خواص گیاه جنسینگ یا جینسینگ در طب سنتی ایرانی

بازدید: 42,657 بازدید
گیاه جنسینگ

جینسینگ چیست؟

هزاران سال است که گیاهان برای کسب انرژی، دور کردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان‌های خاصی از بدن به کار رفته‌اند و امروزه نیروبخش‌های رایج در شرق همچون جینسینگ و دانگ گویی از نیروبخش‌های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج‌تر و محبوب‌تر هستند.

گیاهان نیروبخش می‌توانند به روش‌های متفاوتی طبقه‌بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد است.

یکی از داروهای گیاهی نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ است که آن را باید گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم.

در کتب سنتی، به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می‌نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginseng و Chinsese ginseng گفته می‌شود. گیاهی است از خانواده عشقه، که نام علمی آن Panax ginseng است.

این گیاه Panax ginseng که بیش از ۵۰۰۰ سال است در چین به کار می‎رود، برای پزشکان غرب قرن نهم میلادی شناخته شد. مارکوپولو در مورد این گیاه شگفت کمیاب نوشته است، هنگامی که هیئتی از سوی پادشاه سیام با لوئی چهاردهم دیدار کرد، گیاه جینسینگ را به او معرفی کردند.

از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می‌کردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم، در آمریکا هم شهرت یافت. جالب است وقتی این گیاه کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس در آن قاره بومی بود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مشخصات جینسینگ

گیاهی است چند ساله، برگ‌های مرکب آن دارای پنج تا هفت برگچه که به طور گروهی با دمبرگ‌های خود از یک نقطه خارج و تشکیل یک برگ مرکب را می‌دهند.

هر برگچه بیضی شکل با کناره دندانه‌دار منظم، نوک تیز و با گلبرگ‌هایی مشخص است. ریشه گیاه که در قسمت مستعمل آن است دراز، ضخیم یک شاخه یا منشعب و دو شاخه، طول آن بیشتر از یک متر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد.

پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد، طعم آن کمی شیرین، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه‌ها اندکی تلخ هستند.

این گیاه در کوهستان‌های چین و منچوری می‌روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است که هم اکنون در تمام داروخانه‌های چین و اغلب داروفروشی‌های اروپا و آمریکا عرضه می‌شود.

ترکیبات گیاه جنسینگ

از نظر ترکیبات شیمیایی برای اینکه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی‌ برده شود، مطالعات وسیعی صورت گرفته و آنچه که تا به حال گزارش شده؛ این است که این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D، ترکیبات استیلنی، استرول‌ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ است.

این دارو تونیک، محرک، بازساز و مقوی است. مرکز سیستم اعصاب و تنفس را تحریک می‌کند و اثر دارو مربوط به وجود دو گلوکوزید به نام‌های پانوکسید آ و پانوکسید ب است که از آن جدا می‌شوند.

از ریشه گیاه 1% تا 2% کولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می‌آید. از این دارو برای تهیه داروهای جوانی استفاده می‌شود.

از گزارش دیگری آمده است که در سال ۱۹۷۴ ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت‌انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار گرفت و تاکنون چندین ماده عامل فیزیولوژیک از آن جدا شده است.

از آن جمله عمده‌ترین آن عبارتند از پانکسین که مقاومت عضلات را در برابر بی‌نظمی‌ها و ناراحتی‌ها افزایش می‌دهد. پانکس اسید که متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می‌کند.

پاناکولین یا پانکس ویلون که روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوکرین اثر می‌گذارد و پاناسن که مرکز اعصاب را تحریک می‌کند و در آخر جینسینگ برای بیماری دیابت اثر مثبت دارد.

انواع جنسینگ

جنسینگ کره‌ای یا چینی

این گیاه در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته می‌شود و ریشه غده‌ای آن مورد توجه است. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غده زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می‌شود.

در هند و چین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می‌شود. این دارو به عنوان نوش دارو در آن مناطق برای انواع بیماری‌ها تجویز شده و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد.

