فرهنگ و سبک زندگی سالم ایرانی اسلامی همه چیزش زیبا و پر از حکمت، معرفت، آرامش، سلامت، مهر، محبت، دور هم بودن، خانواده دوستی و کمک به همدیگر و  تولید و سازندگی است.

توریست های غربی که به ایران می آیند عاشق دیدن سبک زندگی و فرهنگ اصیل سالم ایرانی اسلامی و معماری های سنتی و غذاهای سنتی هستند. آن ها جذب خون گرمی، عشق، عاطفه، محبت و مهربانی ایرانی ها  می شوند. اما متاسفانه ما خودمان از این فرهنگ غنی غافل شده ایم و بسیاری از آداب و رسوم قدیمی ایرانی را فراموش کرده ایم! ما در این مقاله سعی داریم تا یادآور آداب قدیمی و کهن شب یلدا که توسط نیاکان ما انجام می گرفت باشیم و به بررسی دلایل برخی از این آداب بپردازی.

کرسی شب یلدا

کرسی شب یلدا

آیا می دانید کرسی سبب جلوگیری از سکته می شود؟ به این دلیل که با گرم نگه داشتن پاها، جلوی لخته شدن خون در پاها را می گرفت و از سکته صبحگاهی جلوگیری می کرد. توجه داشته باشید که همواره در زمستان پاهایتان را گرم نگه دارید.

هندوانه در شب یلدا

هندوانه شب یلدا

آیا می دانید خوردن هندوانه در شب یلدا و زمستان ضرر دارد؟!!! در گذشته که امکانات انبارداری و حمل و نقل و کاشت میوه های گلخانه ای وجود نداشت، میوه هر فصلی در همان فصل تولید و عرضه می گردید. ولی متاسفانه با پیشرفت و توسعه تکنولوژی به جای استفاده بهینه از این فن آوری های روز و ابزارهای نوین در راستای تحقق اهداف عالیه بشر، صرفاً برای کسب درآمدهای سرسام آور، میوه ها، صیفی جات و محصولات کشاورزی مخصوصاً محصولات وارداتی با انواع سموم شیمیایی و بعضاً گلخانه ای تهیه و با انواع نگه دارنده های شیمیایی انبار شده و در همه فصول در سطح وسیع عرضه می گردند.

در حالیکه در طب سنتی مصرف میوه های فصل هر منطقه برای افراد آن منطقه مفید دانسته و توصیه شده است. یکی از بدترین مواردی که فقط چند ده سال است به عنوان رسمی غلط درآمده است، خوردن هنداونه در شب یلدا می باشد! در حالیکه در قدیم طبق سفارش حکما در شب های طولانی زمستان، خوردن انار، کدو حلوایی، آجیل و خشکبار گرم و محصولات فصل زمستان مرسوم بوده است.

هندوانه دارای مزاج سرد و تر است و میوه فصل تابستان محسوب می شود. مزاج فصل زمستان سرد و تر است، لذا خوردن این میوه در فصل سرما و بدتر از آن در چله زمستان و آن هم در شب (که خود شب هم دارای مزاج سرد و تر است) کاری کاملاً اشتباه می باشد.
این کار قطعاً باعث غلبه بلغم در افراد می گردد و برای بدن بیماری و عوارضی را به همراه خواهد داشت. مخصوصاً برای افراد با مزاج بلغمی یا سالمندان که بیشتر بلغم آنها را اذیت می کند.

چه زیبا گفتند حکمای ایرانی: هندوانه ریشه اش در زمین است هر چه هوای پیرامونش گرم تر باشد آب های زیرزمینی خنک تر و در نتیجه خوردنش باعث خنک شدن افراد می شود، ولی همین هندوانه در زمستان خوردنش چیزی جز بیماری برای یکسال آینده به ارمغان نمی آورد.

آیا این عاقلانه است که هندوانه ای که برای دمای 50 درجه آفریده شده است در زمستان سرد خورده شود؟! چه شد که هندوانه جای کدو حلوایی را گرفت همان طور که نعلبکی ها را از زیر استکان های ما بیرون کشیدند؟!!!

در قدیم حکما برای نگهداری میوه ها نیز تدابیر و اصول مفید برای سلامتی را مد نظر داشتند. مثلاً انگور را تبدیل به کشمش و مویز می کردند و در فصل پاییز که دارای طبع سرد و خشک است مصرف کشمش که دارای مزاج گرم و تر است را توصیه می کردند و در فصل زمستان که دارای طبع سرد و تر است مصرف مویز که دارای تری و رطوبت بخشی کمتری نسبت به کشمش است را توصیه می کردند.

کدو حلوایی شب یلدا

کدو حلوایی شب یلدا

آیا می دانید کدو حلوایی میوه ای جدانشدنی از مراسم شب یلدا بود! کدو حاوی مقادیر زیادی تریپـتوفان بوده، لذا خاصیت ضد افسردگی دارد، این میوه سرشار از روی و منیزیم می باشد که برای تقویت پوست، مو و همچنین محافظت در برابر پوکی استخوان بسیار مفید است.

