بر روی پوست کودک است.

لکه های کهیر می توانند در هر نقطه از  بدن کودک ظاهر شوند. کهیرها می توانند مانند نقاط کوچک ریز باشند و یا به شکل لکه ها و برجستگی های بزرگ متصل به  هم بر روی پوست کودک نمایان شوند.

کهیرهای جدا از هم می توانند برای چند ساعت تا چند روز (بعضی اوقات بیشتر از یک  هفته) در هر نقطه از بدن کودک دوام بیاورند. ممکن است کهیرهای جدید جایگزین آنهایی شوند که قبلا محو شده اند.

حساسیت پوستی کهیر در کودکان می تواند ناشی از واکنش بدن به یک عامل آلرژی زا  باشد. سایر عواملی که می توانند عامل به وجود آورنده کهیر بر روی پوست کودک باشند شامل:

 • تب و درجه حرارت بسیار بالا
 • استرس
 • عفونت
 • برخی از بیماری ها

درمان کهیر

سوپ و عدسی در طب سنتی بهترین غذا برای زمانی است که فرد دچار کهیر می‌شود ضمن اینکه خوردن شربت آبلیمو نیز می‌تواند حالت گرمای شدید بدن در زمان ایجاد کهیر را کاهش دهد.

همچنین استفاده از جو دو سر (به این صورت است که 2 فنجان جو دو سر را درون جورابی بریزید و پس از چند دقیقه آن را زیر آب گرم بگیرید و به پاها و یا دستان خود بمالید)، قرار گرفتن در وان پر از نوشابه و استفاده از روغن بنفشه، فندق و بادام از دیگر راهکارهای درمان کهیر در طب سنتی می باشد.

درمان کهیر، دکتر روازاده

از نظر دکتر روازاده متخصص طب ایرانی اسلامی بهترین روش درمان کهیر انجام حجامت و استفاده از چای کوهی است.

بهترین درمان کهیر

بهترین درمان کهیر شناسایی عامل مسوول و اجتناب از تماس مجدد با آن است.

افرادی که مبتلا به کهیر هستند بایستی مواردی را رعایت کنند، مثلاً حذف برخی از مواد غذایی مثل آجیل، موز، توت فرنگی، پیاز، گوجه فرنگی، بادمجان، تخم مرغ، مرکبات، شیر، ماهی، پنیر، ادویه، مواد رنگی (نوشابه ژله آدامس بستنی)، غذاهای حاوی مواد محافظ (کنسرو، سوسیس و کالباس، مربا، ترشی، مایونز) قطع مصرف داروهایی که لزومی به مصرف آن نیست مانند مسکن‌ها، ویتامین‌ها و ملین‌ها نیز در درمان آن مؤثر است.

برای رفع خارش کهیر می‌توان از داروهای خانگی و پماد برای درمان کهیر و خارش بهره گرفت. عدم استحمام با آب داغ، مرطوب نگه‌داشتن پوست، استفاده از صابون‌های ملایم، استفاده از دستگاه بخور، استفاده از کمپرس سرد و عدم استفاده از لباس‌های تنگ که باعث ایجاد اصطکاک بر روی پوست می‌شوند، همگی می‌توانند به روند بهبودی کمک کرده و دوره درمان را کوتاه‌تر کنند.

با رعایت نکات ذیل می توانید به درمان کهیر کمک کرده و روند بهبود خود را تسریع بخشید:

 • از عواملی که موجب تشدید کهیر می شوند دوری نمایید

عواملی همچون گرمای زیاد، مصرف غذاهای پرادویه و الکل می تواند در تشدید علائم کهیر تأثیرگذار باشند

 • آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون

از داروهایی که انعقاد خون را کند کرده و علائم کهیر را بدتر می نمایند، دوری نمایید

 • رژیم غذایی مخصوص

رژیم های غذایی معمولاً نقش محدودی در کنترل و مدیریت کهیر ایفا می نمایند. غذاهایی را که به عنوان عامل کهیر شما شناسایی شده‌اند، مصرف نکنید.