جینسینگ چینی یا کره‌ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان دارویی است. پژوهش‌های جدید، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمون‌های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می‌شود.

نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور است. در جوشانده به عنوان تونیک عمومی ۳ تا ۱۰ گرم آن را در ۵۰۰ میلی لیتر آب می‌جوشانیم. در حالت تنتور در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده دارد. می‌توان از کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم تا ۴ گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت کننده استفاده کرد.

اگرچه پاناکس جینسینگ عموماً بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف سایر محرک ها مانند چای، قهوه و نوشابه های کولادار همراه با پاناکس جینسینگ باید خودداری نمود.

درمان فشارخون بالا

جنسینگ کره‌ای (پاناکس نوتو جینسینگ)

دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است. این جینسنگ برای تقویت و جلوگیری از خونریزی، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاط خونی، خونریزی از بینی، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می‌رود.

عده‌ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه Cynura pinnatifida Dc می‌دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخم‌ها مانند آن گیاه تلقی می‌شود.

استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخم‌های پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولا این دو گیاه را تحت یک نام چینی ذکر کرده است.

ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند، دو گیاه مختلفند و موثرترین آن‌ها جنسه است که نوش دارو به معنای واقعی به شمار می‌رود. در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصیل خریداری شود.

این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده می‌شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی (داخلی و خارجی) به کار می‌رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری‌های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می‌شود.

در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم‌های گلوله استفاده می‌کردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن بوده که به صورت پودر است. این پودر در کپسول‌ها یا قرص‌های ۲-۱ گرمی برای درمان زخم و خونریزی‌ها یا درد به کار می‌رود.

همچنین برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می‌کنند. در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

پاناکس کینکفولیوس

این نوع از گیاه جینسینگ در برخی از منابع علمی معرفی شده که اصولا بومی آمریکای شمالی بوده و سابقا از آنجا به چین برده و کاشته می‌شده است.

در حال حاضر تقریبا در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک است که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری‌های مزمن لاغر کننده، مانند سل به کار می‌رود و همچنین در درمان سرفه‌های ناشی از ضعف ریه هم مفید است.

قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه بوده که به دو صورت تنتور و پودر تهیه می‌شود. در تنتور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله خواص توت در طب سنتی را مطالعه فرمایید

پودر ریشه پاناکس کینکفولیوس برای رفع کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای ۲-۱ گرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

جنسینگ سیبری

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه است (مانند بقیه گونه‌های جینسینگ) و به عنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید استفاده می‌شود. توان انسان را در برابر استرس افزایش می‌دهد و هیجان‌زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره‌ای است.

برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی‌تری هستند؛ روش مصرف آن به صورت تنتور یا کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم پودر ریشه است. البته به صورت قرص‌های دارویی نیز کاربرد دارد.

خواص جینسینگ

جینسینگ شاید از معروف‌ترین داروهای چینی باشد که از دوران کهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حکمای طب سنتی قرار داشته است و دارد.

از  خواص گیاه جینسینگ می‌توان به نیروبخشی، مقوی، محرک، بادشکن و نرم کننده  بودن آن اشاره کرد. بررسی‌های بسیاری روی این ریشه به عمل آمد که به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی‌نظمی‌های عصبی، کم خونی، ضعف، کمبود  تعرق و بی‌نظمی تنفس، فراموشی و نسیان، تشنگی مداوم، بی میلی جنسی، خستگی  شدید، سوهاضمه، دردهای ناحیه قلب، تهوع و… پی برده شود.

خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس یا مستقیما از جرم گرد ریشه  به صورت خام صورت می‌گیرد.

خوراک آن نیرو و توانایی ایجاد می‌کند تا در  دوران نقاهت پس از بیماری، بی‌نظمی‌های غده‌های بدن و ضعف اعصاب از بین رود  و کار طبیعی و شفادهنده آن‌ها اعاده گردد.

