در مقاله قبلی توضیح دادیم که متاسفانه عموم مردم روغن کنجد را با روغن ارده کنجد اشتباه می گیرند در حالی که طب سنتی استفاده از روغن کنجد را ممنوع و مضر می داند و در واقع این روغن ارده کنجد است که برای پخت غذا و سرخ کردن و حتی برای پوست صورت و موی سر مفید است. به همین دلیل در مقاله قبل در مورد خواص روغن ارده کنجد و مضرات روغن کنجد در پخت و پز و تهیه سالاد صحبت کردیم و در این مقاله به بیان خواص روغن ارده کنجد برای پوست صورت و موی سر توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

خواص روغن کنجد

خواص روغن ارده کنجد

روغن ارده کنجد از دسته روغن های نیمه خشک شونده است که می ­تواند بصورت خوراکی در پخت و پز و نیز تهیه سالاد استفاده گردد. از روغن ارده کنجد علاوه بر فواید درمانی و استفاده در طب سنتی جهت تولید صابون و به عنوان ماده موثره برخی لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر کرم ­های مرطوب کننده استفاده می­ گردد.

خواص روغن کنجد برای مو

خواص روغن ارده کنجد برای مو

روغن ارده کنجد به واسطه داشتن امگا 3، 6 و 9 به سهولت به ریشه مو رسوخ یافته و عمل تغذیه کامل مو را انجام می­ دهد. این روغن به علت خاصیت تیره ­کنندگی می ­تواند به همراه برخی روغن های دیگر نظیر روغن نارگیل و روغن بادام به عنوان رنگ موی طبیعی استفاده شود.

به علت نگهداری حیوانات خانگی شیوع شپش در موی افراد افزایش یافته است. روغن ارده کنجد به سبب خاصیت آروماتیکی می­ تواند در رفع آلودگی شپش مو بسیار موثر باشد. همچنین از این روغن می­توان برای رفع شوره سر و رفع التهابات پوستی سر بطور موثری استفاده نمود. خاصیت تغذیه ­کنندگی این روغن از ریزش مو جلوگیری نموده و باعث درخشانی و حالت دهی آن می­ گردد.

خواص روغن ارده کنجد برای پوست صورت

خواص روغن ارده کنجد بر روی پوست در طب سنتی به دو شیوه تازه­ خوری دانه و یا استحصال روغن مورد تجویز طبیبان حاذق سنتی بوده است. به لحاظ مقاومت بالای این گیاه به خشکی، کشت گونه ­ها و واریته­ های متنوعی از این دانه با ارزش در کشور ما توسعه یافته است. علاوه بر توجه طب سنتی به روغن ارده کنجد، شرکت های بزرگ و مطرح که برندهای معتبر و به نامی را در جهت مراقبت از پوست تولید و عرضه می­ نمایند. از روغن این دانه گیاهی با ارزش، به عنوان یکی از مواد موثر اولیه برای تولید انواع محصولات مراقبتی پوست بهره­ می­ گیرند.

خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی و نیز وجود مواد آنتی اکسیدان قوی سبب شده است که از این روغن در طب سنتی به عنوان داروی مهمی در حفظ سلامت و شادابی پوست استفاده شود. استفاده از فرآوردهای صنعتی محصولات آرایشی بهداشتی به کلی مضر و ممنوع است و الزاما باید با توجه به نوع پوست از لحاظ چرب و یا خشک بودن صورت گیرد. در حالیکه استفاده از روغن ارده کنجد برای تمامی پوستهای چرب، خشک و یا مختلط میسر است. البته توصیه می ­شود از این روغن برای پوست های چرب با احتیاط استفاده شود.

استفاده روغن ارده کنجد بر روی پوست به عنوان سم زدا، محافظت از اشعه مضر خورشید، خاصیت ضد التهابی، از بین بردن ضایعات قارچی و باکتری ها و بهبود زخم بسیار مفید می باشد. همچنین استفاده مداوم و صحیح آن برای درخشندگی و لطافت پوست در طب سنتی توصیه گردیده است. در کشورهای آفریقایی از روغن ارده کنجد به عنوان کرم ضد آفتاب قوی برای محافظت از پوست در برابر اثرات مضر ناشی از اشعه­ های خورشیدی استفاده می ­شود. این روغن همچنین برای محافظت پوست از اثر نیش پشه ­ها در این مناطق کاربرد دارد.

خواص روغن کنجد برای چاقی صورت

خواص روغن ارده کنجد برای چاقی صورت

خواص روغن کنجد برای چاقی صورت نیز از مواردی است که در مراجع معتبر طب سنتی بدان اشاره شده است. در حقیقت موثر ترین روش طبیعی تعریف شده در طب سنتی ایران استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می ­باشد.

فاکتورهای زیادی در زیبایی صورت افراد موثر هستند. لکن میزان چاقی و یا لاغری صورت متناسب با جثه فرد می ­تواند موثرترین عامل موثر باشد. در برخی موارد وجود چهره نحیف و لاغر، نامتناسب با جثه فرد می­تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راهکارهای موثر درمان در طب سنتی استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می­ باشد.

استفاده  از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می ­تواند بعنوان روشی مطمئن، طبیعی و نیز مقرون بصرفه، جایگزین روش هایی گردد که به واسطه استفاده از تزریق مواد مصنوعی به زیر پوست صورت، انجام می­ گیرد.

تزریق ژل سنتتیک، علاوه بر گران­ قیمت بودن در بسیاری از موارد به علت پایین بودن کیفیت مواد اولیه و یا عدم تبحر پزشک معالج در تزریق مواد، سبب بروز مشکلات و عوارض جدی می ­گردد. استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می­ تواند به عنوان یک روش طبیعی بی­ خطر در کنار سایر تدابیر مورد استفاده عموم افراد بدون هیچ محدودیتی قرار گیرد.

خاصیت حجم دهنگی روغن ارده کنجد سبب شده است که طب سنتی توجه ویژه ­ای به استفاده از این روغن برای چاقی صورت داشته باشد. وجود ترکیبات پروتئینی، انواع ویتامین­ ها و نیز وجود خاصیت آنتی ­اکسیدانی قوی روغن ارده کنجد سبب شده است که از آن به عنوان یک حجم دهنده طبیعی صورت و گونه استفاده شود.

استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می ­تواند برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک و نیز درخشندگی پوست مورد توجه قرار گیرد. استفاده مداوم از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت، به صورت روزانه می ­تواند به عنوان یک روش امن و غیر تهاجمی برای تصحیح شکل لاغری چهره افراد مورد استفاده قرار گیرد.

خواص روغن ارده کنجد برای صورت

روش استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت

به منظور افزایش خاصیت روغن کنجد برای چاقی صورت توصیه می­ گردد ابتدا پوست صورت به وسیله پن و یا صابون های غیر قلیایی شسته و خشک گردد. برای افزایش میزان جذب لازم است قبل از استعمال روغن ارده کنجد، پوست صورت به مدت 5 دقیقه کاملا ماساژ داده شود. بعد از استعمال روغن بر روی پوست صورت نیز لازم است، برای افزایش میزان جذب روغن ارده کنجد توسط پوست، مجددا پوست صورت ماساژ داده شود.

همچنین برای افزایش خاصیت روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می ­توان آن را به صورت مخلوطی با سایر روغن های موثر بر روی پوست مورد استفاده قرار داد. یکی از روغن های مهمی که می ­تواند خواص روغن ارده کنجد بر روی چاقی صورت را افزایش دهد، استفاده از روغن زالو می­ باشد.

استفاده از موادی نظیر گلاب و گلیسیرین نیز در افزایش خاصیت روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می­ توانند موثر واقع گردند. همچنین مصرف برخی مواد خوراکی نظیر کله گوسفند مانند بناگوش و... نیز می ­توانند برای ترمیم پوست صورت مفید واقع گردند.

استفاده از برخی تمرین های ورزشی ویژه گونه و صورت، نیز می ­تواند نتایج استفاده از روغن ارده کنجد برای چاقی صورت را بهبود بخشد. یکی از ورزش های رایج، حبس کردن هوا در داخل دهان شبیه یک بادکنک به مدت 60 ثانیه است. توصیه می­ شود عمل دم و حبس هوا و خارج کردن آن بصورت متوالی چندین مرتبه در روز توسط بیمار اجرا گردد. همچنین بادکش صورت نزد متخصص طب سنتی بسیار مفید است. این موضوع در تاثیر خاصیت روغن ارده کنجد برای چاقی صورت می ­تواند مفید فایده باشد.

اگر همچنان سوالی در مورد خواص روغن ارده کنجد برای پوست و مو دارید میتوانید از طریق بخش دیدگاه ها سوال خود را مطرح نمائید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ شما را بدهند.