 • مالش یا خاراندن

از صابون‌های خشک بپرهیزید. حمام مکرر می‌تواند بدلیل کاهش میزان خارش کهیر مفید باشد، زیرا خارش می‌تواند کهیر را بدتر سازد.

 • فشار دائم

از لباس تنگ بپرهیزید. فشار به کهیر می‌تواند با پوشیدن لباس‌های گشاد، کمتر شود.

 • دما

اگر در زمان قرار گرفتن در سرما دچار کهیر می‌شوید، از قرار گرفتن در معرض هوای سرد اجتناب کنید و در هوای سرد بینی و دهان خود را بپوشانید. اگر مجبور هستید که در هوای سرد بیرون باشید، از لباس گرم استفاده کنید.

 • قرار گرفتن در معرض خورشید

از لباس خنک و ضدآفتاب استفاده کنید.

 • داروها

اگر شک کردید که داروی خاصی سبب کهیر شما می‌شود، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

دسته بندی پیشگیری و درمان مجله سلامت
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
51 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوگل
سوگل

سلام خسته نباشید
من 3 روز هس ک بدنم کهیر زده در تمام بدنم هس تنگی نفس و گرفتگی صدا هم دارم بدنم خیلی خارش داره اگر بخارونمش کهیر ها دوباره روی بدنم ظاهر میشن
میشه راهنمایی کنید اخه خیلی میترسم

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  سوگل

سلام و عرض ادب
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.)ژل رویال خالص)
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سجاد
سجاد

سلام خسته نباشید؛ 31سالمه دوماهه در کشاله ران کهیر همراه با خارش و تاول و برامدگی و وقتی ماساژ میدم قرمزی برطرف میشه و بعد از چند دقیقه دوباره قرمز میشه و وگاهی اوقات قهوه ای میشه و بعد از مدتی دوباره قرمز میشه، دکتر هم رفتم ولی فایده ای نداشت میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  سجاد

سلام و عرض ادب
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.)ژل رویال خالص)
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

فاطمه
فاطمه

سلام من مادرم کهیر گرفتن و خیلی زیاد بود بدنشون پر شده بود دکتر رفتیم آنتی هیستامین دادن خوب شد خارشش خوب شد رنگش کم رنگ شددیگه قرمز نیست جای گرنشون بهتر شده ولی یه خورده قهوه‌ای شده مشکل ندارع
میشه جواب بدین

آخرین ویرایش 1 ماه قبل توسط فاطمه
کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  فاطمه

سلام و عرض ادب
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.)ژل رویال خالص)
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

فاطمه
فاطمه

سلام من یه بچه ی 9ماهه دارم تمشک خورده و الان دوروزه بدنش به طور کامل کهیر زده بردمش دکتر پمادهیدروکورتیزون بهش داده ولی اصلا خوب نشده چیکارکنم که بهتر بشه؟

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  فاطمه

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

اسرا
اسرا
امتیاز :
     

سلام خسته نباشیدمن خانم ۲۹ ساله هستم ازکودکی
وقتی هوا سرد میشه‌ پاهام کهیر میزنه وزیاد خارش داره ممنون میشم از راهنماییتون.

آخرین ویرایش 4 ماه قبل توسط اسرا
کارشناس عطارخونه
پاسخ به  اسرا

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

مبینا
مبینا

سلام وقت بخیر من این 3ماهه فقط گردنم وکتفم دچار کهیر شده نمیدونم دلیلش چیه میشه راهنماییم کنید

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  مبینا

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سعید
سعید

سلام خسته نباشید
من چند سالی هست که بدنم کهیر میزنه بیشتر وقتی که هوا گرمه یا گرمم میشه کل بدنم شروع به خارش و سوزش میکنه وقتی بدنم خنک میشه سوزش قطع میشه قبلا دکتر رفتم یه سری قرص مثل لورتادین بهم داد ولی تاثیری نداشت

