درمان ناباروری زنان و مردان در طب سنتی

بازدید: 60,885 بازدید
درمان ناباروری مردان و زنان

درمان ناباروری زنان در طب سنتی

در طب سنتی درمان چاقی، افزایش تحرک و ورزش روزانه، تغذیه سالم، استراحت کافی و کاهش استرس اولین قدم برای داشتن یک باروری سالم است.

گزارش‌های زیادی وجود دارد که مصرف کنجد سیاه و فرآوری نشده می‌تواند به درمان نازایی در خانم‌ها، به ویژه کسانی که مشکلات قاعدگی و رحمی دارند، کمک کند.

شبدر قرمز و نخود از دیگر گیاهانی است که به دلیل دارا بودن استروژن گیاهی می‌تواند در کمک به اختلالات هورمونی زنانه از جمله مشکلات باروری موثر باشد.

گل بنفشه، مریم گلی و ریشه گل نیلوفر از دیگر گیاهان مفید در کمک به مشکلات نازایی در خانم‌هاست.

جینسینگ، گیاه بسیار مفیدی است که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا برای کمک به اختلالات جنسی آقایان مانند مشکلات نعوظ و انزال زودرس و ناباروری، به ویژه اختلالات کمی و کیفی اسپرم تجویز می‌شود. در زنان نیز این گیاه تأثیرات مفیدی در جلوگیری از یائسگی زودرس و در تنظیم قاعدگی و تخمک‌گذاری دارد.

گیاه پنج انگشت نیز می‌تواند با کمک به افزایش هورمون‌های زنانه در درمان اختلالات تخمک‌گذاری و قاعدگی اثربخش باشد.

استفاده از تمشک قرمز جهت افزایش تخمک گذاری و تقویت تخمدان

گیاه پای شیر تنظیم کننده هورمون‌های زنانه و عادت ‌های ماهیانه

استفاده از گیاه دارویی گزنه موثرترین راه افزایش تخمک گذاری

استفاده از روغن کتان جهت تنطیم روند تولیدمثل و تقویت تخمدان و گیاه مارچوبه که سبب تقویت تخمدان می شود.

گیاهان دارویی در درمان ناباروری مردان

جعفری

یکی از داروهای گیاهی در درمان ناباروری مردان است که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و مانع از تشکیل رادیکال های آزاد می شود و از آسیب سلول اسپرم به وسیله رادیکال های آزاد جلوگیری به عمل آورده و کیفیت اسپرم را افزایش می دهد.

سیر

یکی دیگر از گیاهانی است که به دلیل آلیسین موجود در آن تعداد اسپرم در مردان افزایش یافته و همچنین باعث تقویت اسپرم می شود، سیر است.

سلنیوم موجود در سیر باعث افزایش تحرک اسپرم می شود. عصاره سیر آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز سلولی را در بیضه افزایش می دهد که به عنوان یک آنتی اکسیدان در حفاظت از اسپرم ها در بافت بیضه و اپیدیدیم نقش ویژه ای ایفا می کند و کاهش این آنزیم در بدن باعث نازایی می‌ شود. از نظر طب سنتی در ناباروری مردان سیر از قوی ترین گیاهان دارویی است که باعث ایجاد اسپرم در مردان می شود.

زردک

طبق تحقیقات جدید طب سنتی، زردک یا هویچ ایرانی باعث تقویت قوای جنسی و  بهبود عملکرد نعوظ می‌شود. زردک علاوه بر افزایش قوای جنسی در افزایش منی نیز بسیار موثر است.

خاکشیر

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که خاکشیر ضعف قوای جسمانی در مردان را برطرف کرده و به درمان ناباروری کمک به سزایی می کند.

بابونه

گیاه بابونه آلمانی از تیره کاسنی و در طب سنتی از آن به عنوان دارویی جهت تقویت نیروی جنسی استفاده می شود. مصرف ۱۰۰ میلی‌ گرم از عصاره بابونه به مدت هشت هفته، خاصیت آندروژنی داشته و باعث افزایش معنی‌ دار وزن بیضه‌ها می‌شود. آنتی اکسیدان‌های موجود در عصاره بابونه باعث افزایش تعداد اسپرم‌ها می شود.

درمان ناباروری با طب سنتی

عسل و دارچین

بسیاری فکر می کنند خوردن عسل فقط برای درمان سرماخوردگی و رفع گرفتگی صدا مناسب است. اما دانشمندان با ترکیب عسل و دارچین به معجونی برای رفع ناباروری دست یافته اند.

مردان 2 قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند تا این مشکل برطرف شود. زنان می توانند از  پودر دارچین برای باردار شدن استفاده کنند.

