کبد چرب چیست؟ انواع، علت و علائم

بازدید: 75,415 بازدید
کبد چرب

علائم کبد چرب چیست؟

دلمان را خوش می کنیم به اینکه تست کبدِ ما نرمال است!!! بیماری شایعی که اخیرا در کشورمان مانند بیماری سرماخوردگی، با سرعت زیاد جلوه گری می کند.

در کشورهای غربی، شایع ترین علت این بیماری، مصرف الکل است. در کشورهای جهان سوم، شایع ترین علت آن هپاتیت می باشد.

در ایران نه هپاتیت شایع است نه به خاطر مسائل شرعی، الکل مصرف می شود ولی متاسفانه، این بیماری به علت استفاده نادرست از روغن های نباتی و رژیم های غذایی سرخ کردنی است.

در بیماری کبد چرب، هپاتوسلول ها (سلول های کبدی) دچار انسداد شده و رسوبات چربی در آنها جمع می شود و کبد چرب بوجود می آید.

کسانی که اضافه وزن دارند، در اولویت اول این بیماری قرار دارند. وقتی شخص چاق می شود، کبدش با این علامت، به او هشدار می دهد که دوست من، غذایت خوب نیست، جویدنت خوب نیست، در هضم اول خود مشکل داری!

بسیاری از افراد دل خود را به این خوش کرده اند که در تست کبدشان، همه فاکتورها در حد نرمال می باشد. حتی با توجه به اینکه بعضا 15 کیلو اضافه وزن دارند(البته کسانی که در وزن صحی قرار ندارند)، خوشحالند که کبدشان سالم است!

غافل از اینکه این تست ها زمانی حال خراب کبد را به ما نشان می دهند که کار از کار گذشته و کبد عملا دیگر نمی تواند درست کار کند و مسئله ی انسدادی مطرح است.

آن زمان است که بیمار، به دلیل رنگ زرد چهره یا ادرار خود (در اثر افزایش بیلی روبین در خون) به دکتر متخصص مراجعه کرده و علائم زردی، حسابی خودش را نمایان ساخته است.

درست وقتی که کبد بسیار درگیر شده و برای درمان آن کمی دیر شده است، خیلی که خوش شانس باشیم در گرید 1 و 2 بیماری، متوجه این مسئله شده باشیم و اگر بیخیال تر از این حرف ها، به عادات نادرست زندگی خود ادامه داده باشیم دچار گرید 4 شده و در نهایت سیروز کبدی به سراغمان آمده است و کاندیدای پیوند کبد شده ایم!

طبیعت کبد در حالت عادی گرم و تر است و وقتی گرمی آن بیشتر شد اولین علائم خودش را در پوست شخص نشان می دهد. حال چرا پوست؟ زیرا مزاج پوست تقریبا متعادل است و به همین دلیل، خیلی سریع علائم داخلی بدن را نشان می دهد.

رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون!

وقتی گونه ها سرخ شد، لب شما ترک خورد، کناره ناخن هایتان گوشه کرد و دردناک شد، وقتی بدنتان خارش پیدا کرد، وقتی پاشنه ی پای شما ترک خورد، اینها همه، هشدار و نشانه ای از گرمی کبد است.

برای درمان این گرمی زیاد، باید به این اصل برگشت که “درمان به ضد است و تقویت به عین” به این معنا که باید خوراکی هایی انتخاب نمود که با طبیعت کبد سازگار باشند. یعنی باید غذاهایی خورد که طبع گرم و تر داشته باشند.

مواد غذایی

ساختمان کبد یا کندو زنبور عسل؟

کبد یا جگر سیاه، اندامی است که زیر دنده های راست و مسلط بر معده قرار دارد. کبد، وظیفه خونسازی، پالایش، توزیع خون و مواد غذایی را بر عهده دارد.

جداره ی کبد به صورت خانه خانه و مانند کندوی زنبور عسل می باشد. این جداره، سه پیوست دارد که به آنها «لوبول» می گویند.

داخل کبد، خون بصورت محلول است و به تعبیر طب سنتی مرکب است از چهار ماده که عبارتند از: صفرا، بلغم، دم و سودا. صفرایی که در کبد، محلول است، بدلیل اینکه سبک، لطیف و گرم می باشد، بالانشین بوده و مانند روغنی که روی آش به علت سبک بودن بالا می آید در قسمت بالای کبد قرار می گیرد.

صفرا، عامل گذر خون در مویرگ های ریز اندام های انتهایی است. بنابراین صفرا پیش گذرِ کبد بوده و در ابتدای تشکیل خون، در خانه های کبد نفوذ می کند و مقدمتاً خودِ کبد را تغذیه می نماید؛ در نتیجه اولین ماده ای که وارد کبد می شود صفراست تا ظرف کبد را گرم نگه دارد.

وقتی که غذا می خوریم و سپس آب یخ می نوشیم؛ با توجه به اینکه معده ی ما، همسایه ی دیوار به دیوار کبد است، این آب یخ در کنار کبد قرار گرفته و صفرای داخل کبد یا گرمی معلق در کبد را به سمت جداره ی کبد فراخوان می کند؛

مانند وقتی که در فصل زمستان، گرمای داخل اتومبیل را، شیشه ها به خود جذب کرده (بدلیل اینکه در بیرون از اتومبیل سرد است) و روی آنها قطرات عرق ایجاد می گردد.

در کبد نیز چنین اتفاقی می افتد و هر چه آب یخ بیشتری بخوریم گرمای بیشتر یا صفرای بیشتری به جداره جذب می کند و این تکرار روند، باعث رسوب صفرا در جداره ی کبد خواهد شد.

شکل این رسوب در مراحل اولیه ی تشکیل، مانند شکل رسوب شیر در ظرف بستنی سازهای قدیمی است که ابتدا قسمت لطیف و گرم و سبک شیر به جداره می چسبد؛

سپس به تدریج آب داخل شیر یخ بسته و قسمت آبکی شیر دیرتر منجمد شده و در نهایت شیر به بستنی مبدل می گردد. در کبد نیز اول بخش گرم خون موجود در کبد که همان صفرای آن است به جداره می چسبد.

به تدریج در طول 12-10 سال (بسته به تکرار این رفتارها) کبد چرب به وجود می آید. جالب است بدانید معمولاً در تمام سونوگرافی ها آن قسمتی از کبد این بیماری را نشان می دهد که کنار معده قرار دارد!

علت کبد چرب چیست؟

از بین بیماری های کبد دو علت مهم وجود دارد. سردی زیاد و گرمی زیاد؛ که سردی، به کبد بیشتر آسیب می رساند. سردی ها هم ریشه اش در سه مورد می باشد:

 1. غذای ناجویده خوردن که در نتیجه ی آن، خلط سرد و ناپخته به کبد تحویل داده می شود
 2. آب یخ بین غذا خوردن
 3. و در رفتارها:عدم پوشش لباس روی کبد

به طور کلی درمان این سردی ها، مصرف گس مزه ها و ترش مزه ها و ترک این رفتارهاست. طب سنتی می گوید: کبد مخزن چهار قوه است.

قوه جاذبه، قوه ماسکه، قوه هاضمه و قوه دافعه؛ که اگر هر کدام از این چهار قوه آسیب ببینند، زمینه بروز یک سری بیماری ها ایجاد می گردد.

قوه جاذبه

کبد توسط این قوه، غذا را از معده به سمت کبد می کشاند. حال اگر این قوه ضعیف باشد، غذا یا به سمت کبد نمی آید یا به طور ناقص می آید و اگر زیاد قوی باشد، غذای هضم نشده را به سوی کبد می کشاند که در این حالت، در معده اسهال شدید بوجود می آید.

قوه ماسکه

کبد توسط این قوه، باید بتواند غذا یا در واقع خلط خروجی از معده را به خوبی در خود نگه دارد و برای این کار نیاز است که صفرای کافی داشته باشد و زمانیکه پخت کافی روی آن اتفاق افتاد رهایش کند.

قوه هاضمه

کبد باید بتواند توسط صفرای موجود هضم بعد از معده را انجام دهد. اگر توانایی هضم این خلط در کبد کافی نباشد خون ناسالم تولید می شود.

قوه دافعه

کبد باید بتواند خون تولیدی را در تمام بدن منتشر کند. اگر این قوه در آن ضعیف باشد، انسداد مجاری کبدی ایجاد می گردد که معمولاً مواد انسدادی، مواد صفراوی هستند.

در این حالت بعضاً بیمار اظهار دارد که، جگرم دارد از شدت گرما، آتش می کشد ولی دست و پاهایم یخ کرده است. این ماده سوزاننده همان ماده انسدادی یا ماده صفراوی است.

در حال حاضر در جامعه، مردم بیشتر درگیر بیماری های ناشی از دستگاه گوارش و کبد هستند. یکی از بیماری های سرد که در سراسر دنیا بسیار شایع شده و موردهای آن، آمار میلیاردی دارد، بیماری کبد چرب است.

متأسفانه طب شیمیایی، نه تعریف دقیقی از کبد چرب دارد نه راه درمان درستی. دیدگاه طب شیمیایی به صورت کلی و مبهم بوده و علت این بیماری را تغییر سبک زندگی می داند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اصول تغذیه سالم از نظر متخصصان طب سنتی را مطالعه فرمایید

تقسیم بندی انواع کبد چرب

همانطور که پیش تر ذکر شد، لوبول ها سه لایه هستند. حال اگر یک لایه از آنها پر شده باشد فرد مبتلا به «کبد چرب درجه 1 یا همان گرید 1» است، اگر دو لایه از آن پر شده باشد مبتلا به «کبد چرب درجه 2 یا همان گرید 2» و اگر هر سه لایه را درگیر کرده باشد می شود «کبد چرب درجه 4 یا همان گرید 4» و نارسایی کامل کبد و فرد کاندیدای پیوند کبد می باشد.

باید توجه داشت که این نوع کبد چرب که توضیح داده شد، با سبک زندگی ایرانی بوجود آمده و از نوع «کبد چرب سرد» یا «کبد چرب غیر الکلی» است؛

به این دلیل که با خوردن سردی هایی مانند آب یخ، بستنی و دیگر غذاهای سرد پدیدار می شود. نوعی دیگر از کبد چرب با سبک زندگی اروپایی داریم که از نوع «کبد چرب گرم» یا «کبد چرب الکلی» می باشد؛ به این دلیل که از طریق خوردن الکل ایجاد می گردد.

کبد چرب نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر دارای دوره کمون است؛ به این معنا که اگر فکر کنیم من که در حال حاضر یک نوجوانم و اگر آب یخ بخورم هیچ اتفاقی نمی افتد یک افتخار نیست چون آسیب به کبد وارد شده است.

منتها این آسیب، مثلاً ده سال بعد خود را نمایان می سازد و حتی اگر افراط در این رویه ی غلط داشته باشیم، ممکن است این بیماری به مدت 5 سال دیگر خود را نشان دهد.

اگر ما عادت کنیم این دو رفتار را در جامعه الگو قرار دهیم زمینه، هم پیشگیری و هم درمانِ دسته بزرگی از بیماری های کبدی را فراهم کرده ایم.

 

عوارض آب یخ و بستنی برای کبد

البته نمی شود گفت اصلاً بستنی نخوریم بلکه بستنی محلول بخوریم. مثل آب هویج بستنی و یا بستنی که کمی آب شده و رو به خنکی است بخوریم و آرام آرام بخوریم که سردی یخ آن حنجره و معده را درگیر نکند.

آب با دمای معمولی مصرف کنیم. علت اینکه بعد از بستنی خوردن تشنگی ما زیاد می شود و میل به خوردن آب داریم یا وقتی تشنه هستیم و آب یخ می خوریم و دوباره میل به خوردن آب یخ داریم چیزی نیست جز اینکه صفرای معلق در کبد، به سمت جداره ی نزدیک به معده فراخوان می شود. در نتیجه حرارت در معده دو چندان شده و دوباره این میل زیاد می گردد.

ولی وقتی آب در درجه حرارت خنک (نه گرم نه یخ) بنوشیم، تشنگی فروکش می کند؛ چون همراه با آب گرم رطوبت می آید و حرارت بیشتری را جذب نمی کند بلکه این رطوبت، صفرای موجود را پاک می کند و صفرای معلق در کبد را فراخوان نمی کند.

به همین دلایل است که در شهرهای گرمی مانند کاشان برای اینکه بتوانند گرمای آنجا را برای فعالیت های کشاورزی تحمل کنند، ارده شیره می خورند تا بتوانند گرمای موجود را تحمل کنند. همچنین در شهرهای جنوبی، در فصل تابستان (به اصطلاح خرما پزان) خرما می خورند که بتوانند گرما را تحمل کنند.

آب یخ مهمترین علت کبد چرب

امروزه کبد چرب، تبدیل به یک بیماری فراگیر در کشورمان شده است که دلیل عمده این امر، عدم رعایت تدابیر تغذیه‌ای و همچنین عدم آشنایی مردم با عوامل پیدا و پنهان ابتلا به کبد چرب است.

به‌ خلاف آنچه برخی تصور می‌‌کنند که دلایل ایجاد کبد چرب، عوامل بسیار پیچیده و خاصی است اما دلایل اصلی ابتلا به کبد چرب، عدم رعایت تدابیر بسیار ساده‌ تغذیه‌ای است که آگاهی نسبت به آن، تأثیرات بزرگی به‌ روی سلامت افراد خواهد داشت؛ اما چطور؟!

آب یخ نخستین و بزرگترین علت نابودی کبد شما محسوب می‌شود! نوشیدن مستمر و روزانه آب سرد، به‌شدت سلامت کبد شما را تهدید می‌کند و این یکی از تذکرات و تدابیر جدی بر اساس آموزه‌های طب سنتی ایرانی است که متأسفانه در طب نوین به این دستورات و تدابیر، کم‌ترین توجهی نمی‌شود.

چه‌بسیار افراد مبتلا به کبد چرب که حتی پس از مراجعه به پزشک متخصص و آغاز روند درمانی خود، همچنان دلایل ابتلای خود به این بیماری را نمی‌دانند و پزشک متخصص آنها نیز بسیاری از تدابیر و پرهیزات ضروری طب سنتی برای درمان کبد چرب را به این دسته از بیماران گوشزد نمی‌کند!

به همین دلیل شاهد بسیاری از بیماران مبتلا به کبد چرب هستیم که همچنان به نوشیدن “آب یخ” ادامه می‌دهند! نوشیدن آب یخ با شکم خالی یا به‌صورت ناشتا، اثرات مخرب بسیار شدیدتری به‌همراه دارد. همچنین نوشیدن آب سرد و یخ پس از فعالیت‌های شدید بدنى و ورزشی از مهمترین دلایل ابتلا به کبد چرب است.

قاتل کبد را می شناسید؟

یکی از خوراکی‌هایی که بین ایرانیان طرفداران بسیاری دارد و به اشکال متفاوت در طبخ غذاها استفاده می‌شود، برنج است. متخصصین طب سنتی برای کاهش عوارض منفی این غذا افزودن برخی ترکیبات را پیشنهاد کرده‌اند که از خاصیت‌ چاق‌کنندگی آن کم می‌کند.

مزاج برنج سرد و تر است

وقتی مزاج غذایی سرد و تر باشد، مصرف آن‌ها باعث چاقی خواهد شد. برنج چنین مزاجی دارد. این ماده غذایی انباشتی از نشاسته است که باعث چاقی می‌شود. در واقع برنج یکی از عوامل اصلی چاق شدن و ابتلا به کبد چرب محسوب می‌شود.

سردی برنج را چگونه اصلاح کنیم؟

افزودن شوید، سبزی‌پلو، زیره، زعفران یا میخک به برنج باعث اصلاح مزاج این ماده خوراکی شده و کمتر باعث چاقی می‌شود؛ چون مزاج سرد آن با افزودن ادویه‌هایی با مزاج گرم و خشک گرفته می‌شود.

زیره علاوه بر کاهش سردی برنج، باعث کاهش نفخ شده و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و در سوخت‌ و ساز چربی نقش موثری دارد.

میخک هم باعث کاهش دردهای عصبی و همچنین کاهش دردهای گوارشی و کولیک می‌شود. همچنین افزودن سبوس به برنج هم در کاهش خاصیت چاق‌کنندگی برنج موثر است.

مصرف خورشت های گرم با برنج

اگر جزو افرادی هستید که تمایلی به افزودن زیره و میخک به برنج ندارید، بهتر است بیشتر برنج را به صورت مخلوط سبزیجات مصرف کنید.

می‌توانید بسته به نوع خورشت با افزودن ادویه مناسب با مزاج گرم و خشک، مزاج برنج را اصلاح کنید. مثلا به خورشت قیمه حتما زعفران یا زردچوبه و دارچین و به خورشت قورمه سبزی، فلفل سیاه اضافه کنید.

 

دسته بندی پیشگیری و درمان مجله سلامت
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

212 پاسخ به “کبد چرب چیست؟ انواع، علت و علائم”

 1. من اخلاط چهار گانه دارم و دمدمی مزاج شدم نمیدونم چی باید بخورم چی نخورم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام و عرض ادب
   منع مصرف:
   لبنیات: کشک ، قره قروت
   گوشتها: بز، گاو ، سیرابی ، شیردان ، قلوه
   مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی ، شاهدانه
   حبوبات: ارزن ، باقالا خشک ، برنج(آبکش) ، جو، ماش
   میوه ها: شاه توت ، تمشک ، آلبالو، ازگیل ، انارترش ، بالنگ ، تمرهندی ، زالزالک ، زرشک ، زغال اخته ، سنجد ، غوره ، گیریپ فروت ، لیموعمانی ، نارنج ، به ترش ، لیمو ترش ، سیب ترش
   سبزی ها: ترشک ، ریواس ، گشنیز
   ادویه ها: سماق ، نشاسته ، قهوه
   متفرقه: سرکه ، آبغوره
   سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
   حب مسهل سودا هر روز میل شود
   حب پادزهراحمدیه، گلاب، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون وشربت مفرح مجموعه مفید است.
   حجامت ساق پا مفید است
   ژل رویال خالص بصورت ناشتا مفید است.
   خوئک فراوان میل شود
   گرده گل مفید است
   اطریفل افتیمونی مفید است.
   شربت مصفای خون قبل از صبحانه و شام میل شود.
   شربت مفرح ابریشمی برای اخراج اخلاط استفاده شود.
   جوشانده برگ به و معجون حیات بخش مفید است
   به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.
   عرق اسطخودوس و عرق بید قبل از هر غذا میل شود.
   موارد مصرف مجاز:
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   لبنیات : کره ، ماست چکیده ، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم) ، شیر گوسفند با گرمی ملایم
   صیفی جات: خربزه ، خیارچنبر ، طالبی ، گرمک
   میوه ها : آناناس ، انجیر تازه و خشک ، انگور، خرما ، سیب شیرین ، قیسی ، گیلاس ، گلابی ، موز، مویز، بالنگو ، اقسام توت ، کشمش
   ریشه ها: انواع ترب ، زردک ، سیب زمینی ترشی ، شلغم ، هویج
   سبزی ها: شبدر ، تربچه ، ترب
   حبوبات: گندم ، اقسام لوبیا
   گوشتها: جگرسیاه و سفید ، پاچه ، گوشت گوسفند(بره) ، بوقلمون ، مرغ محلی ، میگو ، زبان ، چشم
   مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی ، تخم طالبی ، تخم خربزه ، کنجد
   متفرقه: شیره انگور ، روغن کنجد ، روغن بادام تلخ ، ارده ، سمنو ، خاکشیر ، مغزگوسفند ,شربت سکنجبین عسلی عنصلی ، عرق بسفایج مفید است.
   عرق تیزن بعد از هر غذا میل شود.

 2. سلام ببخشید یه سوالی داشتم ایا کبد گرم با زخم اثنی عشر‌ ربطی داره؟من کبدم گرم و‌دچار زخم اثنی عشر شدم راهنمایین کنین ممنون میشم

 3. سلام وقت بخیر شما بمن گفتین که من گرمیجات بخورم اخه گرمیجات حالمو خیلی بد میکنه. سر درد سوزش گلو ورم بدن گرگزفتگی پس چیکارکنم😔امکان داره کبدم چرب شدع باشه؟ببخشید زیاد سوال کردم

  1. سلام و عرض ادب
   _حب و شربت هپاتیت، سماق و آش سماق، شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   _ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر
   _سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _بسته کبد چرب مجموعه بسیار تاثیرگذار میباشد.
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق و آش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاکنجد
   – بسته کبد چرب استفاده شود
   _مصرف ژل رویال خالص
   _عرق انیسون بعد از غذا بصورت شربت میل شود.
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   _حجم غذاکم شود ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   _حب کبد و کد99 مجموعه مفید است.
   _عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  1. سلام و عرض ادب
   دفع سودا
   منع مصرف:
   لبنیات: کشک ، قره قروت
   گوشتها: بز، گاو ، سیرابی ، شیردان ، قلوه
   مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی ، شاهدانه
   حبوبات: ارزن ، باقالا خشک ، برنج(آبکش) ، جو، ماش
   میوه ها: شاه توت ، تمشک ، آلبالو، ازگیل ، انارترش ، بالنگ ، تمرهندی ، زالزالک ، زرشک ، زغال اخته ، سنجد ، غوره ، گیریپ فروت ، لیموعمانی ، نارنج ، به ترش ، لیمو ترش ، سیب ترش
   سبزی ها: ترشک ، ریواس ، گشنیز
   ادویه ها: سماق ، نشاسته ، قهوه
   متفرقه: سرکه ، آبغوره
   سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
   حب مسهل سودا هر روز میل شود
   حب پادزهراحمدیه، گلاب، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون وشربت مفرح مجموعه مفید است.
   حجامت ساق پا مفید است
   ژل رویال خالص بصورت ناشتا مفید است.
   خوئک فراوان میل شود
   گرده گل مفید است
   اطریفل افتیمونی مفید است.
   شربت مصفای خون قبل از صبحانه و شام میل شود.
   شربت مفرح ابریشمی برای اخراج اخلاط استفاده شود.
   جوشانده برگ به و معجون حیات بخش مفید است
   به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.
   عرق اسطخودوس و عرق بید قبل از هر غذا میل شود.
   موارد مصرف مجاز:
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   لبنیات : کره ، ماست چکیده ، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم) ، شیر گوسفند با گرمی ملایم
   صیفی جات: خربزه ، خیارچنبر ، طالبی ، گرمک
   میوه ها : آناناس ، انجیر تازه و خشک ، انگور، خرما ، سیب شیرین ، قیسی ، گیلاس ، گلابی ، موز، مویز، بالنگو ، اقسام توت ، کشمش
   ریشه ها: انواع ترب ، زردک ، سیب زمینی ترشی ، شلغم ، هویج
   سبزی ها: شبدر ، تربچه ، ترب
   حبوبات: گندم ، اقسام لوبیا
   گوشتها: جگرسیاه و سفید ، پاچه ، گوشت گوسفند(بره) ، بوقلمون ، مرغ محلی ، میگو ، زبان ، چشم
   مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی ، تخم طالبی ، تخم خربزه ، کنجد
   متفرقه: شیره انگور ، روغن کنجد ، روغن بادام تلخ ، ارده ، سمنو ، خاکشیر ، مغزگوسفند ,شربت سکنجبین عسلی عنصلی ، عرق بسفایج مفید است.
   عرق تیزن بعد از هر غذا میل شود.

 4. سلام من یک مدت طولانی برای لاغری هر روز قهوه و اندازه نخود برگ سنا برای لاغری استفاده کردم خب گرمیجات هم به مقدار کم اما هرروز استفاده کردم بعد یه مدت دهنم تلخ شد رفلاکس دارم بدنم بشدت ورم میکنه و وزنم میره بالا بعد خوردن گرمیجات و قهوه گلوم میسوزه گرمی میخورم کبدم درد میکنه گر میگیرم سردی معدم رو اذیت میکنه من چیکار کنم به روال عادی برگردم و لاغر شم

