در مقاله قبلی توضیح دادیم که متاسفانه عموم مردم روغن کنجد را با روغن ارده کنجد اشتباه می‌گیرند. در حالی که طب سنتی استفاده از روغن کنجد را ممنوع و مضر می‌داند و در واقع این روغن ارده کنجد است که برای پخت غذا، سرخ کردن و حتی برای پوست صورت و موی سر مفید است. به همین دلیل در مقاله قبل در مورد خواص روغن ارده کنجد و مضرات روغن کنجد در پخت و پز و تهیه سالاد صحبت کردیم و در این مقاله به بیان خواص روغن ارده کنجد برای پوست صورت و موی سر خواهیم پرداخت.

لازم است با توجه به این دانش در خرید روغن ارده کنجد دقت کنید تا محصولاتی با کیفیت را برای استفاده تهیه نمایید.

روغن ارده کنجدخواص روغن ارده کنجد

روغن ارده کنجد از دسته روغن‌های نیمه خشک شونده است که می‌تواند به صورت خوراکی در پخت و پز و تهیه سالاد استفاده شود. از روغن ارده کنجد علاوه بر فواید درمانی و استفاده در طب سنتی جهت تولید صابون و به عنوان ماده موثر برخی لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر کرم‌های مرطوب کننده استفاده می‌شود. پس می‌توان گفت خواص روغن کنجد مورد استفاده سنتی و صنعتی قرار می‌گیرد.

خواص روغن ارده کنجد برای مو

روغن ارده کنجد به واسطه داشتن امگا 3، 6 و 9 به سهولت در ریشه مو رسوخ کرده و عمل تغذیه کامل مو را انجام می‌دهد. این روغن به علت خاصیت تیره‌کنندگی می‌تواند به همراه برخی روغن های دیگر نظیر روغن نارگیل و روغن بادام به عنوان رنگ موی طبیعی استفاده شود. شما با این ترکیب می‌تواند از خواص روغن کنجد برای مو استفاده کنید در حالی که فواید موجود در دیگر روغن‌ها را هم به‌کار می‌گیرید.

به علت نگهداری حیوانات خانگی شیوع شپش در موی افراد دیده می‌شود. روغن ارده کنجد به سبب خاصیت آروماتیکی می‌تواند در رفع آلودگی شپش مو بسیار موثر باشد. همچنین از این روغن برای رفع شوره سر و التهابات پوستی سر به طور موثری استفاده می‌شود. خاصیت تغذیه‌کنندگی این روغن از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث درخشانی و حالت دهی آن می‌شود.

خواص روغن ارده کنجد برای پوست صورت

خواص روغن کنجد برای پوست در طب سنتی به دو شیوه تازه‌خوری دانه یا استحصال روغن مورد تجویز طبیبان حاذق سنتی بوده است. به لحاظ مقاومت بالای این گیاه به خشکی، کشت گونه‌ها و واریته‌های متنوعی از این دانه با ارزش در کشور ما توسعه یافته است. علاوه بر توجه طب سنتی به روغن ارده کنجد، شرکت‌های بزرگ و مطرح که محصولاتی جهت مراقبت از پوست تولید و عرضه می‌نمایند به آن توجه دارند. این شرکت‌ها از روغن این دانه گیاهی با ارزش، به عنوان یکی از مواد موثر اولیه برای تولید انواع محصولات مراقبتی پوست بهره می‌گیرند.

خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی و وجود مواد آنتی اکسیدان قوی سبب شده است که از این روغن در طب سنتی به عنوان داروی مهمی در حفظ سلامت و شادابی پوست استفاده شود. استفاده از فرآوردهای صنعتی محصولات بهداشتی به کلی مضر و ممنوع است. استفاده از این مواد صنعتی الزاما باید با توجه به نوع پوست از لحاظ چرب یا خشک بودن، صورت گیرد. در حالی که استفاده از روغن ارده کنجد برای تمامی پوست‌های چرب، خشک یا مختلط میسر است. البته توصیه می‌شود از این استفاده از خواص روغن کنجد برای پوست چرب با احتیاط انجام شود.

همچنین بخوانید: 10 خاصیت درمانی روغن ارده کنجد

استفاده روغن ارده کنجد برای پوست به عنوان سم‌زدا، محافظت از اشعه مضر خورشید، خاصیت ضد التهابی، از بین بردن ضایعات قارچی و باکتری‌ها و بهبود زخم بسیار مفید است. همچنین استفاده مداوم و صحیح آن برای درخشندگی و لطافت پوست در طب سنتی توصیه شده است. در کشورهای آفریقایی از روغن ارده کنجد به عنوان کرم ضد آفتاب قوی برای محافظت از پوست در برابر اثرات مضر ناشی از اشعه خورشیدی استفاده می‌شود. این روغن همچنین برای محافظت پوست از اثر نیش پشه‌ها در این مناطق کاربرد دارد.