زنان نابارور مقداری پودر دارچین را با 1/2 قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و آن را به طور مرتب در روز روی لثه یا دهان خود قرار دهند. این کار باعث می شود که مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.

عسل هفت ستاره

عسل و خرما

متخصصان طب سنتی برای تقویت قوای جنسی و بهبود عملکرد تخمدان ها و همچنین افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن، استفاده از ترکیب عسل با خرما را توصیه کرده‌اند.

عسل طبیعی یک داروی بسیار موثر در ناباروری است به دلیل اینکه سرشار از ویتامن E بوده و مواد غذایی که دارای این ویتامین باشند به درمان ناباروری کمک بسیار زیادی می کنند. خرما نیز تقریبا دارای تمام املاح معدنی از جمله کلسیم، آهن، فسفر، سدیم، پتاسیم و منیزیم و روی می باشد.

همچنین خرما دارای ویتامین های تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین و ویتامین A و K است. هریک از این مواد معدنی و ویتامین‌ها باعث افزایش قوای جنسی و درمان ناتوانی های جنسی می شود.

خرما حاوی دو نوع ماده بسیار مهم از جمله فلانویید و استرادیول است که باعث افزایش قدرت تخمک سازی و تعداد اسپرم ها و تحرک و کیفیت آن ها می شود. این دو ماده باعث بزرگ شدن و افزایش وزن بیضه ها نیز می‌شوند.

چند عدد خرما رو پوست گرفته و یک شب تا صبح داخل آب گذاشته تا کاملا نرم شود و همراه با دو قاشق عسل در داخل یک لیوان آب به طور کامل مخلوط کرده و میل بفرمایید.

ترکیب پودر پسته، پودر گردو، بادام زمینی، عسل و شیر

یکی  دیگر از روش‌های درمان ناباروری با طب سنتی استقاده از یک ترکیب بسیار مقوی می‌باشد. از دیدگاه طب سنتی مغزهای پسته، گردو و بادام زمینی باعث افزایش قدرت تخمک ها و تولید اسپرم و افزایش قوه جنسی می‌شوند.

یکی از معجون های پرکاربرد در طب سنتی جهت نازایی جنسی ترکیب یک قاشق پودر پسته، گردو، بادام زمینی و یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر گرم خوب مخلوط کرده و هر روز یک لیوان از این معجون را میل کنید. البته می‌ توانید جهت افزایش قدرت معجون اندکی دارچین هم به آن اضافه کنید.

ترکیب سیاه دانه، زعفران، مغز گردو و زیره سیاه با عسل و شیر

سیاه دانه سرشار از ویتامین E است که باعث تقویت قوای جنسی می شود. گردو دارای امگا ۳ است که باعث افزایش کیفیت اسپرم ها می شود و همچنین باعث افزایش  قدرت باروری تخمک ها در زنان می شود و تاثیر به سزایی در تقویت قوای جنسی و  بدنی دارد.

مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم از زعفران در طول یک هفته به طور مداوم باعث بهبود چشمگیر در عملکرد نعوظ می شود. همچنین زعفران باعث تقویت باروری می شود.

زعفران در طب سنتی به عنوان یک داروی تقویت کننده نیروی جنسی مشهور است. زعفران از آسیب دیدن کروموزوم ها جلوگیری کرده و بر طول عمر و تعداد تخمک ها و اسپرماتوزوئیدها تاثیر مثبت می گذارد.

سیاه دانه، مغز  گردو و زیره سیاه را کاملا کوبیده و خرد کرده از هر کدام یک قاشق برداشته و در داخل یک لیوان شیر گرم همراه با یک قاشق عسل طبیعی و یک قاشق دم کرده زعفران کاملا مخلوط کرده و هر روز صبح یک لیوان میل بفرمایید.

دمنوش کاکوتی، نبات و دارچین

در درمان سنتی ناباروری ترکیب دم کرده گیاه کاکوتی به اضافه نبات و دارچین یکی از بهترین ترکیب دارویی گیاهی برای تقویت قوای جنسی در زنان و مردان بوده و به درمان ناتوانی جنسی و ناباروری زنان کمک به سزایی می کند. دارچین میل جنسی را افزایش داده و همچنین باعث ایجاد شور و نشاط جنسی می شود.

درمان نازایی دکتر روازاده

از نظر دکتر روازاده متخصص طب سنتی روغن اسپند از نظر طبیعت گرم و خشک است و برای رفع سردی رحم بسیار مفید است. اسپند موجب تغییرات هورمونی می‌شود.

این گیاه میل جنسی و قدرت باروری را افزایش می‌دهد. از خواص اسپند خوراکی در طب سنتی برای درمان نازایی استفاده می‌شود.

