بیماری فشار خون از گذشته‌های دور شناخته شده و برای درمان آن راه‌های بسیاری پیشنهاد شده است. این بیماری در طب سنتی روش‌های درمانی متنوعی دارد. در این مطلب می‌خواهیم درمان فشار خون از نظر بزرگان طب سنتی مورد بررسی قرار دهیم.

درمان فشار خون بالا از نظر دکتر روازاده

یکی از روش‌های درمان اورژانسی فشار خون بالا استفاده از فصد خون است. در این روش باید سریع رگ را باز کرد تا خون از آن بیرون بیاید. این روش می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید برای درمان این بیماری به کار بگیرید، استفاده از گوشت گنجشک است. البته توجه داشته باشید که این روش درمانی برای فشار خون بالا مناسب است. اما در درمان فشار خون پایین باید گوشت کبوتر را مصرف کنید.
اما به طور عمومی برای آنکه بتوانید فشار خون خود را تنظیم کنید باید از نمک دریا استفاده کنید. دقت داشته باشید که نمک دریا چنین قابلیت‌هایی دارد و دیگر انواع نمک نمی‌توانند چنین توانایی‌ داشته باشند.

نمک دریا

درمان فشار خون بالا از نظر دکتر خیراندیش

امتلا واژه ای پرکاربرد در طب سنتیست که معنی پر بودن می‌دهد. تعریف فشار خون در طب سنتی از همین واژه می‌آید که به معنی پر بودن رگ‌ها است یا به شرحی دیگر وقتی که ظرف بدن از این خون بیش از حد پر شده باشد.

از نظر دکتر خیراندش فشار خون دو زمینه دارد. خون به دو بخش بلغم و دم تقسیم می‌شود.اگر بلغم خون بیشتر باشد، فشارخون سرد است، مینیمم این فشار خون بالاست. اما اگر دم خون بیشتر باشد، فشارخون گرم است. ماکزیمم این فشار خون بالاست. البته در برخی افراد هم هر دو ممکن است بالا باشد که عموما دموی‌ها هر دو فشار خون‌شان بالاست.
زنان باید توجه داشته باشند که اغلب در زنان فشار خون سرد رایج تر است که با خستگی و استرس تشدید می‌شود.

درمان فشار خون سرد ناشی از بلغم

برای درمان فشار خون سرد باید با خوراکی‌هایی که طبع گرم دارند، بدن را گرم کرد. این خوراکی‌ها مثل عسل و خرما می‌توانند باشند.
اگر در کنار این بیماری مشکل استرس را هم دارند، باید از زعفران و بهارنارنج مصرف کنند. از دیگر مواردی که می‌تواند برای درمان فشار خون مفید باشد، پیاده‌روی و ماساژ است.
انجام کارهایی که موجب تعریق بدن شود، بسیار مفید است. زیرا تعریق باعث خروج بلغم اضافه از بدن شده و بلغم اضافه خون تبدیل به دم می‌شود.

عرق فشار خون

درمان فشار خون گرم ناشی از دم

برای فشار خون گرم باید حجم خون را کم کنید. یکی از راه‌های مفید برای این روش، انجام حجامت است. از طریق حجامت، می‌شود به شکل فوری فشار خون گرم را درمان کرد.
حجامت باید طی سه مرحله انجام شود. برای دریافت نتیجه مناسب این کار باید در ایامی که قرص ماه قمری هست انجام بگیرد. یعنی از  14 تا 21 ماه قمری باید حجامت انجام شود. بهترست اول و آخر ماه نباشد.
استفاده از رژیم غذایی مناسب از عواملی است که بسیار مفید خواهد بود. فرد باید خوراکی‌های سرد مصرف کند. خوراکی‌هایی مانند آب زرشک، گریپ فروت، شربت آبلیمو بسیار مفید خواهند بود.

درمان فشار خون بالا در طب جدید

طب جدید از طریق انبساط عروق فشار خون را درمان می‌کند. بعضی‌ها هم از طریق رقیق کننده و انبساط دهنده مثل آسپرین بچه آن را درمان می‌کنند. در همین راستا بهترین درمان برای فشار خون بالا در بلغم سیاه‌دانه است. سیاه دانه هم انبساط دهنده و هم رقیق کننده خون است.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه

برای درمان اورژانسی می‌توانید از دوسین که ترکیبی از سیاه دانه و عسل است (یک واحد سیاه دانه با 3 واحد عسل طبیعی) استفاده کنید. این دارو باید به صورت روزانه مصرف شود. (هر چهار ساعت یک قاشق مرباخوری)
اگر فشار خون خیلی بالا باشد، سکنجبین بهتر است هر شش ساعت تا هشت ساعت یک‌بار مصرف شود. کسانی که مداوم فشار خون ناشی از غلبه دم دارند، حتما به همراه غذا سرکه مصرف کنند.

درمان فشار خون بالا از نظر دکتر کرد افشاری

فشار خون بالا در حالت‌هایی به دلیل خون بیشتر از میزان لازم در بدن است. بیشتر بودن خون در بدن باعث سرخ شدن چشمان و گلگون شدن صورت می‌شود. توجه داشته باشید که چنین فشارخونی به راحتی کاهش پیدا نمی‌کند.
سکته‌های قلبی، مغزی و خونریزی به دلیل فشارخون بالا ناشی از افزایش خون در بدن است. اگر چنین باشد روش‌هایی برای جلوگیری و درمان دارد. این روش‌ها شامل کم کردن خون به وسیله خون دادن و فصد خون است. به این صورت خون را از سمت سر به قسمت‌های دیگر بدن مانند پا هدایت می‌کنند. البته راه دیگری وجود دارد و می‌توان حجامت کرد که این کار هم زمان‌های خاصی دارد.

روش‌های درمانی برای درمان فشار خون بالا

تخم گشنیز و آبغوره

تخم گشنیز را به اندازه یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آبغوره خانگی بخیسانید و از آن استفاده کنید. از این تخم‌های گشنیز روزی دو مرتبه به مدت زمان 15 تا 20 روز استفاده کنید.

شربت لیمو یا زرشک

از شربت لیمو یا شربت زرشک استفاده کنید تا جوشش و حرارت خون شما را کاهش دهد. همچنین مصرف کاسنی برای این افراد مفید است؛ این افراد می‌توانند ماءالجبن و ماءالشعیر طبی هم مصرف کنند.

استفاده از سیب در فشار خون گرم

خود سیب می‌تواند فشار خون ناشی از هردو خلط دم و بلغم را اصلاح کند. برای رفع فشارخون‌های گرم تدابیر بسیاری وجود دارد. در این بیماری هلیله زرد می‌تواند موثر باشد و فشارخون گرم را فرو می‌نشاند.

رفع فشار خون سرد

برای رفع فشارخون‌ سرد توصیه شده شبی پنج گرم هلیله سیاه میل کنید. هلیله سیاه را پودر کرده و می‌توانید با عسل یا غذایی دیگر مخلوط و مصرف کنند. همچنین توصیه شده از سیاه دانه استفاده کنند.

سیاه دانهبه لیمو گیاه بسیار معطر و خوشمزه‌ای است که در فشارخون‌های سرد تاثیر بسیاری دارند. استفاده از غذاهای مختلف مثل سوپ‌هایی که با گشنیز طبخ می‌شود، همچنین رژیم سیب و کم غذا خوردن و ورزش کردن می‌توانند برای رفع فشارخون مفید باشند.
استفاده از حجامت عام و دو هفته بعد حجامت در ساق پا و فصد خون بسیار تاثیرگذار است. به جز اول و آخر ماه هر زمان می‌توانند حجامت انجام دهند.

فرو نشاندن جوشش خون در مزاج‌های گرم با نسخه زکریای رازی

نسخه‌ای که زکریای رازی در کتاب الحاوی برای درمان این‌گونه فشارخون آورده این است که تخم گشنیز نیم کوب را یک هفته یا 10 روز در ماه خیس کرده و بعد شیره آن را بکشند و مصرف کنند. این کار باید روزی یک تا دو مرتبه انجام شود تا به بهبودی فشار خون کمک کند.

درمان فشارخون بالا در طب سنتی (سایر روش ها)

درمان فشارخون با مصرف حبوبات

حبوبات علاوه بر اینکه منبع بسیار خوب پروتئین و ریزمغذی‌ها محسوب می‌شوند، حاوی مقدار زیادی فیبر هستند که در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی و فشارخون بالا، نقش دارند.

کاهش خطر فشارخون بالا با مصرف ماست

نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که افراد مبتلا به فشارخون گرم می‌توانند با مصرف ماست خطر فشارخون بالا را کاهش دهند.


عرقیات گیاهی و داروهای گیاهی گفته شده در این مقاله را میتوانید از عطاری اینترنتی عطارخونه سفارش دهید.