خواص روغن ارده کنجد برای چاقی صورت

خواص روغن کنجد برای چاقی صورت نیز از مواردی است که در مراجع معتبر طب سنتی به آن اشاره می‌شود. در حقیقت موثرترین روش طبیعی تعریف شده در طب سنتی ایران استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت است.

فاکتورهای زیادی در زیبایی صورت افراد موثر هستند. به همین دلیل میزان چاقی یا لاغری صورت متناسب با جثه فرد می‌تواند موثرترین عامل باشد. در برخی موارد وجود چهره نحیف و لاغر، نامتناسب با جثه فرد می‌تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راه‌کارهای موثر درمان در طب سنتی استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت است.

استفاده  از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می‌تواند به عنوان روشی مطمئن، طبیعی و نیز مقرون به صرفه، جایگزین روش‌هایی شود که به واسطه استفاده از تزریق مواد مصنوعی به زیر پوست صورت، انجام می‌شود.

تزریق ژل سنتتیک، علاوه بر گران‌قیمت بودن در بسیاری از موارد به علت پایین بودن کیفیت مواد اولیه یا عدم تبحر پزشک معالج در تزریق مواد، سبب بروز مشکلات و عوارض جدی خواهد شد. استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی بی‌خطر در کنار سایر تدابیر مورد استفاده عموم افراد و بدون هیچ محدودیتی قرار گیرد.

خاصیت حجم دهنگی روغن ارده کنجد سبب شده است که طب سنتی توجه ویژه‌ای به استفاده از این روغن برای چاقی صورت داشته باشد. وجود ترکیبات پروتئینی، انواع ویتامین‌ها و نیز وجود خاصیت آنتی اکسیدانی قوی روغن ارده کنجد سبب شده است که از آن به عنوان یک حجم دهنده طبیعی صورت و گونه استفاده شود.

استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می‌تواند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرده و نیز درخشندگی پوست شما را تامین کند. استفاده مداوم از آن برای چاقی صورت، به صورت روزانه به عنوان یک روش امن و غیر تهاجمی برای تصحیح شکل لاغری چهره افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که در زمان خرید باید دقت ویژه‌ای به قیمت روغن ارده کنجد کنید، به این دلیل که محصولاتی متفرقه با قیمت‌های نازل به عنوان این روغن به فروش می‌رسند. اگر می‌خواهید اطمینان کافی درباره کیفیت محصول خریداری شده داشته باشید، توجه کنید که روغن ارده کنجد دکتر روازاده با نشان احیای سلامت عرضه می‌شود.

روش استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت

به منظور افزایش خاصیت روغن کنجد برای چاقی صورت توصیه می‌شود، ابتدا پوست صورت به وسیله پن یا صابون‌های غیر قلیایی شسته و خشک شود. برای افزایش میزان جذب لازم است، قبل از استعمال روغن ارده کنجد، پوست صورت به مدت پنج دقیقه کاملا ماساژ داده شود. بعد از استعمال روغن روی پوست صورت نیز لازم است، برای افزایش میزان جذب روغن ارده کنجد توسط پوست، مجددا پوست صورت ماساژ داده شود.

همچنین برای افزایش خاصیت روغن ارده کنجد در چاقی صورت می‌توان آن را به صورت مخلوطی با سایر روغن‌های موثر روی پوست مورد استفاده قرار داد. یکی از روغن‌های مهمی که می‌شود خواص روغن ارده کنجد روی چاقی صورت را افزایش دهد، روغن زالو است.

استفاده از موادی نظیر گلاب و گلیسیرین نیز در افزایش خاصیت روغن کنجد برای چاقی صورت موثر خواهد بود. همچنین مصرف برخی مواد خوراکی نظیر کله گوسفند مانند بناگوش و... نیز برای ترمیم پوست صورت مفید است.

استفاده از برخی تمرین‌های ورزشی ویژه گونه و صورت، نیز نتایج استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت را بهبود می‌بخشد. یکی از ورزش های رایج، حبس کردن هوا در داخل دهان شبیه یک بادکنک به مدت 60 ثانیه است. توصیه می‌شود عمل دم و حبس هوا و خارج کردن آن به صورت متوالی چندین مرتبه در روز توسط فرد اجرا شود. همچنین بادکش صورت نزد متخصص طب سنتی بسیار مفید است. این موضوع در تاثیر خاصیت روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می‌تواند مفید باشد.

اگر همچنان سوالی در مورد خواص روغن ارده کنجد برای مو و پوست دارید میتوانید از طریق بخش دیدگاه ها سوال خود را مطرح نمائید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ شما را بدهند.