اسپند اختلالات قاعدگی را درمان می‌کند. منظم شدن تخمک گذاری، احتمال بارداری و تأثیر خواص اسپند در نازایی افزایش پیدا می‌کند.

برای استفاده از خاصیت اسپند و درمان نازایی، جوشانده آن را مصرف کنید. خواص اسپند برای رحم زنان، علاوه بر افزایش قدرت باروری، موجب تقویت رحم و آمادگی برای ایجاد لقاح می‌شود.

درمان ناباروری با زنجبیل

زنجبیل مملو از مواد مغذی و ترکیبات زیستی فعال است که فواید قوی بر مغز و بدن دارد. با توجه به اینکه سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است باعث ناباروری برخی زنان شود و ابتلا به آن، سبب افزایش قندخون در زنان مبتلا می شود، مصرف زنجبیل توصیه می شود. زیرا زنجبیل حاوی دو عنصر منیزیم و منگنز است و به این ترتیب می تواند در کنترل قند خون به شما کمک کند.

یکی از علل دردهای قاعدگی و همچنین عامل کمک کننده به ناباروری، کیست تخمدان است. بر اساس طب سنتی، زنجبیل طبع بسیار گرم دارد. غذاها و گیاهان با طبع گرم، می‌توانند به از بین بردن کیست‌ها کمک کنند.

مصرف دمنوش این گیاه هفت روز قبل از شروع پریود نیز جهت کاهش درد بسیار مؤثر است. در مورد مردان نیز با افزایش هورمون تستوسترون، قدرت باروری را  افزایش می‌دهد.

خواص رازیانه برای نازایی

همانطور که می دانید استروژن به طور طبیعی در رازیانه وجود دارد. این هورمون نقش موثری در تنظیم چرخه قاعدگی و بارداری در زنان دارد.

چنانچه سطح هورمون استروژن در زنان در سنین بارداری کم شود، دچار قاعدگی نامنظم خواهند شد. این امر منجر به عدم رشد کافی لایه‌های داخل رحم برای لانه گزینی سلول تخم و رسیدن به حاملگی می‌شود.

کمبود استروژن علاوه بر تاثیر بر لایه‌های داخل رحم می‌تواند بر تخمدان‌ها اثر گذارد و مانع تخمک گذاری شود. کاهش هورمون استروژن با علائمی همچون عفونت واژینال، خشکی واژن، سردرد، افسردگی، گر گرفتگی و… همراه است.

به مدت چهل روز باید از رازیانه استفاد کنید. نقش رازیانه برای درمان نازایی در زنان اثبات شده است. اگر دلیل نازایی کیست تخمدان باشد، رازیانه تا حد زیادی می تواند درمان نازایی باشد.

برای درمان نازایی با رازیانه می توانید به دو روش عمل کنید:

روش اول

 • ابتدا باید حدود شش گرم پودر رازیانه را آماده کنید
 • پودر را در یک کاسه قرار دهید
 • حالا باید دو گرم کره خالص را اضافه کنید
 • همه مواد تشکیل دهنده را خوب مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود
 • روزانه از مخلوط فوق استفاده کنید
 • روند را برای چند ماه انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید

روش دوم

 • برای شروع باید چند عدد گل رز تهیه کنید
 • در محله بعد باید گلبرگ های سالم را جدا کنید
 • آنها را در یک ظرف آب پاک بگذارید
 • گلبرگ های تمیز را در یک ظرف کوچک قرار دهید
 • مقدار کمی شکر تصفیه شده را روی گلبرگ ها بپاشید
 • آنها را خوب مخلوط کنید و بپوشانید
 • ظرف را در یخچال قرار دهید
 • اجازه دهید تا یک شب باقی بماند
 • ظرف دیگری را روی حرارت قرار داده و مقداری شکر به آن اضافه کنید
 • آب دو لیموی تازه را بگیرید و در آن بریزید
 • قبل از اینکه مخلوط به جوش بیاید، ترکیب گلبرگ های گل رز و شکر را داخل آن قرار دهید
 • هم بزنید و گرما را کاهش دهید
 • ۱۵ دقیقه صبر کنید تا مخلوط خوب جوش بیاید
 • مربا را داخل یک شیشه ی تمیز ریخته و آنرا به هم بزنید
 • در حال حاضر، حدود ده گرم پودر رازیانه تهیه کنید
 • پودر را در یک کاسه قرار دهید
 • حدود پنجاه گرم مربا را اضافه کنید
 • خوب آنها را مخلوط کنید
 • یک لیوان شیر گرم اضافه کنید
 • مخلوط را هر روز مصرف کنید
 • این روند را برای چند ماه انجام دهید

درمان گیاهی چسبندگی لوله های رحمی

یکی از مهم ترین علل ناباروری در خانم ها انسداد لوله فالوپ می باشد. این لوله ها مسیر تخم جهت رسیدن به رحم هستند و زمانی که بسته شوند، می توانند از باروری جلوگیری کنند.

رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان

غذای ناسالم مملو از مواد شیمیایی است و برای بانوان مضر است زیرا غالباً باعث عدم تعادل هورمونی می شود، خصوصاً برای بانوان مبتلا به انسداد لوله های رحمی.

یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند با اثرات منفی غذای ناسالم مقابله کند. میوه ها و سبزیجات تازه مملو از آنتی اکسیدان ها هستند، به ویژه انواع رنگارنگ مانند انواع توت ها.

این روش های طبیعی برای درمان چسبندگی لوله های رحمی ممکن است در کنار سایر روش های درمانی برای رفع انسداد لوله های رحمی و بهبود باروری استفاده شود.

مصرف زنجبیل، دارچین و زردچوبه

باعث کاهش التهاب، افزایش گردش خون و جلوگیری از انسداد لوله های رحمی می شوند. می توانید از این گیاهان چای درست کنید یا هر روز آنها را به رژیم خود اضافه کنید تا فواید آن را بدست آورید.

درمان چسبندگی لوله های رحمی دکتر روازاده

درمان با روغن کرچک برای مشکلاتی مثل کیست تخمدان، فیبروئید رحمی و آندومتریوز که می توانند باعث انسداد شوند موثر است.

طب سوزنی هم یکی دیگر از روش های موثر برای بهبود عملکرد و رفع چسبندگی و بسته شدن لوله های رحم می باشد.

زنجبیل هم گیاهی است که برای رفع چسبندگی رحم بسیار مفید است.

درمان چسبندگی لوله های رحمی دکتر خیراندیش

دکتر خیراندیش نیز یک سری راهکارهای خیلی خوب خانگی پیشنهاد داده اند که با انجام دادن آن ها می توانید راحت چسبندگی رحم را درمان کنید.

 • روش اول: دود عنبر نسارا، روزی دو عدد عنبرنسارا بسوزانید و دودش را به رحم بدهید تا 14 روز انجام دهید
 • روش دوم: آب انار شیرین را صبح ها و آب انگور شیرین را عصرها بنوشید تا 21 روز ادامه بدهید
 • روش سوم: روزی یک استکان عرق خارمریم بنوشید و تا 21 روز ادامه بدهید
 • روش چهارم: نشستن در جوشانده آب صاف شده سبزی شنبلیله مفید است
 • روش پنجم: روزی تا دولیوان دمنوش گیاه بابونه شیرازی با عسل بنوشید و تا 21 روز ادامه بدهید
 • روش ششم: عسل آب تا سه لیوان یعنی یک قاشق عسل در آب بریزید و بنوشید
 • روش هفتم: تغییر دادن تغذیه از سرد مزاج به گرم مزاجی
 • روش هشتم: دمنوش چای کوهی روزی یک لیوان با عسل بنوشید
 • روش  نهم: ضماد روغن حیوانی گاوی و یا روغن شوید روی خط مثانه و یا روغن ارده کنجد یک قاشق و بعد بمالید و آرام ماساژ بدهید اما روی دهانه رحم نزنید و  بعد دو دقیقه بادکش کنید ولی زمانی که پریود نیستید
 • روش دهم: پیاده روی روی سنگلاخ بسیار عالیست
 • روش یازدهم: تغذیه سرد مزاج ممنوع
 • روش دوازدهم: اگه واژن زن متاهل باردار نباشد ریختن عسل تا 20 سی سی با اپلیکاتور تا 7 روز مفید است
 • روش سیزدهم: روغن سیاه دانه به پهلو بمالید و بعد بادکش کنید پشت پهلو ها را تا دو دقیقه

این ها روش های مفید خانگی هستند که بسیار تاثیر گذار می باشند.

دسته بندی پیشگیری و درمان مجله سلامت
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

2 پاسخ به “درمان ناباروری زنان و مردان در طب سنتی”

  1. سلام و عرض ادب
   از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   از مخلوط واجبی و آب هفته ای 1بار 3 دقیقه روی بدن استفاده شود.
   معجون لبوب کبیر،لبوب صغیر،قرص امید و زعفران و داروی معجزه گرمجموعه مفید است.
   حجامت نمایید.
   آب زردک استفاده شود.
   عدم استفاده از عطرهای شیمیایی.
   جوانه گندم،کوکوی میگو،تخم مرغ عسلی + زنجبیل،تخم مرغ + روغن زیتون و کله گنجشک جوان استفاده شود.
   گردن گوسفند مفید است.
   عرق یوهمبین روزی 1فنجان مفید است.
   کله گوسفند مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button