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  سعید

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سمیه
سمیه

من به تازگی روی دستم کهیر زدم ، اولش یه تاول مانند بود که توش آب داشت خیلی ریز بود بعد اطراف قرمز شد اما اون تاول دیگه نیست اصلا خارش نداره بدنم داغ اینا هم نمیشه ،۳ یا ۴ هفته میشه ک اینجوری شده الان داره بیشتر میشه ، علتش چی میتونه باشه ؟

آخرین ویرایش 6 ماه قبل توسط سمیه
کارشناس عطارخونه
پاسخ به  سمیه

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

حمزه
حمزه

سلام من بیست و یک سالمه حدودا یک ماه هست کهیر میزنم قبلا سابقه کهیر نداشتم بدنم داغ مبشه بدنم خارش داره ورم داره ازمایش هم دادم تنها مشکلی که داشتم کم خونی بود،
پیش دکتر رفتم قرص ضد حساسیت خوردم ولی برطرف نشد،لطفا راهنمایی کنید باتشکر

آخرین ویرایش 6 ماه قبل توسط حمزه
کارشناس عطارخونه
پاسخ به  حمزه

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

خسروی
خسروی

سلام وقت بخیر .من۳۴ سالمه هیچ وقت کهیر نداشتم.ولی الان یه ۱۰ روز بدنم کهیر می زنه میرم دکتر امپول می زنن دوباره باز شروع میشه خصوصا صبح که بیدار میشم‌.رفتم حجامت دو روز بعدش همه بدنم کهیر شدید زد دوباره رفتم امپول زدم .من فقط یه چند روز برای لاغری سبوس برنج با قهوه سوپرسیم خوردم ممکنه ازون باشه .لطفا برای درمان منو راهنمایی کنین

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  خسروی

سلام وقتتون بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 ( پاکسازی کبد و دفع صفرا ) مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

محبوبه توحیدی
محبوبه توحیدی

سلام امیدوارم بتونید کمک کنید ک بدونم واقعا چه بیماری دارم…
من ۲۲ سالمه
و چندین بار طی زمان های مختلف دچار کهیر و علائم شدید تر بعد از ان مثل : قرمزی صورت و انقباض ماهیچه های لُپ ، تورم لبهاو زبان ، و احساس گز گز و سوزن سوزن شدن و گرما در گوش ، زبان ، ناحیه بیکینی پایین ، نوک انگشتان میشم
همچنین بعد از چند ثانیه احساس درد شدید و غیر قابل تحمل در رحم دارم
و در ۲ مورد دچار تنگی نفس ، ضربان تند قلب بودم دکتر هم رفتم ومیگن حساسیت دارم و بهم لوراتادین تجویز کردن ولی در بهبود چندان افاقه ای نکرده

کارشناس عطارخونه

سلام روز بخیر

مشکل خاصی ندارید صفرا وگرمی شما زیاد است

منع مصرف:
لبنیات: پنیرکهنه
صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
حجامت انجام شود

موارد مصرف مجاز:
گوشتها: انواع ماهی
میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

آریا
آریا

سلام ممنون بابت این اطلاعات ولی من هنوز به نتیجه درستی نرسیدم. شما گفتید واسه کهیر مزمن ماست خوبه و سایت بعدی شما تو جستجوی گوگل گفته ماست و پنیر بده!!!!
من چیکار کنم حالا؟؟
تمام بدنم داره میسوزه از خارش و کهیر.
تاحالا خیلی خیلی تو خوردن تندی و گرمی و ادویه و… افراط کردم که را این مشکل دچار شدم ولی الان دیگه هرکاری میکنم تنظیم نمیشه بدنم درضمن ماست هم زیاد میخورم ولی هیچ تاثیر مثبتی نداشته و کم نکرده حرارتمو.