متابولیسم  قندها و هیدرات‌های کربن در بدن را منظم می‌کند و موجب می‌شود که مصرف  اکسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام کردن اشخاصی که ناراحتی‌های روانی دارند، بسیار نافع است و یک نوع مسکن موثر برای مغز است.

تحقیقات علمی درباره خواص گیاه جینسینگ

درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده‌ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از ۴۰۰ طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده‌اند.

نتایج تمام تحقیقات نشان داد، اشخاصی که از دم کرده جینسینگ استفاده می‌کنند معمولا سالم‌تر و شاداب‌ترند. آن‌ها در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می‌دهند، انرژی بیشتری برای کار دارند و تمرکز حواس آن‌ها خیلی بهتر و بیشتر است.

دمنوش گیاهی

دکتر فرانسورت که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روس‌ها را در مورد جینسینگ کاملا تایید می‌کند. نظریه دکتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است که جینسینگ یک آداپتوژن است.

آداپتوژن یک اصطلاح فنی و پزشکی بوده که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان از آکادمی علمی شوروی، تعریف کرده است. این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جینسینگ به کار برد.

آداپتوژن ماده‌ای است بی‌ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را دارد. یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می‌شود هرچیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود.

مثلا اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می‌دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است آن را تا حد عادی و طبیعی، متناسب با فیزیولوژی بدن افزایش می‌دهد.

به این ترتیب وجود آداپتوژن در مواد غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده‌ای شبیه ضد اکسیدکننده‌ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضداکسیدکننده نیز وجود دارد که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می‌کند.

تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می‌دهد که فرایند تعدیل کردن نه فقط در جینسینگ بلکه در اغلب مواد خوراکی نیز وجود دارد.

مثلا محققان وزارت کشاورزی آمریکا اخیرا کشف کرده‌اند که عنصر کروم که به مقدار خیلی کم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن بوده و آثار دو بعدی دارد. یعنی در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل‌های فیزیولوژیکی بدن اثر می‌گذارد.

مثلا قند خون را تعدیل می‌کند، یعنی اگر زاید برحد نرمال باشد تا حد نرمال کاهش می‌دهد. اگر کمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن که اصل Yin-Yang معروف چینی‌ها را به خاطر می‌آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراکی طبیعی یافت می‌شود.

مواد غذایی

آیا جینسینگ برای ما ایرانی‌ها هم مفید است؟

به این نکته توجه شود که این گیاه چینی برای مردم آن اقلیم بیشتر مناسب است و در طب سنتی اسلامی چیزی درباره آن نیامده و طبع آن گرم و خشک است. خواص خوبی هم دارد ولی گیاهان زیادی در منابع ما آمده است که برای اقلیم ما است و منافع بسیار بیشتری برای ما دارد.

دسته بندی تغذیه سالم مجله سلامت
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
57 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن
محسن
امتیاز :
     

سلام، جیسینگ خریدم ولی اصلا غده ای شکل تیست ، ریشه های ریز و باند به هم تنیده با رنگی مایل به قهوه ای و قرمز ، شبیه رشته های درازی که داخل تمر هندی هست ، بلند و بهم تنیده ، مزه شیزین و تلخ مانندی داره و بویی شبیه بوی خاک و تمر هندی ، ایا به نظرتون چون غده ای شکل نیست ممکنه جیسینگ نبوده باشه و چیز دیگه ای باشه ؟

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  محسن

سلام و عرض ادب
خیر این خصوصیات که میفرمایید برای جینسینگ است

Sama
Sama

سلام وقت بخیر
روش مصرف جینسینگ برای مردان به چه صورت می باشد؟

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  Sama

سلام و عرض ادب
اسیاب شده آن باعسل مخلوط روزانه یک قاشق چایخوری

Sama
Sama

سلام وقت بخیر
روش مصرف جینسینگ برای مردان به چه صورت می باشد؟

آخرین ویرایش 21 روز قبل توسط Sama
کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  Sama

