فشار خون پایین چیست؟

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ ها وارد می شود. خونی که قلب آن را به داخل شریان ها پمپ می کند تا با کمک آن ها به همه نقاط بدن برسد.

شاید شما بیشتر افرادی را دیده‌اید که از بالا بودن فشار خود گله دارند اما فشار خون پایین نیز مثل فشار بالا، یک بیماری است و احتیاج به درمان دارد.

فشار خون‌ پایین ممکن است نشانه یک مشکل پیش زمینه ‌ای در فرد، به خصوص در بزرگسالان و افرادی با سن بالا باشد. که در نتیجه این مشکل، فشار خون به قلب، مغز و دیگر ارگان‌های حیاتی بدن کافی نخواهد بود.

اگر فشار خون کمتر از 90 میلی‌‌متر جیوه برای عدد بالایی (سیستولیک) یا 60 میلی‌متر جیوه برای عدد پایینی (دیاستولیک) را نشان دهد به‌طور کلی به‌عنوان فشار خون پایین در نظر گرفته می‌شود.

علت فشارخون پایین

علت پایین بودن فشار خون می‌تواند از بی‌آبی بدن گرفته تا مشکلات جدی پزشکی را شامل شود. برخی از افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد.

با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند.

افت ناگهانی فشار خون اغلب در کسی که از وضعیت نشسته می خواهد بایستد، رخ می دهد. این نوع فشار خون پایین به عنوان افت فشارخون وضعیتی شناخته می شود.

افت فشارخون وضعیتی به عنوان یک عیب در سیستم عصبی خودکار (بخشی از سیستم عصبی است که اقدامات حیاتی غیر ارادی، مانند ضربان قلب را کنترل می کند) در نظر گرفته می شود.

به طور معمول، هنگامی که فردی می ایستد، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این امر باعث افت فشار خون می شود.

اما بدن شما به طور معمول به قلب پیام ارسال می کند که سریع تر بتپد تا رگ های خونی منقبض شوند و افت فشار خون را جبران کند. اگر این اتفاق نیافتد، و یا به آرامی اتفاق بیافتد، باعث ایجاد افت فشارخون وضعیتی می‌گردد.

دلایل شایع فشار خون پایین

علل شایع برای افت فشار خون از این قرار است: کمبود های تغذیه‌ای، استراحت طولانی مدت، فشار خون پایین در بارداری، داروها، عفونت شدید، عکس العمل های آلرژیتیک، کاهش حجم خون، مشکلات قلبی، مشکلات هورمونی، مانند کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)، تیروئید پر کار (پرکاری تیروئید)، دیابت و یا قندخون پایین (هایپوگلایسمی)، اتساع عروق خونی، گرمازدگی و بیماری های کبدی.

اگر عامل فشار خون پایین خود را شناسایی کنید بهتر می‌توانید به درمان و کنترل آن بپردازید.

علائم فشارخون پایین

از علائم و نشانه‌های فشار خون پایین می‌توان به: سرگیجه، احساس سبکی سر، بی ثباتی، تاری دید یا کاهش دید، ضعف، خستگی، گیجی، درد قفسه سینه، پوست سرد و رنگ پریده، غش و اشکال در تنفس اشاره کرد.

حتی اشکال متوسط فشار خون پایین می‌توانند باعث سرگیجه، ضعف، غش و خطر آسیب دیدگی از افتادن یا سقوط شوند. فشار خون پایین می‌تواند بدن را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای خود محروم کند و منجر به آسیب به قلب و مغز گردد.

درمان فشارخون پایین

راهکارهای طبیعی مختلفی برای بالا بردن سطح افزایش فشار خون برای کسانی که از مشکل افت فشار رنج می‌برند وجود دارند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

افرادی که با مشکل فشار خون پایین مواجه هستند باید به فکر افزایش میزان نمک طبیعی به شکل متعادل و مناسب باشند تا بدین ترتیب فشار خون آن ها بالا برود.