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  آریا

سلام و عرض ادب
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.)ژل رویال خالص)
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سعید
سعید

سلام. من 40سالمه حدود 3ماهه بدنم کهیر زده همراه با خارش شدید و سوزش.
خوردن انتی هیستامین باعث تشدید کهیر وپف کردن صورتم میشه. البته الکل هم همین طور.
حدود 6سال پیش هم اینوری شده بودم. که با مصرف عرق شاهتره وکاسنی زیاد خوب شدم.
ولی الان دسترسی ندارم به این عرقیات.
خارج کشور میباشم وامکان تهیه کردنش سخته. لطفا راهنماییم کنید. خیلی عذاب میکشم

اسدالهی
اسدالهی
پاسخ به  سعید

سلام،ناشتا آب هندونه،یا خیار میل کنید
سوپ جو با گشنیز و همراه آبغوره هم خوبه

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  سعید

سلام وقت بخیر
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

عرفان
عرفان

سلام پسرم ۷سالشه والان دوهفته است که کهیرزده بدنش رو،دکترهم بردمش براش آول وشربت وپمادنوشته حالانمیدونم ازچی بایدپرهیزکنه چی بایدبخوره یکی میگه شیروکلا لبنیات مصرف نکنه باچیزای دیگه من نمیدونم صبحونه چی بهش بدم ناهاروشام چی بهش بدم میگن رب گوچه هم براش خوب نیست

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  عرفان

سلام وقت بخیر
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سوسن زینلی کرمانی
سوسن زینلی کرمانی

سلام فرزند سه ساله من یک هفته حالت سرماخوردگی وعفونت گلو داشت ودو روز هستش که کهیر از بدنش میریزه دکتر پماد هیدروکورتیزون بهش داد ولی افاقه نکرد چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

کارشناس عطارخونه

سلام وقت بخیر
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

حبیب
حبیب

سلام . بنده ۵۵ سال سن دارم دو سه سال است که وقتی در هوای سرد قرار میگیرم یل حتی تابستان وقتی در مسیر باد کولر باشم روی پا و سپس ساق پاها شروع به خارش و سوزش می‌کند و اگر در همان شرایط باشم تا رانها هم ادامه میابد. خیلی اذیت میشوم . مجبورم لباس اضافه و جوراب ضخیم بپوشم که کامل هم جواب نمیده . صمنا کبد چرب هک داشتم که با ورزش و طب سنتی و کمی دارو اصلاح شده ولی اخیرا بعلت کم شدن تحرک چربی و آنزیم کردم مجددا بالا رفته . لطفا اگه راهی برای کاهش یا درمان این عارضه داریو راهنمایی فرمایید متشکرم

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  حبیب

سلام وقت بخیر
1- پرهیز از چربی های بد
2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
_حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
_چای خارمریم روزی یک استکان.
_مصرف سماق واش سماق.
_شربت مصفای خون.
_مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
_مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.

حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
کد99 مجموعه مفید است.
عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

پرویز
پرویز
امتیاز :
     

سلام وقت شما بخیر من مدتی هستش که دست و پاهایم به آب سرد و سرما حساس شدن ب محض برخورد با آب سرد شروع به خارش میکنن و قرمز میشن الان دو روز هستش که شب ها روی دست وپام خود به خود تاول میزنه و بعد از یک ساعت دچار معده درد شدید میشم ممنون میشم جواب بدید

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  پرویز

سلام وقت بخیر

منع مصرف:
لبنیات: کشک ، قره قروت
گوشتها: بز، گاو ، سیرابی ، شیردان ، قلوه
مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی ، شاهدانه
حبوبات: ارزن ، باقالا خشک ، برنج(آبکش) ، جو، ماش
میوه ها: شاه توت ، تمشک ، آلبالو، ازگیل ، انارترش ، بالنگ ، تمرهندی ، زالزالک ، زرشک ، زغال اخته ، سنجد ، غوره ، گیریپ فروت ، لیموعمانی ، نارنج ، به ترش ، لیمو ترش ، سیب ترش
سبزی ها: ترشک ، ریواس ، گشنیز
ادویه ها: سماق ، نشاسته ، قهوه
متفرقه: سرکه ، آبغوره

سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
حب پادزهر احمدیه ، گلاب ، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون و شربت مفرح مجموعه مفید است.
حجامت ساق پا مفید است
خوئک فراوان میل شود
گرده گل مفید است
جوشانده برگ به مفید است
به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.

موارد مصرف مجاز:
لبنیات : کره ، ماست چکیده ، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم) ، شیر گوسفند با گرمی ملایم
صیفی جات: خربزه ، خیارچنبر ، طالبی ، گرمک
میوه ها : آناناس ، انجیر تازه و خشک ، انگور، خرما ، سیب شیرین ، قیسی ، گیلاس ، گلابی ، موز، مویز، بالنگو ، اقسام توت ، کشمش
ریشه ها: انواع ترب ، زردک ، سیب زمینی ترشی ، شلغم ، هویج
سبزی ها: شبدر ، تربچه ، ترب
حبوبات: گندم ، اقسام لوبیا
گوشتها: جگرسیاه و سفید ، پاچه ، گوشت گوسفند(بره) ، بوقلمون ، مرغ محلی ، میگو ، زبان ، چشم
مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی ، تخم طالبی ، تخم خربزه ، کنجد
متفرقه: شیره انگور ، روغن ارده کنجد ، روغن بادام تلخ ، ارده ، سمنو ، خاکشیر ، مغزگوسفند

نیایش
نیایش

سلام روزتون بخیر
من خانمی ۴۰ ساله هستم چند وقتیه صورتم جوشهای چرکی و دردناکی داره هرچی قرص و دارو میخورم فایده نداره

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  نیایش

سلام وقت بخیر
اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم،سس مایونز،کاکائو و ادویه پرهیز شود.
حب کبد،حجامت،عرق کاسنی و شاتره و شربت سکنجبین مفید است.
صورت را با آب گرم بشویید.
سرکه + گلاب به صورت بمالید.
ماسک قره قروت به صورت بمالید.
آبلیمو+سفیده تخم مرغ شب ها 2ساعت روی صورت قرار داده شود.
بخور بابونه و گشنیز انجام شود.
لعاب اسفرزه هفته ای 3بار 30 دقیقه ماسک شود.
از مواد شیمیایی روی پوست استفاده نشود.
صورت را هرروز با صابون قهوه ای بشویند.
محلول ضد جوش مجموعه مفید است.
کد 99 مجموعه مفید است
گل سرشور استفاده شود.

علی
علی

سلام و خسته نباشید خدمت شما .
دختر من دو روزه بدنش کهیر زده سه تا بیمارستان رفتم یکی گفت بستری دومی گفت ببر طب کودکان اونجا بردم گفتن چیزی نیست نیازی به بستری یا داروی خاصی نداره .الان بچه شروع کرده تب کردن الان باید چه کاری انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  علی

سلام و درود
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است

لیلا
لیلا

سلام خسته نباشیدمن ۵۰ سالم است حالا ۹ ماه به کهیرمبتلاشدم هرچه دکتررفتم ولی نتیجه نگرفتم لطفامراراهنمایی کنید

اسدالهی
اسدالهی
پاسخ به  لیلا

سلام،ناستا آب هندونه یا خیار
چهار روز آب پنیر با پودر افتیمونی ی لیوان

یاسر
یاسر
پاسخ به  لیلا

سلام درمان محلی برای کهیر
دخترم ۴ سالش بود به کهیر مبتلا شد متاسفانه اگه یک روز دارو مصرف نمی کرد تمام بدنش شروع به ورم و خارش میکرد تا یک روز رفتم خونه یکی از اقوام دخترم وضعیتش خیلی بد شد خارش همراه با درد شدید داشت یکی از افراد مسن نگاهی به پوستش کرد و یه درمان محلی سفارش کرد بعد از این که دخترمو بردم دکتر چند تا پماد و صابون و امپول زدن بهتر شد ولی هنوز کهیر ادامه داشت و هر روز باید دارو مصرف میکرد خیلی ناراحت بودم یاد سفارش اون مرد مسن افتادم روشش رو برای شماها می گم استفاده کنید چون من استفاده کردم دخترم خوب خوب شد هیچ هزینه ای هم نداره برگ درخت انجیر به اندازه یک کیسه برنج از درخت می کنید سپس میارید خونه قشنگ شستشو می دی سپس تکه تکه می کنید توی یک دیگ همره اب می جوشانید حدودا ۲الی ۳ساعت تا ابش غلیظ شود اندازه ۱لیتر یا کمتر اب برگ درخت انجیر ته دیگ بمونه بعد از سرد شدن از یک صافی عبورش می دی سپس هر جایی از بدنت کهیر زد با پنبه از اب غلیظ روش میمالی بعد از نیم ساعت دیگه خارش و ورم کهیر از بین میره من حدود یک سال این کارو انجام دادم دیگه اصلا از دارو استفاده نکردم دخترم خوب خوب شده الانم ۹ سالشه دیگه هیچ وقت کهیر نمی زنه شماها هم استفاده کنید پشیمان نمیشید