سلام و عرض ادب
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
مقداری جوش شیرین را به همراه یک لیتر آب جوشیده ولرم مخلوط کرده و در یک لگن بریزید داخل لگن بنشینید به مدت 20دقیقه هفته ای 2بار و در آن ادرار نمایید.
دم کرده پونه استفاده شود.
داروی امام کاظم با توجه به فصل استفاده شود.
ژل رویال خالص مفید است
شربت سردی مثانه صبح ناشتا و شب قبل از خواب مصرف شود.
سفوف آنتی بیوتیک مجموعه مفید است.
عرق بنفشه نیم ساعت قبل از غذا مفید است

محمد استم
محمد استم

سلام عرض ادب ممنون ازشما سوال داشتم راجب جنسنگ فسرم۱۱ سالش است اشتها ندارد لاغر وصورتش خال خال لکه دارد ایابرایش موفید است؟ ممنونم

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  محمد استم

سلام و عرض ادب
ممکن است گرمی جینسینگ باعث حساسیت شود.

کامیاب
کامیاب

سلام و احترام ، فرمودین جایگزین های بومی جینسینگ وجود داره اگر امکان داره معرفی کنید تشکر

کارشناس سایت
کارشناس سایت
پاسخ به  کامیاب

سلام و عرض ادب
گیاه گرم انرژی زاس که جایگزین آن ژل رویال است.

ناشناس
ناشناس

سلام خدمت شما مدیر محترم.
خواستم درباره ی جینسینگ سفید بدونم آیا باعث افزایش قد میشود یا نه؟

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  ناشناس

سلام خواص جنسینگ سفید این موارد هست:
تقویت جنسی
افزایش انرژی عمومی بدن
افزایش وزن و چاقی
درمان افسردگی
تقویت عملکرد کلیه ها
کاهش استرس
کاهش کلسترول خون
کمک به کاهش وزن
تقویت حافظه

ناشناس
ناشناس

سلام خسته نباشیدمن پودرجنسینگ استفاده میکنم بعدش اشتهام خوب باز میکنه فقط من وقتی میخورم خوابم میاد یعدباراول میخاسسم بخورم حس حالت تهوع داشتم ولی بعداون عادی

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  ناشناس

سلام و درود این حالت در استفاده از دارو در جلسه اول طبیعی است

کارشناس عطارخونه

سلام. از عطاری ها سراغ بگیرید

سیروس
سیروس

سلام من استفاده کردم تمام بدنم درد میکند ،آیا برای بدنم ضرر دارد یا از علایم جینسینگ است

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  سیروس

درود خیر مشکلی نیست چون دارو بسیار گرم است رطوبت وبلغم شما تحریک شده مانعی ندارد

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام آیا افرادی که سابقه ی تشنج و بیماری عصبی دارن یا زود عصبانی میشوند اگه از جینسینگ استفاده کنند مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون از شما

کارشناس عطارخونه

سلام و عرض ادب بهتره استفاده نشه

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام خسته نباشید من ی مدت از پودر جنسینگ استفاده کردم بدن شروع ب در آوردن مو صورت شکمم شروع ب رشد بدی کرده آیا بخاطر جنسینگ است .

کارشناس عطارخونه

درود مدتی قطع شود/تاببینید مشکل برطرف میشود

سجادسلیمانی
سجادسلیمانی

سلام . آیاجنسینگ قرصش برای درمان شلی آلت وزود انزالی تاثیر گذارهست یانه؟ ممنون میشم توضیحی بدین سپاسگذارم

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  سجادسلیمانی

درود جینسینگ گیاه گرم وبسیار مفیدی است اما قرص آن ممکن است مواد شیمیایی در ترکیب داشته باشد

محمدی
محمدی

با سلام. مزاجم سوداوی هست و وابسته هستم به قهوه برای رفع خستگی. می خوام جینسینگ رو جایگزین قهوه کنم. به علت وسواس فکری و خوابهای پریشان افتیمون هم مصرف می کنم. مصرف همزمان افتیمون و جینسینگ مشکلی ایجاد نمی کنه؟ جایی خوندم جینسینگ قرمز همون سفیدش هست که با الکل عصاره گیری شده. همچنین برخی گونه ها رو مدتی در الکل نگه داری می کنن. می خواستم بپرسم می تونم مطمئن باشم ریشه سفید رنگ هیچ گونه برخوردی با الکل نداشته؟

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  محمدی

درود خیر مانعی ندارد/رنگ آن بستگی به فصول وکشور آن دارد

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام پسرم4سالشه کم خونی داره بردم دکترسنتی عصاره جنسینگ داده باشربت خردوب باهم بخوره ریشه جنسینگ باعسل بایه پودرداده گفته اندازه نخودبخوره راستش میترسم بهش بدم عوارض داشته باشه سفارش قطره آهن دادم برام بفرستیدآیاهمین کافیه تاچه مدت بهش بدم زیرچشمش سفیده میخوام زودترخوب بشه 5 شیره هم بهش میدم بخوره

کارشناس عطارخونه

درود بله قطره آهن هم تهیه و استفاده کنید حداقل 6ماه بدید میتونید از این دستورات هم در کنارش استفاده کنید: مخلوط 1لیتر بیدمشک+ 1کیلو سیب +1 فنجان عسل را تهیه در یخچال بگذارید تا سرد شود روزی نصف فنجان استفاده شود. ) یک کیلو سیب (سیب قرمز یا سیب گلاب بهتراست) ۲ لیوان عرق بیدمشک ناب ۵ قاشق غذاخوری عسل یک تا دو قاشق گلاب طرز تهیه ابتدا سیب‌ها رو کاملاً شسته و با پوست رنده کنید، عرق بید مشک، عسل و گلاب را اضافه کنید و مخلوط کنید، مواد را در یک ظرف غیرفلزی بریزید و یک شب تا صبح در یخچال نگه دارید تا رنگ آن کدر شود و سپس در طول روز دو استکان مصرف شود. این نسخه‌ی بسیار عالی دارای آهن است و یک خونساز طبیعی که در تولید هموگلوبین خون نقش دارد.) ارده،شیره،قلوه گوسفند،جگر شتر و شربت مصفای خون مجموعه مفید است. سوپ گندم مفید است. یونجه پخته با نمک دریا مفید است. کباب راسته گوسفندی استفاده شود. شربت حیات مجموعه مفید است. تخم بلدرچین محلی مفید است.

ناشناس
ناشناس

من کبدم چربه وازون طرف گرمی ک میخورم صورتم پره جوش میشه…جیسینگ براچاقی استفاده کنم خوبه برام و اینک جوش نمیزنم؟؟

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  ناشناس

سلام وقت بخیر
رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
1- پرهیز از چربی های بد
2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
_حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
_چای خارمریم روزی یک استکان.
_مصرف سماق واش سماق.
_شربت مصفای خون.
_مصرف ژل رویال خالص
_مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
_مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
کد99 مجموعه مفید است.
عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

علیرضا مدیرزاده
علیرضا مدیرزاده

سایت قابل تحسینیست چون مطالب مفید برای هممیهنان در بر داره.

کارشناس عطارخونه

سلام جناب مدیرزاده عزیز سپاس از محبتتون

علیرضا مدیرزاده
علیرضا مدیرزاده

جینسنگ یکی از اینگردینت های کپسول پروستاتی هست که من استفاده میکنم ،بعد ار شش ماه استفاده از این کپسول خون ریزی میانه پیدا کردم مطمعن نیستم از این کپسول اینطور شدم یا چیز دیگریست لطفان راهنمایی بفرمایید.