نمک دریا

درمان فشار خون پایین در منزل

برای کسانی که علائم فشار خون پایین را تجربه می کنند، انداختن یک پا بر روی پای دیگر می تواند راهکاری ساده  اما کاربردی به حساب بیاید.

الکل می تواند مشکل فشار خون پایین در افراد را تشدیدکند، بنابراین کسانی که با افت فشار مواجه هستند باید از خوردن الکل خودداری کنند.

نشستن و یا ایستادن کوتاه مدت و پر تکرار منجر به حس‌ سبک سَری، سر گیجه یا از حال رفتن افرادی با مشکل فشارخون پایین می‌شوند. 

در چنین شرایطی قلب نتوانسته است خون کافی را به نواحی مختلف بدن پمپاژ کند و یا سرعت انجام این کار پایین بوده است.

خوردن وعده های بیشتر با حجم کمتر در طول روز در حل مشکل فشار خون پایین افراد تاثیر مثبتی دارد. دلیل‌ این موضوع نیز آن است که وعده‌های کوچک‌تر غذایی از افت فشار خون ناشی از مصرف وعده‌های سنگین و زیاد جلوگیری می‌کند.

درمان فشارخون پایین با طب سنتی

طب سنتی نیز توصیه‌هایی برای پیشگیری و درمان فشار خون پایین دارد که از این قرار است:

  • با مصرف غلات، سبزیجات، میوه‌ها و روغن‌های طبیعی که انرژی زیادی دارند، از این بیماری پیشگیری کنید.

روغن مایع و جامد

  • خوردن کمی نمک دریا در روز تا حد خوبی فشار خون پایین را متعادل می‌کند.
  • نوشیدن آب چغندر نیز موجب کنترل فشار خون می‌شود.
  • مصرف زردچوبه، دارچین و فلفل نیز به افزایش فشارخون کمک می‌کند.
  • نوشیدن یک لیوان آب با مقدار کمی نمک طبیعی و یا عسل نیز مفید است.
  • مصرف شربت زنجبیل و عسل نیز برای بالا بردن فشار خون مفید است.
  • افرادی که دچار مشکل فشار خون پایین هستند، هیچ‌گاه ورزش را ترک نکنند!
  • اگر فردی هستید که بیش از حد فشار خونتان پایین می آید، بنابراین به جای خوردن وعده های غذایی کمتر و اندازه زیاد، لازم است وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. 

وعده های غذایی کوچکتر می توانند از افت فشار خون که همراه با خوردن غذاهای زیاد و سنگین است جلوگیری کنند.

  • هر زمان که علائم فشار خون پایین شروع می‌شود، کافی است پاهای خود را روی هم بیندازید و بنشینید. این می تواند در افزایش فشار خون کمک کند. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، این کار توصیه نمى شود.

فشارخون بالا

  • مصرف شیر بادام نیز برای زمان افت فشار، گزینه خوبی است.

 قابل توجه می‌باشد افرادی که دارای مشکل پایین بودن فشار خون هستند (نه این‌که به‌صورت ناگهانی فشارشان افت کرده باشد) باید مواد غذایی سرد را با مصلحاتشان میل کنند.

درمان فشار خون پایین از نظر دکتر کرد افشاری

دکتر کردافشاری در این رابطه می‌گوید:

افرادی که دچار ضعف می‌شوند و فشار خونشان پایین می‌آید، ضعف قوای بدنی دارند من توصیه می‌کنم عزیزانی که مشکل خاصی در معده ندارند نارگیل را به اندازه دو بند انگشت ۳ تا ۴ بار بجوند تا عصاره روغنی از نارگیل خارج شود.

عصاره را قورت بدهند و تفاله نارگیل را دور بیاندازند و نخورند که برای معده سنگینی می‌آورد و بلافاصله بعد از غذا میتوان یک لیوان آب سیب طبیعی به اضافه یک قاشق لیمو ترش و یک قاشق شکر را قبل از خواب مصرف کنند، اما باز هم مصرف شیره انگور با نان را توصیه میکنم که باعث تقویت و تسکین بدن می‌گردد.