پیشنهاد میکنیم ابتدا این مقاله را بخوانید: کیست تخمدان چیست و علل پیدایش آن

کیست تخمدان در دوران قبل از یائسگی ممکن است برای بسیاری از زنان به وجود بیاید. بسیاری از افراد که به این بیماری دچار شده‌اند، شاید متوجه آن نشوند و به شکلی کاملا تصادفی در یک تصویربرداری به این بیماری پی ببرند. اما باید بدانیم که این بیماری علائمی هم دارد و می‌توان با توجه به آن‌ها خود را مورد بررسی قرار دهید.

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان چیست؟

  • ورم در محدوده شکم و نفخ شکم
  • حرکت روده باعث ایجاد درد می‌شود
  • پس از عبور از دوره قاعدگی، در ناحیه لگن احساس درد پدیدار می‌شود
  • نزدیکی همراه با درد می‌شود
  • به وجود آمدن درد در ناحیه شکم، کمر و ران
  • پدید آمدن حالت‌های تهوع و استفراغ

در ادامه علائمی را بیان می‌کنیم که سریعا نیاز به مراقبت پزشکی دارد:

  • پدید آمدن درد شدید در ناحیه لگن
  • وجود تب و گرم شدن بدن
  • سرگیجه و ضعف جسمانی
  • نفس نفس زدن و تنفس سریع و پشت سرهم

علائم بالا می‌تواند ناشی از پاره شدن کیست یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. اگر هر کدام از این موارد را پیگیری نکنید و درمان نشود، می‌تواند مشکلات بزرگی را برای شما پدید بیاورد.

داروی گیاهی برای کیست تخمدان مورد تایید دکتر روازاده: حب کیست 1 + حب کیست 2

تدابیر درمان کیست تخمدان در طب سنتی

از نظر طب سنتی چهار عامل رطوبت، غلظت خون، سردی و چاقی باعث ایجاد کیست تخمدان می‌شوند. ازدیاد رطوبت در بدن منجر به چاقی و چاقی از دلایل ایجاد اشکال در عملکرد تخمدان است.

تقریبا هر ماده طبیعی که آب‌دار باشد در بدن ایجاد تری می‌کند، لذا جهت کنترل رطوبت بدن باید از مواد غذایی که طبع خشک دارند استفاده کرد.

دمنوش و عرق پونه، زنجبیل، دارچین و ترکیب پودر دارچین، زنجبیل و عسل یک‌بار صبح و یک‌بار شب در طب سنتی جهت درمان و پیشگیری از ابتلا به کیست تخمدان موثر است.

درباره غلظت خون بالا طب سنتی استفاده از مواد سودازا، خوابیدن بعد از غذا و استفاده مفرط از عطر و ادکلن و دئودورانت‌ها را موثر می‌داند. توصیه کارشناسان طب سنتی کاهش غلظت خون با استفاده از ادویجات رقیق کننده چون زعفران، دارچین، پونه زنجبیل و ادویجات گرم است.

همچنین دوری از غذاهای سرد چون گوشت گاو، گوشت مانده، عدس، کلم، پنیر کهنه، غذاهای کنسروی و فراوری شده در کنترل غلظت خون موثر است.

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان از نظر دکتر روازاده

حکیم دکتر روازاده متخصص طب سنتی علاوه بر موارد ذکر شده، حمام کردن در دوران قاعدگی، نشستن در مکان‌های سرد به شکل چهارزانو، استفاده از نوار بهداشتی‌های شیمیایی و عدم استفاده از دستمال نخی در دوران قاعدگی را در ایجاد کیست تخمدان حائز اهمیت بسیار می‌داند.
حکیم روازاده شربت سرکه انگبین، دوسین (ترکیب مشخصی از عسل و سیاه دانه) در سرد مزاجان، خاکشیر و عرق کاسنی را برای افرادی که مزاج گرم و خشک با غلبه گرما دارند، شربت مصفای خون، روغن بادام تلخ و سیاهدانه برای استعمال خارجی و نیز عرق بومادران و رازیانه را به عنوان درمان‌های بسیار موثر در این باره توصیه کرده است. همچنین ایشان بر خواص رازیانه برای تخمدان تاکید کرده‌اند.
قابل ذکر است در کتب طب سنتی مصرف خوراکی‌های سرد به عنوان عامل بسیاری از بیماری‌ها از جمله کیست‌های تخمدان و بیماری‌های زنان شناخته می‌شود.

داروی کیست تخمدان مورد تایید دکتر روازاده: کد۱۱۳ درمان کیست و عفونت های ادراری

درمان کیست تخمدان از نظر دکتر خیراندیش

دکتر خیراندیش از بزرگان طب سنتی ایران تعادل مزاج و دوری از مصرف زیاد از حد غذاهایی با طبع سرد، فست‌فودها، برنج، شیر، دوغ، ماست و... را لازمه ایجاد روند بهبودی در این بیماران می‌داند.
از نظر دکتر خیراندیش خوردن عرق رازیانه، بومادران و استفاده مکرر از سیاهدانه به درمان بیماری‌های زنان کمک شایانی می‌کند.
همچنین در طب سنتی به جهت رفع این بیماری‌ها بادکش زیر شکم، استفاده از عسل و داروهای گرم کننده رحم و نیز بخور عنبر نسارا و اسفند تاکید شده است.