خواص آلبالو خشک

آلبالو یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین میوه‌های فصل تابستان است که به هر روش خوردن آن لذت‌بخش است. آلبالو خشکه نیز جزو تنقلات سالم به حساب می‌آید که برای اکثر آدم‌ها جذاب و خوشمزه است.

آلبالو خشک به خاطر خواص بسیاری که دارد می‌تواند در رژیم غذایی شما به کار گرفته شود و از فواید آن بهره‌مند شوید. یکی از مهمترین خواص آلبالو خشک مسکن بودن آن است که به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی‌ای که دارد سبب کاهش درد می‌شود. همچنین برای کاهش غلظت خون و درمان مشکلات پوستی نیز بسیار مفید است.

طرز تهیه آلبالو خشکه

آلبالو را به روش‌های مختلفی می‌توان خشک کرد. مثلا برخی آن را در فر، ماکروفر یا ماکروویو (که آنهم خالی از ضرر نیست) قرارداده و خشک می‌کنند؛ اما ما قصد داریم تا روش سنتی خشک کردن آلبالو را توضیح دهیم.

ابتدا به نسبت آلبالوهایی که دارید مقداری آب و چند قاشق غذاخوری نمک دریا و دو الی سه قاشق غذاخوری روغن ارده کنجد را می‌گذارید تا جوش آید. سپس آلبالوهای شسته شده را در آبجوش ریخته و به محض ترک خوردن پوست آلبالوها، آن‌ها را از آب جوش خارج کنید.

روغن ارده کنجد

حالا آلبالوها را در یک سینی ریخته و در زیر آفتاب قرار دهید. دقت کنید اگر هوا خیلی گرم است آلبالوها به اندازه یک صبح تا شب زیر آفتاب قرار بگیرند. ولی اگر هوا خیلی گرم نیست، می‌توانید تا 24 ساعت یا کمی بیشتر آن را زیر آفتاب قرار دهید. همچنین باید حواستان باشد تا خیلی آب آلبالوها کشیده نشوند.

بعد از جمع کردن آلبالوها از زیر آفتاب به اندازه یک قاشق غذاخوری نمک دریا لابه‌لای آلبالوها بپاشید و سه الی چهار روز در یخچال نگه دارید. تبریک می‌گویم آلبالو خشکه شما آماده است.

نمک دریا