همچنین از آن می توان به عنوان پایین آورنده سطح کلسترول LDL خون استفاده کرد. تخمه کدو نیز برای دفع انگل و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه توصیه می شود.

اما سوال اینجاست! چرا در برخی منابع از تخمه این میوه پر خاصیت به عنوان ایجاد کننده کرم روده یاد می شود و در شب یلدا، هندوانه جایگزین این میوه بسیار مفید شده است؟

این همه تضاد و تعارض از کجا آمده است؟ در حالی که هندوانه میوه ای مختص فصل تابستان بوده و مصرف آن در فصول سرد مخصوصاً در چله زمستان می تواند مشکلات عدیده ای اعم از گوارشی و دردهای استخوانی ایجاد کند. این درحالی است که در ایران قدیم همواره از انار، کدو حلوایی و انواع آجیل ها به عنوان خوراکی های مخصوص شب یلدا یاد می شد؛ ولی در حال حاضر هندوانه جایگزین این میوه شده، در حالی که در سایر کشورها این سنت دیرینه ما رواج پیدا کرده است.

در آمریکا و اروپا دو جشن بسیار معروف به نام هالووین و شکرگزاری در ماه اکتبر و نوامبر (فصول سرد سال) برگزار می شود که با برگزاری این جشن ها به استقبال کریسمس می روند. کدو تنبل سمبل مهم این جشن ها می باشد؛ بطوریکه در هالووین کدوها را خالی کرده و بصورت اشکال ترسناک در می آورند و در آن شمع روشن می کنند. حتی در این کشورها با اجرای نمایشگاه ها، این میوه پرخاصیت را در بین عموم مردم جلوه می دهند.

جشن شکرگزاری در آمریکای شمالی یکی از مهمترین اعیاد ملی محسوب می شود که بعد از برداشت محصول های کشاورزی این جشن برگزار می شود. در این عید علاوه بر خوراک بوقلمون از کیک و سوپ کدو حلوایی به عنوان دسر استفاده می شود. بطوریکه از پای کدو حلوایی به عنوان یکی از دسرهای مورد علاقه جورج واشنگتن (اولین رئیس جمهورآمریکا) یاد می شود.

در سال 1796 در کتاب آشپز معروف آمریکایی بنام Amelia Simmons برای اولین بار دستور پخت پای کدو حلوایی منتشر می شود که این کتاب بیشترین فروش را در منطقه داشته است. همچنین در رمان ها و شعرهایی که برای لغو قانون برده داری سروده شده است، ازاین میوه به عنوان سمبل یاد شده و حتی کتاب هایی درباره تاریخچه آن انتشار یافته و به عنوان میوه با ارزشی یاد می شود.

در تاریخ 20 نوامبر 2018 (29 آبان ماه 97) مجله معروف آمریکایی به نام Smithsonian کدو حلوایی را به عنوان مهمترین قاصد و یادآور جشن شکرگزاری معرفی کرده و آن را جزء جدایی ناپذیر این جشن می داند.

امید است با فرا رسیدن یلدای زیبا ما هم با احیای سنت های ایرانی اسلامی خود از این میوه پر خاصیت به عنوان سمبل شب یلدا استفاده کنیم و آن را جایگزین هندوانه کرده تا علاوه بر حفظ ارزش ها و آداب و رسوم ایرانی، سلامتی را به خود و خانواده مان هدیه دهیم.

انار شب یلدا

انار شب یلدا

‌در شب یلدا هرگز انار را فراموش نکنید!!! چقدر در مورد خواص شگفت انگیز درمانی انار می دانید؟ سفارش شده است که انار را با پیه آن بخورید. از جمله فواید انار این است که معده را دبّاغی می کند و همینطور غذا را هضم و ترشی سوءِ هضم را دفع می کند. همچنین از پیه ی انار برای درمان کلفت شدن پلک چشم استفاده می کنند.

خواص دارویی انار بسیار است؛ انار برای درمان سُرفه، رفع گرفتگی صدا، همچنین درمان جوش های دهانی و تورم لوزه مفید است. از انار برای درمان خاک خوری به ویژه هنگام ویار استفاده می شود. انار شیرین برای رفع خارش پوست، آلرژی و همچنین درمان گوشت اضافی زخم ها بسیار مفید است. اطبّا از برگ انار در درمان کم خونی و ضعف شدید، درمان لاغری و تقویت کبد استفاده می کنند.

خواص پرتقال

در مراسم شب یلدا، پرتقال فراموش نشود

نکاتی شنیدنی در مورد خواص پرتقال: گوشت میوه پرتقال، مسکّن عطش، مدرّ بول، ضد عفونی کننده، منفث بلغم و ملین سینه می باشد. شکوفه درخت پرتقال، مسکّن درد و آرام بخش می باشد. گوشت میوه پرتقال، از فساد و لخته شدن خون جلوگیری می کند و التهاب لثه و دندان، سوء هاضمه و حالت تهوع را بهبود می بخشد.