مژگان
مژگان
پاسخ به  یاسر

سلام وقت بخیرمن اسالی است کهیرمیزنم ودکترای مختلف هرکی معرفی کرده زیادرفتم داروهرروزمصرف میکنم اما نتیجه ای نگرفتم ازمایش درطی این اسال ۳باردادم چیزی نبوده حجامتم رفتم وفصدخون هم انجام دادم امابازم نتیجه ای نگرفتم وهرروزسیتریزین مصرف میکنم کل بدنم کهیرمیزنه لطفا راهنماییم کنیدچیکاربایدانجام بدم که ازشراین کهیرراحت بشم

Admin
پاسخ به  مژگان

سلام و عرض ادب؛
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا، اصلاح روغن، اصلاح آب، ظروف سالم، منع مصرف مواد نگهدارنده)
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم، ادویه جات، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن، سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره و معجون عشبه استفاده شود.
هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
ژل رویال خالص مفید است.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد 99 مجموعه مفید است.
گل سرشور مفید است.

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  یاسر

سلام و درود
ممنون از اشتراک نظرتون با ما

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  لیلا

درود
4قاشق غذاخوری روغن زیتون + 2قاشق غذاخوری آبلیمو 3 روز پشت هم استفاده شود.
کد120 مجموعه مفید است
سفیده داخل نهال آفتابگردان 50گرم + خارشتر 100 گرم جوشانده تا یک بطری شود در طی 24 ساعت بخورید
گیاه آنغوزه دم کرده روزی 2لیوان تا 2روز استفاده شود.
آویشن دم کرده با نمک دریا در طول روز استفاده شود
هلیله سیاه را کوبیده هر 6ساعت 1قاشق چایخوری استفاده شود
تمبر هندی بی نمک را در آب بریزید هسته جدا شود هفته ای 1نوبت استفاده نمایید..

حسن سبهانی زاده
حسن سبهانی زاده
امتیاز :
     

با سلام همسرم زن 57 ساله مبتلا به کهیر مزمن بیش از دوماه است اکثر پزشکان را ملاقات کردم متاسفانه نتیجه نگرفتم لطفا مرا راهنمایی کنید

اسدالهی
اسدالهی

سلام،درمان کهیر گرم :
ناشتا آب هندونه،اب خیار،سوپ جو با گشنیز و همراه ابغوره

آخرین ویرایش 13 روز قبل توسط اسدالهی
اسماعیل
اسماعیل

سلام.خوبید.من بدنم کهیر میزد وحشتناک سال دو یا سه با تنها راه درمانی فقط حجامت بوده الان 5ساله یالی دوبار حجامت میکنم دیگه هیچ خبری از کهیر نیست.باتشکر

مژگان
مژگان
پاسخ به  اسماعیل

خوشبحالتان

Admin

سلام جناب سبهانی زاده عزیز؛
از مصرف مواد غذایی با طبع گرم، ادویه جات، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
ماءالجبن،سماق و آش سماق، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
هفته ای 3 بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
اصول تغذیه سالم رعایت شود.
حب کهیر مجموعه مفید است.
کد99 مجموعه مفید است
گل سرشور مفید است.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت