کم کم داریم به روزهای گرم فصل تابستان نزدیک می شویم. این مقاله را برای آن دسته از افرادی نوشته ایم که مزاجشان گرم و خشک یا گرم و تر است. جوان هستند و مزاج سنی آن ها تابستانی است. افرادی که در تابستان غلبه صفرا و گرما آن ها را بیشتر از قبل اذیت می کند. افرادی که حوصلشان کم است و زود عصبانی می شوند. آن هایی که آب زیاد می خورند. موی سرشان خشک است و شوره و ریزش مو آن ها را نگران می کند. اگر شما هم به یکی از این مباحث مبتلا هستید پیشنهاد می کنیم این تدابیر ارزشمند دکتر حسین روازاده را مطالعه و در تابستان رعایت کنید.

برای رفع عطش از شربت های طبیعی استفاده کنیدرفع عطش در تابستان

تابستان گرم است و همه ما بارها و بارها تشنه می شویم و به عطش می افتیم. اغلب در این زمان ها به سراغ نوشابه و ساندیس و نوشیدنی های کارخانه ای می رویم!!! به جای این کار بهتر است از شربت های طبیعی با طبع سرد و یا از بستنی سنتی مورد تایید استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید شربت هایی نظیر خاکشیر، آبلیمو، به لیمو، گلاب یا عرق کاسنی درست کرده و میل کنید و یا با عناب شربت درست کنید و نوش جان کنید.

مواد غذایی گرم و خشک را کمتر مصرف کنیدمواد غذایی گرم و خشک

روزهای تابستان گرم هست و بالطبع بهتر است از مواد غذایی با طبع گرم و خشک کمتر مصرف کنید و یا حداقل این غذاها را با چاشنی های مصلح مرتبط میل بفرمائید. سعی کنید بیشتر مواد غذایی با طبع سرد و تر مصرف کنید و از مصرف سرخ کردنی ها تا حد امکان خودداری کنید.

مصرف روزانه شربت در تابستان را فراموش نکنیدشربت کاسنی

عرق کاسنی و شاتره را به همراه یک قاشق غذاخوری اسپرزه ترکیب کرده و هر روز این شربت را میل بفرمائید.

استفاده از ترکیب رب انار و آبغوره در مواقع غلبه گرما

رب انار

در مواقعی که گرما بر شما غلبه می کند بهتر است رب انار و آبغوره طبیعی را با یکدیگر مخلوط کرده و روی گاز بگذارید تا یک جوش بخورد سپس آن را در یخچال قرار دهید هرشب یک ساعت قبل از خواب 3 الی 4 قاشق آن را میل کنید.

قبل از تابستان حجامت کنیدبهترین زمان حجامت

قبل از اینکه وارد فصل گرما شوید حتما حجامت کنید، چون حجامت بدن را خنک می کند. بهترین زمان برای حجامت اواخر خرداد (معروف به ایام حزیران که از 23 خرداد آغاز می شود) است.

در فصل تابستان چای و دمنوش غلیظ مصرف نکنیدچای آلبالو

اغلب چای های طبیعی و دمنوش ها طبعشان گرم یا معتدل است. سعی کنید از مصرف دمنوش های غلیظ تا حد امکان بپرهیزید و در مصرف آن ها زیاده روی نکنید. به جای مصرف چای و دمنوش بهتر است از دم کرده آلبالو مصرف کنید و یا حداقل از چای های رقیق شده مانند دارچین استفاده کنید.

مراقب باشید در تابستان عرق سوز نشویدجلوگیری از عرق سوز شدن

اگر طبیعت شما گرم است و در تابستان احتمال دارد عرق سوز شوید بهتر است علاوه بر رعایت مواردی که ذکر شد، با آب ولرم حمام کنید. اگر هم عرق سوز شدید جای نگرانی نیست. فقط کافیست ضماد زرد یا روغن زرد را بر روی محلی که عرق سوز شده بمالید.

در تابستان غذای پختنی کمتر میل کنیدغذای ایرانی

سعی کنید در وعده ناهار خود هرگز غذاهای پختنی مصرف نکنید. پیشنهاد می کنیم غذاهای ساده ای همچون آب دوغ خیار، نان با کاهو و سکنجبین، نان طالبی (نان خربزه یا نان هندوانه) میل کنید و اگر هم حوس غذای گرم کردید مصرف آش دوغ، آش انار، آش سماغ توصیه می شود. در تابستان از مصرف غذاهای با طبع گرم مانند خورشت فسنجان و غذاهای غلیظ و سنگین مانند کله پاچه و حلیم خودداری کنید. همچنین میوه های تابستانی و سبزیجات خنک مانند کاهو، اسفناج، گشنیز، خرفه و... را بیشتر مصرف کنید. اگر دلتان تخم مرغ خواست حتما آن را به صورت عسلی و نیم پز میل کنید.

در تابستان هر روز صبح آب خنک بنوشیدنوشیدن آب

سعی کنید در تابستان آب خنک (نه آب یخ) بنوشید. شاید گرمای تابستان و تشنگی شدید سبب شود تا شما بخواهید با خوردن یک لیوان آب یخ عطشتان را برطرف کنید ولی هرگز این کار را نکنید چون بسیار مضر است. بهتر هست در گرمای تابستان آب خنک بنوشید و در روزهای سرد زمستان آب معمولی یا ولرم مصرف کنید.

در تابستان از مصرف مواد کارخانه ای خودداری کنید

محصولات تراریختهاز مصرف کاکائو، سس و آب کلردار در تابستان بپرهیزید زیرا مصرف این مواد باعث می شود کبد شما گرم تر شده و شما را کم حوصله و عصبی کند.

در فصل تابستان استفراغ چرب کنیداستفراغ کردن

اگر غلبه صفرا دارید و مدام عصبانی می شوید بهتر است استفراغ چرب کنید. برای اینکار ابتدا باید یک غذای چرب مثلا آب گوشت دنبه دار میل کنید و 20 تا 30 دقیقه بعد (زمانی که صفرا تحریک شده و به داخل معده می ریزد) مقداری آب نمک به همراه سکنجبین بخورید و سپس گلوی خود را تحریک کرده تا استفراغ کنید. این کار را باید 1 یا 2 مرتبه انجام دهید نه بیشتر!

در آخر به این نکته توجه کنید که اگر دارای مزاج جبلی بلغمی و یا سالمند هستید نیازی به رعایت این موارد ندارید. یا اگر غیر سالمند هستید و مزاجتان جبلی سودایی (سرد و خشک) هست بهتر است مواد غذایی با طبع خشک (سرد و خشک یا گرم و خشک) در تابستان کمتر مصرف کنید. از میوه های تابستانی و کاهو برای جذب رطوبت استفاده کنید تا خشکی تابستان اذیت تان نکند.