آب میوه پرتقال، برای کودکان، زنان شیرده، کهنسالان و ناقهین نافع است. چای شکوفه درخت پرتقال، تهوع و سوء هاضمه را بهبود می بخشد. چای پوست پرتقال، کلسترول خون را کاهش می دهد. ضماد پوست له شده پرتقال، برای لکه های پوستی نافع است و باعث شادابی پوست می شود. توجه داشته باشید، پرتقال برای کسانی که معده شان سرد است، ضرر دارد.

خرمالو در شب یلدا

مصرف خرمالو در شب یلدا

خرمالو که در غرب سیب شرقی نامیده می شود، سرشار از آب و بتاکاروتن است. بتاکاروتن، پیش ساز ویتامین A بوده و در داخل بدن می تواند به ویتامین A تبدیل شود. از مهمترین خواص بتاکاروتن، می توان به خاصیت آنتی اکسیدانی آن اشاره نمود. بتاکاروتن می تواند از بروز بیماری های قلبی عروقی، سرطان و التهاب جلوگیری کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن گردد.

میوه رسیده خرمالو، سینه را نرم می کند و از آن برای درمان اسهال خونی هم می توان استفاده کرد. خرمالو سرشار از پتاسیم و منیزیم است، به همین دلیل مصرف آن برای فشار خونی ها و بیماران قلبی عروقی مفید است. دانه میوه خرمالو (نوع قدیمی و پرورش نیافته آن) که کوبیده و به صورت گرد در آمده باشد، سنگ کلیه و مثانه را دفع می کند.

بیماران دیابتی به لحاظ دارا بودن قند فراوان در این میوه، باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنند. خرمالو جزء میوه های پر انرژی محسوب می شود، اما افرادی که دارای اضافه وزن هستند، نباید در مصرف آن زیاده روی کنند.

مصرف شلغم در شب یلدا

مصرف شلغم پخته در شب یلدا

بهترین روش پخت شلغم این است که، شلغم را در بخار پز قرار دهید و پس از پخته شدن میل کنید. و یا شلغم را طوری با نمک بپوشانید و ظرف حاوی نمک و شلغم را روی حرارت بگذارید تا شلغم پخته شود یا اینکه شلغم را همراه کلم، هویج زردک، پیاز و مرغ محلی و سبزیجات دلخواه به صورت سوپ بپزید.

شلغم خواص بسیاری دارد. از جمله:

  • کثیرالغذاست و خلط خون زیادی تولید می کند.
  • مهیج باه و میل جنسی می باشد، خصوصاً اگر به صورت مربا خورده شود.
  • ادرار آور است، با افزایش میزان ادرار به دفع فضولات بدن کمک می کند.
  • کمک کننده برای دفع سنگ کلیه و مثانه.
  • ضماد شلغم برای ناراحتی های مفصلی خصوصاً بیماری نقرس کاربرد دارد.
  • مقوی باصره است یعنی نیروی بینایی را افزایش می دهد.
  • دارویی کارساز در سرماخوردگی و سینه درد و سرفه.
  • تنها ضرری که برای آن برشمرده شده، نفاخ و دیر هضم بودن است.

تخمه کدو

تخمه کدو جایگزین تخمه آفتابگردان در شب یلدا

خواص معجزه آسای تخم کدو در تندرستی و بهبودی جسم را می شناسید؟ تخمه کدو، باعث پایین آمدن سطح کلسترول بد خون می‌شود. محافظ خوبی در برابر ابتلا به انواع سرطان‌ها محسوب می‌شوند و از سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات جلوگیری می کند.

مصرف تخم کدو، مشکلات ناشی از بزرگ شدن پروستات را کاهش می‌دهد. برخی تحقیقات روی حیوانات نشان داده، عصاره کدو، تقویت کننده خوبی برای عملکرد مثانه است. این ماده غذایی حاوی ترکیب تریپتوفان است که طبیعتا ضد‌ افسردگی است و به خاطر وجود مقادیر فراوان روی، تخم کدو محافظ طبیعی خوبی در برابر پوکی‌ استخوان و بسیار مقوی توان اسپرم سازی و تقویت باه آقایان است.

بدون برجای گذاشتن عوارض جانبی داروهای ضدالتهاب، به نحو موثری التهاب را کاهش می‌دهد. طی نتایج حاصله از تحقیقات از تشکیل سنگ‌های کلیه از جنس اگزالات کلسیم پیشگیری می‌کند. از مخلوط تخم کدو به میزان ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری با ماست در پیشگیری از رسوب چربی در سرخ رگ ها و انسداد عروق میتوان استفاده کرد.

تخم کدو را می‌توانید به همراه سیر تازه، جعفری و برگ های گشنیز آسیاب کنید و پس از افزودن روغن زیتون و آب لیمو به این مخلوط سس بسیار خوشمزه و مقوی برای سالاد تهیه کنید.

و در آخر، معمولاً  افراد در مهمانی های شب چله پرخوری می کنند، توصیه می شود شامتان را در اول شب و با حجم کمتر میل کنید تا با مصرف سایر پذیرایی های شب چله دچار عوارض پرخوری نشوید.

امید است با فرا رسیدن یلدای زیبا ما هم با احیای سنت های ایرانی اسلامی سلامتی را به خود و خانواده مان هدیه دهیم.