فصل بهار علاوه بر همه زیبایی‌ و دل‌انگیز بودنش ممکن است پیامدهای ناخوشایندی برای برخی از افراد که با آمدن این فصل دچار بیماری می‌شوند، داشته باشد.

علت گلودرد در فصل بهار

می‌توان گفت رایج‌ترین بیماری‌های بهاری به طور معمول دستگاه تنفسی را درگیر می‌کنند که شایع‌ترین آن آلرژی است.

در برخی از افراد آلرژی‌ها سبب بروز گلو درد می‌شوند به این دلیل که اگر ما به چیزی آلرژی داشته باشیم بدنمان پروتئین‌هایی در آن ماده را به عنوان یک مهاجم خارجی در نظر می گیرد.

زمانی که این مواد از طریق تنفس یا چشم‌ها وارد بدن می‌شوند، سیستم ایمنی در تلاش برای محافظت از ما، یک واکنش التهابی را آغاز می‌کند.

بخشی از این واکنش التهابی شامل تولید مخاط بیشتر می‌گردد. مخاط به دفع مواد از بدن کمک کرده اما می‌تواند موجب آبریزش و احتقان بینی نیز گردد و این تمام داستان نیست.

گوش‌ها، بینی و گلو به یکدیگر متصل هستند، از این رو، بروز مشکل در یکی از آنها باعث می‌شود بر بخش های دیگر نیز تاثیرگذارد در نتیجه، مخاط تولید شده می‌تواند موجب ترشحات پشت حلق شده و گلو را تحریک کند.

آلرژن‌ها یا عوامل آلرژی‌زا نیز می‌توانند محرکی برای بروز التهاب در بافت های پشت گلو باشند که باعث افزایش احساس ناراحتی می‌شود.

همچنین گلودرد استرپتوکوکی به واسطه تماس با باکتری استرپتوکوک شکل می‌گیرد.

همانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این بیماری می‌تواند در هر زمان از سال افراد را تحت تأثیر قرار دهد، اما طی فصل بهار شایع‌تر است.

گلودرد استرپتوکوکی بسیار مسری است و به واسطه تماس مستقیم یا تنفس قطره‌های آب آلوده ناشی از عطسه یا سرفه فرد آلوده سرایت می‌کند.

همچنین، به اشتراک گذاشتن غذا یا لوازم یا تماس با اشیایی که فرد آلوده با آنها تماس داشته است می‌تواند به انتقال بیماری منجر گردد.

درمان گلودرد در فصل بهار

از آنجایی که گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت باکتریایی است روند درمان با آنتی بیوتیک‌های تجویزی بهتر سپری می‌شود.

گاهی اوقات، برخی مواد غذایی مانند سیر، عسل مانوکا، پیاز، و دارچین به واسطه خواص آنتی بیوتیکی خود مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما معمولاً از قدرت کافی برای درمان مؤثر گلودرد استرپتوکوکی برخوردار نیستند.

از این رو، درمان‌های طبیعی بیشتر بر کاهش درد متمرکز هستند، در شرایطی که آنتی بیوتیک‌های تجویزی به باکتری‌ها حمله می‌کنند.

برای درمان گلودرد استرپتوکوکی می‌توان از این اقدامات بهره برد: نوشیدن مایعات سرد یا گرم، مصرف غذاهای سرد و نرم، غرغره کردن آب نمک، مکیدن یخ یا داروهای مکیدنی‌، جوشانده‌های خانگی یا اسپری‌های گلو حاوی گیاهان دارویی مانند ریشه مارشملو، ریشه شیرین بیان، مریم گلی، و اکیناسه، نوشیدن آب گرم و تونیک سرکه سیب.

مایعات گرم مانند سوپ‌ها و چای‌ها و دمنوش‌های گرم کمی گلو درد را تسکین می‌دهند. اما هر گاه دچار گلودرد شدید از نوشیدنی‌های کافئین‌دار استفاده نکنید. کافئین خود می‌تواند عامل تحریک کننده باشد.

دمنوش گیاهی

البته گلودرد ناشی از حساسیت فصلی این امکان را دارد که پس از اینکه شما دیگر در معرض آلرژن‌ها قرار نگرفتید، از بین برود. 

پیشگیری از گلودرد در فصل بهار

پیشگیری از آلرژی ها در کاهش گلودرد و سایر علائم مرتبط ضروری است. اولین گام برای پیشگیری از حساسیت‌های گلو ناشی از آلرژن‌ها این است که حداکثر تا زمانی که ممکن است باید قرار گرفتن در معرض آفتاب را به شدت محدود کرد.

در صورت امکان از آلودگی‌های شناخته شده مانند دود سیگار و حیوانات خانگی دوری جست. پنجره‌های خانه را در طول فصول بهار و تابستان بسته نگه داشت؛

همچنین در خارج از خانه از ماسک استفاده کرده تا از آلرژن های هوا در طول بدترین فصل سال محافظت شوید.

درمان گلودرد در فصل بهار با طب سنتی

و اما طب سنتی برای درمان و کاهش درد گلو راهکارهایی دارد که از این قرارند: ترکیب آب جوش، نمک، عسل و چند قطره سرکه و غره غره آن.

نوشیدن دمنوش اسطوخودوس باعث تسکین التهاب می‌شود. این گیاه پرخاصیت خواص فوق‌العاده‌ای دارد و بیمار را از گلودرد نیز نجات می‌دهد.

غرغره با مخلوط عرق آویشن، زیره، نعناع، انیسون و زنیان به صورت ۵ یا ۶ بار در روز نیز موثر است.

یک قاشق غذاخوری عسل باعث تسکین آنی گلودرد می‌شود. البته توصیه این است که در مصرف آن زیاده روی نشود بهتر است عسل را قبل از خواب میل کرد تا گلودرد تسکین پیدا کند.

عسل طبیعی

همچنین ترکیب عسل، آب لیموترش و کمی آب جوش بسیار مفید است.

مصرف جوشانده عناب برای درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سرفه و گلودرد بسیار موثر است و گرفتگی صدا را برطرف می‌کند بدین صورت که ۵۰ گرم عناب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا حجم آن دو سوم شود.

درمان آنفولانزا

همچنین لعاب به دانه به رفع گلو درد و سرفه های خشک کمک می‌کند.

لیمو ترش برای گلودرد بسیار مفید است زیرا می تواند به شکسته شدن مخاط و  تسکین درد کمک کند. علاوه بر این، لیمو حاوی ویتامین C هستند که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و قدرت بیشتری برای مقابله با عفونت می‌دهد.

یک قاشق چایخوری آب لیمو را درون یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و برای تسکین سریع بنوشید.

از نظر دکتر ضیایی برای تسکین گلودرد استفاده از دم‌کرده پوست انار به عنوان مسکن طبیعی مفید است.

همچنین دکتر روازاده استفاده از نمک دریا را برای درمان گلو درد مناسب می‌داند‌.