کارشناس عطارخونه

حتما به پزشک حاذق طب سنتی مراجعه بفرمایید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

درود از محصولات ما نیست دوست گرامی

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام وقتتون بخیر جنسینگ را کی موجود میکنید؟

کارشناس عطارخونه

درود از محصولات ما نیست دوست گرامی

لیلا
لیلا

سلام بسیار ممنونم از پاسخگویی شما ، من روماتیسم مفصلی دارم و کورتون استفاده می کنم می خواستم ببینم می تونم از جنسینگ استفاده کنم ؟ و سوال دوم اینکه برای لاغری شکم و کاهش چربی چه دم نوشی بسیار تاثیر داره سپاس از شما

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  لیلا

درود مشکلی نداره عرق مرکب ضد چاقی و سفوف ضد چاقی براتون مفیده

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام خانم دو دانگه عزیز بله … عرق مرکب ضد چاقی و سفوف ضد چاقی هم خیلی موثره

فاطمه دودانگه
فاطمه دودانگه

برای لاغری کردن فرد بلغمی مناسب است؟

کارشناس عطارخونه

سلام خانم دو دانگه عزیز بله … عرق مرکب ضد چاقی و سفوف ضد چاقی هم خیلی موثره

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

درود لطفا این مقاله رو در همین سایت سرچ کنید و بخونید: درمان زودانزالی در مردان با طب سنتی از نظر متخصصان

امیر اکبری
امیر اکبری

با سلام- مشابه این گیاه در ایران چیه ؟ یه چیزی که باعث درمان زود انزالی و افزایش خون رسانی به آلت تناسلی وهمچنین افزایش میل جنسی باشه و همچنین باعث افزایش متابولیسم بدن و افزایش سوخت و ساز بدن شود.

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  امیر اکبری

درود لطفا این مقاله رو در همین سایت بخونید: درمان زودانزالی در مردان با طب سنتی از نظر متخصصان

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

برای درمان گرگرفتگی های یائسگی و مشکلات ناشی از اون گفته میشه این دارو رو مصرف کنیددرسته ؟ در غیر این صورت چی استفاده کنم؟

کارشناس عطارخونه

سلام وقت بخیر درود صبح ها یک ستکان عرق رازیانه و عصرها یک استکان عرق بومادران میل کنید تا 40 روز

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

شبها ساعت 10 بخوابید و صبح زود هم بیدار بشید(این نکته بسیار مهمه) روزی 1وعده آش جو مصرف کنید روزانه 20دقیقه پیاده روی ملایم داشته باشید روزی 1 لیوان ماالشعیر طبی میل کنید ناشتا 1 لیوان ماالجبن افتیمونی بخورید سویق صبحانه و یا سویق کامل با ترکیب شیر محلی و شیره انگور و گلاب هم برای شما مناسبه

مهدی
مهدی

سلام ببخشیدمن مزاجم صفراوسوداهستش آیابایدازجنسینگ استفاده کنم چون میخام چاق بشم لطفا کمکم کنید هرچه زودترعروسی ام هستش

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  مهدی

سلام بر شما خیر جنسینگ شما رو لاغرتر میکنه
شبها ساعت 10 بخوابید و صبح زود هم بیدار بشید(این نکته بسیار مهمه) روزی 1وعده آش جو مصرف کنید روزانه 20دقیقه پیاده روی ملایم داشته باشید روزی 1 لیوان ماالشعیر طبی میل کنید ناشتا 1 لیوان ماالجبن افتیمونی بخورید سویق صبحانه و یا سویق کامل با ترکیب شیر محلی و شیره انگور و گلاب هم برای شما مناسبه

رویا
رویا

با سلام خسته نباشی. ببخشید با مصرف جینسینگ دچار یبوست نمیشیم؟

کارشناس عطارخونه
پاسخ به  رویا

بستگی به طبعتون داره

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

جنسینگ از کجا تهیه کنیم

کارشناس عطارخونه

از عطااری ها

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

ممنون که اطلاعات داروهای گیاهی رادراختیارهمه میزارید.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

سلام برا طبیعت صفرا و سودا میتوان از دمنوشهای جینسینگ نیوشا استفاده کرد؟

کارشناس عطارخونه

سلام دمنوش های نیوشا جزو محصولات ما نیست و ما اطلاعی از ترکیباتشون نداریم / تایید و یا رد نمیشوند.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت