خاصیت روغن ارده کنجد در درمان انواع بیماری ها

استفاده از روغن ارده کنجد برای درمان و پیشگیری بیماری ها از دوران آشوریان در ایران رواج داشته است. این قوم به واسطه شناخت روغن کنجد از  آن برای درمان بیماری بصورت پماد، دارو و نیز به عنوان ماده غذایی استفاده می­ نمودند.

روغن ارده کنجد به واسطه خاصیت چربی غیر اشباع آن و نیز  وجود ویتامین های گروه E ،K و غنی بودن از آنتی­ اکسیدان برای پوست صورت بسیار مفید است. وجود اسید چرب امگا 6 نیز روغن ارده کنجد را از لحاظ درمانی مورد توجه متخصصین طب سنتی قرار داده است.

بهبود دیابت نوع دو

روغن ارده کنجد برای افراد مبتلا به دیابت به واسطه وجود عنصر منیزیم در این محصول بسیار مفید است و می­ تواند اثر بخشی داروی اصلی کنترل دیابت نوع دو یعنی گلی بن کلامید را بهبود دهد.

در طب سنتی از انواع روغن ها برای مراقبت از دندان ها، بهداشت دهان و دندان و سلامتی لثه ­ها استفاده می­ شود. استفاده از روغن ارده کنجد به واسطه از بین بردن باکترهای آلوده­ کننده محیط دهان می ­تواند بعنوان دهان شو بصورت روزانه مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این روغن برای سفید کردن بیشتر دندان ها نیز کاربرد دارد.

جلوگیری از سکته قلبی

یکی از بیماریهای شایع در کشور ما بروز بیماری قلبی است. در بین بیماری های قلبی شایع بروز تصلب شرائین از بیماری های حاد و خطرناکی است که در صورت عدم معالجه باعث بروز سکته قلبی و مرگ افراد می­ گردد. روغن ارده کنجد به واسطه وجود ماده آنتی­ اکسیدان بسیار قوی به نام سس ­آمول می ­تواند در سطح موثری از بروز این بیماری شایع و خطرناک در افراد جلوگیری نماید.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

تحقیقات علمی معتبر خواص روغن ارده کنجد را به واسطه وجود عنصر منیزیم و خاصیت آنتی ­اکسیدانی در کنترل و بهبود انواع سرطان روده به اثبات رسانیده است. مصرف منظم و مداوم روغن ارده کنجد می ­تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا بیش از 10% کاهش دهد.

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان

غنی بودن روغن ارده کنجد از عناصر معدنی روی و کلسیم عامل مهمی در تقویت سیستم اسکلت ­بندی و استخوانی بدن دارد. در طب سنتی از روغن ارده کنجد برای درمان بیماری های استخوانی به ویژه برای درمان پوکی استخوان استفاده می­ گردد.

درمان رفلکس معده

یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در جامعه ایرانی بیماری رفلکس معده و یا بازگشت اسید معده می ­باشد. این بیماری به دلایل متعدد بسیاری از افراد را گرفتار نموده است. استفاده مداوم و منظم از روغن ارده کنجد می ­تواند در کنترل و درمان این بیماری موثر واقع شود.

تقویت مفاصل

حضور عنصر مس در ترکیبات روغن ارده کنجد به آن خاصیت ضد التهابی قوی داده است. از این رو روغن ارده کنجد برای درمان دردهای موضعی به صورت ضماد یا مرهم در طب سنتی اسلامی استفاده می ­شود. همچنین مس موجود در این روغن موجب تقویت مفاصل می­ گردد.

بهبود آسم، تنگی نفس و گلودرد

بیماری تنفسی شایع در ایران بروز آسم و تنگی نفس می­ باشد. روغن ارده کنجد به واسطه وجود منیزیم در ترکیب خود می­ تواند از  اسپاسم مجاری تنفسی در سطح قابل توجهی جلوگیری نماید.

خاصیت ضد باکتریایی این روغن نیز می­تواند برای درمان بیمارهای باکتریایی شایعی نظیر گلودرد استفاده شود. در طب سنتی برای التیام گلودرد، قرقره روغن ارده کنجد برای بیماران تجویز می ­گردید. خاصیت ضد قارچی نیز از خواص روغن ارده کنجد می­ باشد که از آن می­ توان برای التیام زخم های بدنی و حتی چشمی بصورت ضماد استفاده نمود.

تقویت قوای جسمانی بدنتقویت قوای جسمانی بدن

غنی بودن روغن ارده کنجد سبب شده است که از آن در فعالیت های زیاد بدنی به عنوان عامل تقویت کننده استفاده شود. این موضوع می­تواند مورد توجه ورزشکاران و افرادی که دارای مشاغل سخت بدنی و فیزیکی روزانه هستند قرار گیرد. استفاده از این روغن به همراه خمیر ارده در زمان سحری می­ تواند عامل موثری برای تقویت قوای روزه­ داران نیز باشد. استفاده از روغن ارده کنجد برای درمان استرس، یبوست و کاهش قابل توجه چربی بد خون بسیار مفید است و این موضوع در آثار مکتوب و معتبر طب سنتی به اثبات رسیده است.

درمان افسردگی

امروزه در بسیاری از مراکز درمانی سنتی از بو درمانی یا آروماتراپی برای درمان و  بهبود بیماری ها استفاده می­ شود. در کشورهای پیشرفته و خصوصا در اروپا، هتل ها و مراکزی با عنوان توریست سلامتی احداث شده­ اند که از آروماتراپی به شکل جدی و موثر استفاده می­ نمایند. استفاده از روغن ارده کنجد به صورت آروماتراپی نیز مورد توجه این مراکز می ­باشد. روغن ارده کنجد به علت داشتن بوی مطبوع در صورت انجام روغن ­گیری صحیح برای ایجاد آرامش و درمان بیماری افسردگی بسیار مفید است.

افزایش گردش خون

از روغن ارده کنجد به واسطه وجود مواد ضد باکتریایی و ضد قارچی و نیز خاصیت ضد التهابی برای سم­ زدایی از طریق ماساژ بدن استفاده می­ شود. استفاده از روغن ارده کنجد برای افزایش میزان گردش خون زیر جلدی نیز از دیگر خصوصیات این روغن طبی می­باشد.

اگر همچنان سوالی در ذهن دارید که ما در این مقاله به آن جواب نداده ایم می توانید از طریق بخش دیدگاه در پایان مقاله سوال خود را مطرح نمائید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ شما را بدهند.