  1. سلام و عرض ادب
   دفع سودا
   منع مصرف:
   لبنیات: کشک ، قره قروت
   گوشتها: بز، گاو ، سیرابی ، شیردان ، قلوه
   مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی ، شاهدانه
   حبوبات: ارزن ، باقالا خشک ، برنج(آبکش) ، جو، ماش
   میوه ها: شاه توت ، تمشک ، آلبالو، ازگیل ، انارترش ، بالنگ ، تمرهندی ، زالزالک ، زرشک ، زغال اخته ، سنجد ، غوره ، گیریپ فروت ، لیموعمانی ، نارنج ، به ترش ، لیمو ترش ، سیب ترش
   سبزی ها: ترشک ، ریواس ، گشنیز
   ادویه ها: سماق ، نشاسته ، قهوه
   متفرقه: سرکه ، آبغوره
   سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
   حب مسهل سودا هر روز میل شود
   حب پادزهراحمدیه، گلاب، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون وشربت مفرح مجموعه مفید است.
   حجامت ساق پا مفید است
   ژل رویال خالص بصورت ناشتا مفید است.
   خوئک فراوان میل شود
   گرده گل مفید است
   اطریفل افتیمونی مفید است.
   شربت مصفای خون قبل از صبحانه و شام میل شود.
   شربت مفرح ابریشمی برای اخراج اخلاط استفاده شود.
   جوشانده برگ به و معجون حیات بخش مفید است
   به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.
   عرق اسطخودوس و عرق بید قبل از هر غذا میل شود.
   موارد مصرف مجاز:
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   لبنیات : کره ، ماست چکیده ، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم) ، شیر گوسفند با گرمی ملایم
   صیفی جات: خربزه ، خیارچنبر ، طالبی ، گرمک
   میوه ها : آناناس ، انجیر تازه و خشک ، انگور، خرما ، سیب شیرین ، قیسی ، گیلاس ، گلابی ، موز، مویز، بالنگو ، اقسام توت ، کشمش
   ریشه ها: انواع ترب ، زردک ، سیب زمینی ترشی ، شلغم ، هویج
   سبزی ها: شبدر ، تربچه ، ترب
   حبوبات: گندم ، اقسام لوبیا
   گوشتها: جگرسیاه و سفید ، پاچه ، گوشت گوسفند(بره) ، بوقلمون ، مرغ محلی ، میگو ، زبان ، چشم
   مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی ، تخم طالبی ، تخم خربزه ، کنجد
   متفرقه: شیره انگور ، روغن کنجد ، روغن بادام تلخ ، ارده ، سمنو ، خاکشیر ، مغزگوسفند ,شربت سکنجبین عسلی عنصلی ، عرق بسفایج مفید است.
   عرق تیزن بعد از هر غذا میل شود.

  1. سلام وعرض ادب
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   .1پرهیز از چربی های بد
   .2مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   .3مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   -انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد3 و4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   _حب و شربت هپاتیت، سماق و آش سماق، شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   _ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر
   _سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _بسته کبد چرب مجموعه بسیار تاثیرگذار میباشد.
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق و آش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاکنجد
   – بسته کبد چرب استفاده شود
   _مصرف ژل رویال خالص
   _عرق انیسون بعد از غذا بصورت شربت میل شود.
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   _حجم غذاکم شود ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   _حب کبد و کد99 مجموعه مفید است.
   _عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 5. البته اینو یادم رفت درد کتف و سرشانه و گردن درد بیشتر سمت راست دارم و اگزما روی دست و قرمزی روی گونه گاهی اوقات،باخوردن سردی دلپیچه و اسهال شدید

 6. سلام وقت بخیر،طبق مقاله بالا گفتن کبد گرم و باید مشکلات کبدب و با گرمی حل کرد،ایا کاسنی و شاهتره گرماست؟واینکه من حدود ۲سال دچار تورم در کل بدن و پلک ها هستم و ن گرمی برطرف میکنه تورم ن سردی ، و باخوردن سیر تورم بیشتر میشه، ضخامت اندومتر ۱۶ میلی متر و التهاب دهانه رحم و عفونت معده دارم،مشکل اصلی من چیست

  1. سلام و عرض ادب؛
   لطفا این موارد را رعایت فرمایید:
   منع مصرف ها
   لبنیات: کشک، قره قروت
   گوشتها: بز، گاو، سیرابی، شیردان، قلوه
   مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی، شاهدانه
   حبوبات: ارزن، باقالا خشک، برنج(آبکش)، جو، ماش
   میوه ها: شاه توت، تمشک، آلبالو، ازگیل، انارترش، بالنگ، تمرهندی، زالزالک، زرشک، زغال اخته، سنجد، غوره، گیریپ فروت، لیموعمانی، نارنج، به ترش، لیمو ترش، سیب ترش
   سبزی ها: ترشک، ریواس، گشنیز
   ادویه ها: سماق، نشاسته، قهوه
   متفرقه: سرکه، آبغوره

   سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
   حب مسهل سودا هر روز میل شود.
   حب پادزهراحمدیه، گلاب، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون و شربت مفرح مجموعه مفید است.
   حجامت ساق پا مفید است.
   ژل رویال خالص بصورت ناشتا مفید است.
   خوئک فراوان میل شود.
   گرده گل مفید است.
   اطریفل افتیمونی مفید است.
   شربت مصفای خون قبل از صبحانه و شام میل شود.
   شربت مفرح ابریشمی برای اخراج اخلاط استفاده شود.
   جوشانده برگ به و معجون حیات بخش مفید است.
   به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.
   عرق اسطخودوس و عرق بید قبل از هر غذا میل شود.
   موارد مصرف مجاز
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   لبنیات : کره، ماست چکیده، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم)، شیر گوسفند با گرمی ملایم
   صیفی جات: خربزه، خیارچنبر، طالبی، گرمک
   میوه ها : آناناس، انجیر تازه و خشک، انگور، خرما، سیب شیرین، قیسی، گیلاس، گلابی، موز، مویز، بالنگو، اقسام توت، کشمش
   ریشه ها: انواع ترب، زردک، سیب زمینی ترشی، شلغم، هویج
   سبزی ها: شبدر، تربچه، ترب
   حبوبات: گندم، اقسام لوبیا
   گوشتها: جگرسیاه و سفید، پاچه، گوشت گوسفند(بره)، بوقلمون، مرغ محلی، میگو، زبان، چشم
   مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی، تخم طالبی، تخم خربزه، کنجد
   متفرقه: شیره انگور، روغن ارده کنجد، روغن بادام تلخ، ارده، سمنو، خاکشیر، مغزگوسفند، شربت سکنجبین عسلی عنصلی، عرق بسفایج مفید است.
   عرق تیزن بعد از هر غذا میل شود.

 7. سلام روز خوش من یک دختر ۲۱ ساله هستماز چند سال پیش لکه های قهوه ای روی بازوها و پشت کمرم ظاهر شده دکتر پوست رفتم ولی موثر نبود و صورتم جوش زیادی میزنه هنوز آزمایش و سونوگرافی نرفتم ولی میدونم که کبد چرب دارم و این لکه های قهوه ای گاهی تیره و روشن میشن ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   حب کبد،منضج و مسهل سودا،عرق کاسنی و شاتره و ماءالجبن مفید است.
   موضع را با مخلوط عسل و دارچین هفته ای 3بار 20 دقیقه ماسک کنید.
   حجامت مفید است.
   ضماد نور غیر از شبها روی پوست مالیده شود.
   کرم زالو حلزون نفیس(شوزا) را صبحها روی پوست تمیز میزنیم و بعد از 4-5 ساعت میشوییم.
   ژل رویال خالص مفید است.
   عرق بنفشه قبل از هر وعده غذا 5/1 استکان استفاده شود.
   عرق پونه 1استکان بعداز هرغذا مصرف شود
   شربت مصفای خون قبل از صبحانه و شام میل شود.
   شیره انگور + نمک روی موضع بمالید.
   کد99 مجموعه مفید است.

 8. سلام خسته نباشین
  یک سوال من کبدم گرید ۳ بود هیچ مشکلی نداشتم نه دردی نه هیچ علائمی بعد همینجوری رفتم تست دادم گفتم گرید ۳ هستی بعد با رژیم و ورزش اوردمش گردید۱ ولی بعضی شبا حس میکنم کبدم درد میکنه.مال چی میتونه باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 9. سلام و درود. من تقریبا یک ماهی شد که در حین ورزش بدنسازی گینر و کراتین مصرف کردم و بعدش ته گلوم خشک می شد و همش تشنه ام می شد و رفتم آزمایش دادم نشون داد آنزیم کبدم رفته بالا الانم گاهی جوش می زنه صورتم اونم چرکی و بعد از ی وعده غذایی چرب تشنه ام می شه و ته گلوم تلخ می شه می شه راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  1. سلام وقت بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  1. سلام وقت بخیر خیر تبخال عفونی است وگرمای بدن باعث کندی رونددرمان میشود/

 10. سلام من کبدم چربه گرید 2 هست کبدم درد میکنه شبها ساعت 9 تا 3 صبح.. روزها دردش کمتره..
  ومزاجم سودایی هست و ریزش مو دارم و یبوست دارم ضعف شدیداعصاب داشتم که شبها بایخ کردن کل بدنم فشار خونم هم بالامیره معده ضعیف دارم هرغدایی سازگار نیست رفلاکس دارم زبانم باردار هست گاه ترش گاه شور گاه گس هست و تو سرم شبها و گاه نبض دارم وچهار پنج سالی هست که از حالت طبیعی و نرمال خارج شدم 46 ساله هستم

  1. سلام
   حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاکنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 11. سلام من یه چند ماهی هس که زیر لبم قسمت جلو کاملا له شده وداخل لبم دانه های ریز کرم رنگی هس صورتم هم جوش های ریز ودرشتی میزنه که گاهی هم چرکی هس کف پاهام هم ترک خوردگی هس حرارت بدنم بخصوص کف پام زیاد هس خواهش میکنم منو راهنمایی کنین متشکرم

  1. درود دفع صفرا منع مصرف: لبنیات: پنیرکهنه صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود. ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود. موارد مصرف مجاز: گوشتها: انواع ماهی میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

 12. سلام خسته نباشید من بخاطر مصرف غذا های سرد مزاج دچار کبد چرب شدم الان تو خونه درمانی براش هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.

   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 13. سلام دکتر بنده سه سال پیش دچارحملات اضطرابی شدم دکتر رفتم سی تی اسکن وام ار آی ونوارمغزی گرفتم گفت مشکلی نیست احتمال تشنج داری ویه سری دارو داد که بهتر نشدم بدترم شدم دارو هاروقطع کردم زد به معدم عصبی شد وحالت تهوع وعدم هضم غذا داشتم رفتم دکتر بازم دارو داد بهتر نشدم که هیچ الان حدود چند ماهی هست دچارخستگی مفرط میشم وسمت غروب که میره کلا گیج ومنگ میشم دچار سردرگمی میشم حالت های غیر قابل وصفی بهم دست میده خیلی استرس گرفتم نمیدونم مشکل چی دارم نمیدونم بخاطر مصرف زیاد دارو این طوری شدم یاواقعا مشکل خاصی دارم که خبر ندارم تورو خدابگید چکارکنم دکترم میرم یه مشت دارو میدن که بهترم نمیکنه که هیچ بدترم میشم

 14. باسلام وخسته نباشی بیست روزی هست که دردسمت راست سینه ودردگلو درام انگار یه چیزی تو گلوم مونده رفتم دکتر میگه اسید معدت زیاد لطفا کمک کنید

 15. سلام من شکم بزرگ از دقیقا زیر معده و پهلو دارم همیشه ورم زیر معده دارم اکثرا مخصوصا اگه غذاهای نفاف یا میوه بخورم زیر معده خیلی بزرگ میشه طوری که شکمم خیلی بزرگ دیده میشه امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  1. سلام روز بخیر شربت معده طبق دستور اصلاح تغذیه منع مصرف سردی ها کم کردن حجم غذا حذف نهار شربت مصفای خون و عرق خونساز طبق دستور حب دوای بلغم ،عرق مرکب ضد چاقی،و سفوف ضد چاقی طبق دستور دمکرده ی زنجفیل همراه عسل روزی دوفنجان پیاده روی و ورزش منظم روزانه روغن مالی شکم و پهلو همراه روغن شونیز ،بادکش گرم شکم ،پهلو ۱۴جلسه یک روز در میان سکنجبین عسلی صبح و شب یک لیوان حداقل ۴۰روز

 16. سلام خسته نباشید.ببخشید من تقریبا حدود 3سال هست که سر انگشتان دستم ترک میزنه و همش می خاره و سوزش داره. ولی آزمایش که دادم نگفتن کبدم چربه… وقتی غذاهای گرم و بودار میخورم سوزش دستهام و ترک خوردیگش بیشتر میشه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام خانم اعتمادی عزیز منع مصرف سرخ کردنی ها و سودازاها شربت سکنجبین عسلی همراه عرق مصفای کبد صبح و شب یک لیوان خاکشیر یک قاشق در یک و نیم لیوان جوشانده شود تا یک لیوان باقی بماند باکمی عسل ناشتا میل شود

 17. سلام واقعا نیازمند کمکتون هستم.هرچی دکترمیرم فایده نداره .وهرچه قرص میخورم هم فایده ای نداره .لاغرم،شکم دارم،کبد چرب گرید۱،ریزش موشدید جوش زیاد در تمام نواحی بدن،دردشدید معده‌، ریفلاکس با سرفه شدید،روده تحریک پذیر خلاصه داغونم ب دادم برسید.

  1. سلام روز بخیر شربت معده طبق دستور اصلاح تغذیه خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات منع مصرف سردی ها کم کردن حجم غذا حذف نهار شربت مصفای خون و عرق خونساز طبق دستور حب دوای بلغم ،عرق مرکب ضد چاقی،و سفوف ضد چاقی طبق دستور دمکرده ی زنجفیل همراه عسل روزی دوفنجان پیاده روی و ورزش منظم روزانه روغن مالی شکم و پهلو همراه روغن شونیز ،بادکش گرم شکم ،پهلو ۱۴جلسه یک روز در میان سکنجبین عسلی صبح و شب یک لیوان

  1. درود جناب غفوریان اصلاح تغذیه (اب نمک روغن ) تا۴۰روز سعی کنید از روغن زیتون طبیعی استفاده کنید سکنجبین عسلی روزی دو لیوان ورزش و پیاده روی منظم روزانه خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل

 18. سلام خسته نباشید من به کرونام مبتلا شدم و دوهفته درگیرش بودم و الان ۱۰ روزه خوب شدم اما بعد از گذشت دوهفته ای ک بهبود یافتم بدنم شروع کرد به دانه زدن …و الان خیلی زیاد شده بیشتر بالا تنه زده شاید حدود ۳۰۰ تا دونه …لطفا راهنماییم کنید چکارکنم خارش دونه ها دیوونم کرده…عطاری رفتم گفت گرمی جات خیلی مصرف کردی کبدت چرب شدع بهم عرق خار مریم با سرکه سیب داد(برای کرونا گرمی جات زیاد خوردم مثل آویشن..کندر..زنجبیل و…)

 19. سلام وقتتون بخیر ممنون بابت مطالب آموزنده ای که کذاشتین. مشکلی دارم که امیدوارم راهنماییم کنین من پسر جوان 26 ساله ای هستم که بدلیل شغلم که پشت میز نشینی است ، تحرک کمی دارم. چند ماهی است که برخی از علایم کبد چرب را در خودم مشاهده کرده ام ؛ مثل طعم تلخ و بوی بد دهان (خصوصاً صبح ها ) / جوش های ریز و درشت و گاهاً سر سیاه (و البته جوش هایی شبیه دانه های شن که با فشار دادن آنها ، کیسه های زرد رنگی از پوستم خارج می شود! ) / عصبانیت و پرخاشگری های ناگهانی ( با کوچکترین اتفاق ) / خارش و شوره سر و ریزش مو / احساس حرکت مورچه در برخی نواحی پوست (گاهی )/ عرق بدبو که باعث زردی لباس های سفید می شود ( نه همیشه ) / سوزن سوزن شدن دست و پاها / درد خفیف ( شبیه گرفتگی ) سمت راست ناحیه شکمی (برخی اوقات ) / رنگ زرد ادرار / خستگی زود هنگام با کوچکترین فعالیت بنده بطور ارثی پوست و موی چربی دارم و جثه ی ریزی دارم و لاغرم. ضمن اینکه بدلیل فشار های عصبی و استرس ، اشتهای خیلی کمی دارم. لازم به ذکره لابلای غذا هم آب سرد میخورم. نکته دیگه اینکه 10 ماهی هست که سربازی را تمام کردم و در سربازی این علائم را نداشتم ( لا اقل متوجه شان نشدم ) با این توضیحات آیا میتوان نظر قطعی داد کبد چرب دارم ؟ آیا غلبه بلغم دارم ؟ هنوز آزمایش خون و سی تی اسکن ندادم ولی امیدی هست با دارو و اصلاح تغذیه برطرف شود؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنین ببخشید اگر طولانی شد

  1. درود حذف اب وسط غذا اصلاح تغذیه سکنجبین عسلی همراه عرق مصفای کبد شربت مصفای خون ،عرق خونساز،شربت حیات طبق دستور کم کردن حجم غذا مخصوصا وعده ی نهار شربت مفرح ابریشمی طبق دستور

 20. سلام من چندین ساله طبعم سرد شده چیزای گرم خوردم که بهتر بشم ولی الان مدتیه که دچار خارش بدن و عطش شدم فکر کنم کبدم گرم شده ولی هنوز بدنم سرده وقتی سردی میخورم دچار بیرون روی میشم و وقتی گرمی میخورم خارش و عطشم بیشتر میشه باید چیکار کنم؟

  1. سلام خانم داودی روز بخیر؛ شما وعده ی نهار رو پختنی میل نکنید نون و میوه ی فصل مثل انگور میتونید میل کنید شربت مصفای خون هم براتون مفیده طبق دستور پیاده روی منظم روزانه سکنجبین عسلی صبح و شب یک لیوان

 21. سلام و عرض ادب بنده طبع معده و رحم سرد و کبد چربی دارم چه کارهایی برای اصبلح طبع باید انجام بدم

  1. سلام خانم صابری عزیز اصلاح تغذیه خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات منع مصرف سردی ها کم کردن حجم غذا حذف نهار حب دوای بلغم ،عرق مرکب ضد چاقی،و سفوف ضد چاقی طبق دستور دمکرده ی زنجفیل همراه عسل روزی دوفنجان پیاده روی و ورزش منظم روزانه روغن مالی شکم و پهلو و زیر شکم همراه روغن شونیز و بادکش گرم یک روز در میان تا۴۰روز سکنجبین عسلی روزی دو لیوان همراه با عرق رازیانه

 22. سلام. ببخشید من یک ساله که دچار یبوست هستم. الان قسمت مرکز شکم متمایل به سمت راست درد میگیره وگرم میشه. احساس سوزش و گرمای زیاد توی این ناحیه دارم. پزشک میگه کولیت داری ولی خودم احساس میکنم ممکنه مشکل از کبد یا لوزالمعده باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام جناب منتی عزیز خاکشیر داغ همراه عسل یا نبات نیم ساعت قبل صبحانه و شام چرب کردن و ماساژ دورانی شکم 5دقیقه صبح و شب پرهیز از غذاهای سنگین و دیر هضم کم کردن حجم غذا

 23. سلام نن این حدود یک سال هست که صورتم داغ میکنه خصوصا گونه هام نبینیم از مایش وسنو گرافی هم دادم می گن مشکلی نیست ولی خیلی اذیت می شم گونه هام وقتی داغ می کنن انگار آب جوش ریخته رو صورتم وقتی هم که داغ نمی کنه توی ذهنم خز خز میکنه ولبم و رم می کنه انگار می خواد تبخال بزنه ولی هی باد میکنه تو رو خدا کمکم کنید

  1. سلام بر شما سکنجبین عسلی همراه کاسنی و شاهتره صبح و شب کم کردن حجم غذا و گوشت قرمز حذف نهار پیاده روی منظم ب مدت یک ماه

 24. سلام من معده سرد و کبدم حرارتش زیاده و چرب هست و غلظت خون دارم و ریزش موی شدید و چربی سر و کمرم زیاده چه دارویی پیشنهاد میکنید

  1. سلام بر شما شربت معده حب دوای بلغم سکنجبین عسلی همراه کاسنی و شاهتره خاکشیر داغ ناشتا همراه نبات یا عسل برباتون مفیده

 25. سلام وقت بخیر .من در ازمایش خونم latبرابر۳۹ هست و دگتر گفتن کبدت چربه.حالا باتوجه به مقاله و مطالب علمی که خوندم .هم کبد چرب از سردی کبد بوجود میاد و هم از گرمی کبد .الان میشه راهنماییم کنید که برای درمان چی بخورم که کار رو خرابتر نکنم.نمیدونم کبدم سرده یا گرمه

  1. سلام خانم سیفی عزیز مصرف این موارد طبق دستور لیبل براتون مفیده خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات سکنجبین عسلی همراه عرق کاسنی و شاهتره سلام خانم سیفی عزیز مصرف این موارد طبق دستور لیبل براتون مفیده خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات سکنجبین عسلی همراه عرق کاسنی و شاهتره حب دوای بلغم ، شربت مصفای خون کم کردن حجم غذا حذف ناهار پیاده روی منظم ، شربت مصفای خون کم کردن حجم غذا حذف ناهار پیاده روی منظم

 26. سلام ممنون از پاسخ تون. فقط سوالی که دارم اینه که با توجه اینکه یه مدت دچار داغی کبد بودم و غذاهای گرم اذیتم میکنه ، آیا دارچین و سکنجبین عسلی برام مضر نیست؟ و دیگر اینکه دارچین رو چطور به شکم و کبد مالش بدم. باز هم ممنونم

 27. سلام من یکی دو ماه پیش هم ازتون سوال کردم ولی جواب نگرفتم دچار کبد چرب هستم و مدتی دچار داغی بدن میشدم . چند روز میشه که احساس میکنم سمت راست شکمم سفت شده و بنظرم بزرگتر از سمت چپم شده. خیلی نگران هستم نوبت دکتر برای دو هفته دیگه دارم لطفا بگید توی این مدت چکار کنم

  1. سلام خانم دشتی عزیز مصرف این موارد براتون مفیده سکنجبین عسلی صبح و شب یک لیوان استفاده از روغن زیتون به مدت 40روز روغن مالی شکم و کبد با دارچین وبادکش گرم

 28. سلام من شیره مصرف میکنم معتادم نزدیک به ۱۰ بار تصمیم گرفتم ترک کنم ترک هم کردم ولی باز شروع کردم .چرا هرچی میکشم کم نشه میشم و بیشتر دلو رودم خشک میشه و مدفوع سنگ میشه احساس میکنم مواد روم زیاد کاربرد نداره کمکم کنید اقای دکتر رفتم پیشه دکتر علفی میگه کبد تنبله

  1. سلام دوست گرامی وقت بخیر در این موارد تلاش خود فرد بیشترین نقش را دارد. حب خاص مجموعه مفید است. دم کرده گل گاو زبان + سنبل الطیب جایگزین چای روزانه شود. 50 گرم اسپند آسیاب شده + 50 گرم خشخاش در 1 کیلو عسل مخلوط کرده روزی 3 ق م بخورید. حجامت نزد متخصص طب سنتی مفید است. ماالجبن افتیمونی تا 40 روز مصرف کنید ناشتا

 29. سلام کبد چرب گرید 2به3 دارم قرص livercare روزی یک عدد مصرف میکنم زیر دنده سمت راست درد دارم که کم و زیاد میشه و اکثرا بعد از خوردن غذا شروع میشه تحت رژیم غذایی هستم ممنون میشم راهنماییم بفرمایید ممنون

  1. سلام جناب حاج حسن عزیز رعایت این دستورات براتون مفیده: 2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود. 3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا 4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است. ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار _چای خارمریم روزی یک استکان. _مصرف سماق واش سماق. _شربت مصفای خون دکتر. _مصرف روغن زیتون یاکنجد _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد. حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود. پاکسازی کبد و دفع صفرا (کد ۹۹) مجموعه مفید است. عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 30. سلام آقای دکتر خسته نباشید من حس بویاییم بر اثر ابتلا به کرونا تقریبا نصف شده الان حدود دو ماه میگذره کاملا خوب شدم ولی حس بویایی برنگشته برای تقویت حس بویایی باید چکار کنم آیا در طب سنتی راهی برای درمان این مشکل من وجود داره

  1. سلام محمد عزیز استشمام انفیه انجام شود سپس اخلاط با عطسه خارج شود. قطره نازیل و قطره بنفشه مفید است. صبح ها جوش شیرین و نمک دریا استنشاق شود.

 31. با سلام وقت بخیر از اساتید و تبریک ماه مبارک رمضان. من دیابت دارم و کبد چرب ریزش شدید مو. و از همه مهمتر چند ماهی هست که از همه نوع گوشت و تخم مرغ به شدت بدم میاد نمیخورم و نمیتوانم طبخ کنم برا خانواده لطفا راهنمایی بفرمائید و بگید مشکلم چی هست.

  1. سلام خانم مختاری عزیز محصولات بقچه کبد چرب و بقچه دیابت برای شما مفیده همچنین برای درمان ریزش مو: .میتوانید مورد و مازو را به نسبت مساوی کوبیده و مخلوط نمایید،با مقداری آب خمیر کرده و به مدت 5ساعت به سر ببندید و بعد از آن سر را آبکشی نموده،سپس سر را با جوشانده هلیله سیاه بشویید 1قاشق چایخوری حنا را با نصف استکان روغن زیتون و 1عدد زرده تخم مرغ محلی مخلوط کرده و هفته ای 1الی 2بار به کف سر و ریشه موها بمالید و به مدت 5ساعت بماند، سپس موها را بشویید موها را نشسته شانه کنید، استحمام را به طور نشسته انجام دهید، صورت را روزانه با آب بشویید، برای شستشوی پوست و مو از صابون قهوه ای (برای پوست و موی چرب)و شغاری زیتون (برای پوست و موی خشک)و لیف پشمی استفاده کنید.گل سرشور را با آب ولرم مخلوط و موها را با آن شستشو دهید(درصورتیکه موهای چربی دارید). اکلیل کوهی دم کرده روزی یک فنجان میل شود. محلول ضد ریزش مو مجموعه مفید است. سیر را نصف کرده روی موضع بمالید. دم کرده افتیمون و آب طلا خورده شود. گرده گل،شربت حیات و روزانه 10 عدد مویز مفید است. گزنه دم کرده به سر بزنید. دود تنه درخت مو به سر داده شود.. آدامس استفاده نشود.

 32. من کبدم ۱گریدچرب تازگی ها خیلی دونه های ریز بدنم زده صورتم خیلی زیادلکه اورده بدنمم همینطور چشمام زرده شکمم دردمیکنه اقای دکترمیشع بگین نشانه چیست ممنون

  1. سلام بر شما دوست گرامی لطفا این موارد رو رعایت بفرمایید 1️⃣پرهیز از چربی های بد 2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود. 3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا 4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته مورد 3️⃣و4️⃣ در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است. ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار _مصرف سماق واش سماق. _شربت مصفای خون دکتر. _مصرف روغن زیتون یا ارده کنجد _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد. حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود. عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 33. سلام آقای محترم من خلط گلو دارم چربی زیرشکم و پهلو ریزش مو اشتها زیاد دارم آب دهانم میریزه موقع خواب بعضی وقتا استخوان دست راستم درد خفیف داره یعنی باز خوابم زیاد میاد همیشه خسته هستم درد عضلات هم دارم اضافه وزن دارم مریضی چه هست چه کار کنم

  1. سلام جناب یادگاری عزیز منع مصرف سردی ها شربت زوفای مجموعه براتون مفیده روزانه یک مشت مویز و بادام میل کنید روغن مالی شکم با روغن شونیز انجام بدید قبل خواب مفاصل رو با روعن سیاهدانه چرب کنید

  1. سلام بر شما یک مدت لبنیات استفاده نکنید(حداقل 40 روز) … بادام خام روزی ۱۴ عدد جویده بشه( دو هفته ) چرب کردن مسیر کلیه و مجاری ادرار با روغن شونیز

 34. سلام وقت بخیر بنده کبد چرب گرید 3 دارم 35 سالمه و 76 کیلو وزن داشتم. 7ماه پیش متوجه بیماریم شدم بدون علائم بودتحت درمان هستم توی این دو ماه از متخصص تغذیه برنامه غذایی گرفتم و 7 کیلو کم کردم باید 60 کیلو بشم خیلی رعایت میکنم ویتامین دی بدن نصف حالت نرمال بود که گفتن از دلایل کبد چرب میتونه باشه عرق هشت گیاه برای کبد ناشتا 60 میل میخورم دکتر گوارش فقط میگه ورزش کن رژیم بگیر فیبرواسکن کبد 11.8 بود اولش رفتم طب سنتی گفت تو اصلا بیماری نداری فقط باید اب ولرم بخوری در زمان مناسب تازه کمتر بخور چون طبع اب سرد بدتر میشی من که قانع نشدم رفتم دکتر گوارشم ازمایشات و سونو و فیبرو وضعیت من حاد نشون داده الان باید چیکار کنم؟؟ از وقتی رژیم گرفتم پوستم کلا خشک شده و خارش داره . کبد چرب گرید 3 درمان داره؟

  1. سلام بر شما دوست گرامی شما تا ۴۰ روز فقط از روغن زیتون اصل و بکر بودار استفاده کنید هم روی برنج هم سالاد …. و هم خالی میتونید میل کنید هم معدتون گرم میشه و خشکیتون دفع میشه و هم کبدتون ب حالت نرمال برمیگرده خاکشیر ناشتا ۱ ق غ همراه ۱ لیوان کاسنی شاهتره ۳ دقیقه بجوشانید و با شیرینی کم میل کنید یا نبات یا عسل ولی کم پیاده روی روزانه فراموش نشه… و ضمن اینکه لازمه داشتن کبد سالم،روغن سالم هست. اگر روغن مصرفیتون رو اصلاح نکردید حتما اصلاح بفرمایید

 35. سلام وقت بخیر مشکل بوی بد دهان(گوارشی) و خلط گلو (خیییلی زیاد) دارم،کمر و کتف و پشت بازوم پر از جوشه خیلی کم عرق میکنم ولی عرقم بدبو هست(طوری که بعد از حمام باز هم بو ش میمونه) پوست و مو چربی دارم+جوش ها و… کم اراده و معمولا خسته هستم و کبد چربی دارم (یکبار برای درمان عرق شاتره خوردم کف دستام قرمز شد و خارش شدیدی گرفت و بشدت مریض حال شدم؛بهم نساخت) (۲۰ ساله هستم /قد۱۹۵ /وزن ۹۷) برای درمان چکار کنم؟؟؟

  1. سلام بر شما دوست گرامی این دستورات براتون مفیده: استفاده از شربت تقویت معده استفاده از شربت مصفای خون ترکیب کاسنی و شاهتره و بید همراه سکنجبین صبح و شب ۱ لیوان میل بشه مصرف ماءالجبن ناشتا روزی 1لیوان

 36. سلام خسته نباشید بنده التهاب و ورم معده خفیف دارم و معدم ضعف میکنه و همیشه احساس میکنم معدم خالیه برای درمان چه چیزی مصرف کنم

 37. سلام دچار کبد گرم و معده سرد شدم .ونفخ و یبوست تنگی نفس .مدفوع زرد و بدبو هم دارم لطفا کمکم کنید.

  1. سلام دوست گرامی کاسنی و شاهتره و بید همراه ۱ ق غ خاکشیر صبح و شب ۱لیوان جوشانده ی بارهنگ ۱ فنجان نیم ساعت بعد نهار و شام همراه کمی عسل همچنین شربت معده مجموعه براتون مفیده

 38. سلام دکتر خسته نباشید من عرق شدید دست وپا والرژی شدید فصلی از اسفند تا شهریور دارم ازمایش کبدم سالم بوده ولی ریزش مو ترک پاشنه پا وجوش صورت هم دارم خوااهش میکنم راهنماییم کنید

 39. با سلام من صورتم اگزما داره و طبعم بلغمیه بدنم لاعر ولی شکم دارم چکار کنم اگزمام خوب بشه ؟

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع گرم و ادویه جات پرهیز شود.
   ضماد اگزما مفید است.
   موضع را با لعاب اسفرزه هفته ای 3بار 10 دقیقه ماسک نمایید.
   ماءالجبن و ماءالشعیر طبیعی مفید است.
   حمام زیاد بروید اما در زمانهای کوتاه،تعریق برایتان مضر است.
   مالیدن سرکه با کمی آب کرفس و مقداری کمی بوره ارمنی در حمام بر بدن مفید است.
   کد99 مجموعه مفید است
   گل سرشور مفید است.
   حجامت مفید است.

  2. سلام وقت بخیر
   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم و ادویه جات پرهیز شود.
   ضماد اگزما مفید است.موضع را با لعاب اسفرزه هفته ای 3بار 10 دقیقه ماسک نمایید.
   ماءالجبن و ماءالشعیر طبیعی مفید است.
   خوردن ژل رویال خالص به اندازه یک لوبیا مصرف شود
   معجون عشبه صبح و شب میل شود
   حمام زیاد بروید اما در زمانهای کوتاه،تعریق برایتان مضر است.
   مالیدن سرکه با کمی آب کرفس و مقداری کمی بوره ارمنی در حمام بر بدن مفید است.
   داروی پاکسازی کبد و دفع صفرا مجموعه مفید است
   گل سرشور مفید است.
   حجامت مفید است.

 40. سلام من جوش های زیادی زدم.. کتف وشونه و دست.. گردن صورت..مثلا یک جوش رو ساق دست راستم دقیق متقابلا همون نقطه یک جوش رو دست چپم.. بعد شروع کردم ورزش رفتن این جوش ها مقداری.. بعد حرارت بدنم بالا.. معذرت میخام رنگ ادرارم زرد شدید چهره کدر و بدر رنگ دارم ..ریزش مو هم دارم جدیدا و خارش رو جوش ها.. عرق کاسنی و اینا میخورم ((یبوست میگیرم)) بدتر دیگه..البته عادت خوردت اب وسط غذا دارم و قبل غذا و بی تحرکی و کلا اب نخوردن مدتی حتی دو لیوان اب هم در روز نمیخوردم.. لطفا کمک کنید چکار کنم. با تشکر فراوان از مطلب خوبتون…

  1. منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  2. سلام وقت بخیر
   دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

 41. سلام خسته نباشید من بعد مصرف ی دوره دمنوش لاغری به شدت ضعف عمومی بدن و معده دارم و بی حالم بعد از چکاپ و سونو و غیره مشخص شد کبدم چرب گرید ۱ است در ضمن شیرده هستم و بچم ۱ سالشه برای درمان چه نسخه ای تجویز می کنید

  1. 1️⃣پرهیز از چربی های بد
   2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا
   4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3️⃣و4️⃣ در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  2. سلام روز بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   شربت عسل و گرده گل مفید است.
   ارده،شیره،قلوه گوسفند و آب قلم مفید است.

   مغز بادام را با هاون کوبیده (چرخ می کنیم) با پیاز و زردچوبه و نمک و مقداری آب جوشیده مخلوط می کردند و روی حرارت می گذاشتند تا به جوش آید و به روغن بیفتد (به اصطلاح ستاره بیندازد) به ازاء هر نفر یک تخم مرغ به آن اضافه می کردند و با نان میل می کردند.
   شاه انگبین و ژل رویال خالص مفید است.

 42. سلام..خسته نباشین…دکتر من صورتم جوش میزنه و بعضی وقت ها خشک میشه…و بدنم دونه های قرمز شبیه ب جوش میزنه…و خیلی زود تشنه میشم میشه کمک کنید

  1. دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  2. سلام وقت بخیر
   رعایت پنج اصل تغذیه دکتر روازاده (نمک دریا – اصلاح روغن – اصلاح آب – ظروف سالم – منع مصرف مواد نگهدارنده)
   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم،سس مایونز،کاکائو و ادویه پرهیز شود.
   حب کبد،حجامت،عرق کاسنی و شاتره و شربت سکنجبین مفید است.
   صورت را با آب گرم بشویید.
   سرکه + گلاب به صورت بمالید.
   ماسک قره قروت به صورت بمالید.
   آبلیمو+سفیده تخم مرغ شب ها 2ساعت روی صورت قرار داده شود.
   بخور بابونه و گشنیز انجام شود.
   لعاب اسفرزه هفته ای 3بار 30 دقیقه ماسک شود.
   از مواد شیمیایی روی پوست استفاده نشود.
   از ژل رویال طبیعی بصورت مصرف موضعی و خوراکی برای شادابی پوست استفاده شود.
   صورت را هرروز با صابون قهوه ای بشویند.
   محلول ضد جوش مجموعه مفید است.
   پاکسازی کبد و دفع صفرا (کد ۹۹) مجموعه مفید است
   گل سرشور استفاده شود.

 43. سلام وقتتون بخیر ،من خارش و سوزش پوستی دارم ،به پزشک طب سنتی مراجعه کردم ،گفتن کبد گرم و صفراتون زیاده ،کاسنی و شاهتره ،دمنوش صفرابر ،ضمادموضعی کبد هوردولوم ،و پرهیز از ترشیجات ،لبنیات ،میوه جات (بجز سیب و انار و به ) ،شربت تمر هندی بهم تجویز کردن ،از شهریور اینارو مصرف کردم خارش پوستیم تاحدودی خوب شده ،ولی زیادی صفرا و گرمی کبدم هنوز زیاد است لطف می کنید شما راهنمایی کنید

  1. دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  2. سلام وقت بخیر
   دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

 44. سلام.ممنون ازاینکه این همه اطلاعات خوب دراختیار قرار میدهید.سپاسگزارم

 45. سلام بنده آزمایش های کبد رو انجام دادم که فقط یه مقدار بیلی روبینم بالا بود سونوگرافی هم انجام دادم که دکتر گفت کبدت خیلی کم چرب شده و حتی در حد تجویز دارو هم نیست . نفخ شدید یبوست ، ریزش مو و جوش های صورت دارم .وزن بدنم هم کاملا متعادلَ قبلا خیلی آب یخ می خوردم ( حتی یخ خالی) الان حدود ۸ ماهم هست که پرهیز کامل دارم دکترها بیشتر از رفلاکس معده می گن طبعم رو نمی دونم میشه راهنمایی بفرمایید؟ و اینکه بفرمایید کبدم سرد هست یا گرم ؟ و اینکه ممکنه معده سرد و کبد گرم با هم اتفاق بیوفته؟

  1. منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  2. دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  3. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 46. سلام خسته نباشید من کبدم گرید ۱ هستش سمت راست شکمم زیر دنده هام و کتف راستم درد داره که به پهلوم میزنه بعد آندوسکوپی هم متوجه میکروب معده شدم که دارو مصرف کردم ی دوره ۱۴ روزه بعد اتمام داروها الان بعضی اوقات سرگیجه حالت تهوع ضعف شدید و بی حالی دارم در ضمن بچه شیرخوار دارم لطفا راهنمائیم کنید هم برای درد هم کبدچربم و هم معده در ضمن نمیدونم طبعم سرده یا گرم ولی بعد از زایمان اکثر اوقات احساس گرما میکنم

  1. حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  2. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 47. سلام خسته نباشیند طرف راست شکمم درد میکنه،زیر قفسه سینه ب طرف پهلوها دردش خیلی اذیت میکنه فقط شکم پهلودارم،۱۲ کیلو اضافه وزن دارم نمی دونم کبدم گرم یا کبدم سرد ک دستوراتتونا انجام بدم!

  1. سلام وقت بخیر باید سونو انجام شود و بررسی شود.

   برای لاغری عرق بومادران و رازیانه از هر کدام یک استکان صبح و شب بنوشید (بجز عادت ماهانه خانمها)
   آش آبغوره و زنجبیل بدون گوشت یک هفته مداوم میل کنید
   بین انجیر و انگور یکی را انتخاب کنید(انجیر بهتر است) با نان سالم با نمک و اب سالم یک ماه میل کنید.
   اگر شکم دارید حوله روی شکم بندازید و با اتو روی شکم یا کمر خود بکشید
   از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز شود.
   ژل رویال خالص برای افزایش نیروی جسمی مفید است
   سفوف ضد چاقی و عرق ضد چاقی مجموعه نیز مفید است.

  2. سلام خسته نباشید استرس ودلشوره داشتم رفتم دکتر اعصاب خوب نشدم رفتم دکتر سنتی گفت از حرارت کبد ونفغ معده میزنه به بالاتنه وباعث این مریضی‌ها میشه درسته

   1. سلام روز بخیر،
    اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.
    از مصرف مواد غذایی با طبع سردو خشک پرهیز شود.
    سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
    ژل رویال خالص جهت تقویت نیروی جنسی و جسمی توصیه میشود.
    حب پادزهر احمدیه،گلاب،عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون و شربت مفرح مجموعه مفید است..
    حجامت ساق پا مفید است
    ترشی ممنوع. سرکه.شاه توت ممنوع
    خوئک فراوان میل شود
    گرده گل مفیداست
    جوشانده برگ به مفید است
    اطریفل افتیمونی بعد از هر وعده غذایی مفید است.
    به،افتیمون،بهارنارنج،اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید
    عرق اسطوخودوس بعنوان آرام بخش مفید است.
    روزی 1فنجان عرق بسفایج مفید است
    عرق مرکب اعصاب مفید است
    چای مبارک مجموعه مفید است.
    شربت مفرح ابریشمی مفید است.
    عرق بید یک استکان قبل از غذا مفید است

 48. باسلام و خسته نباشید.چجوریه الان هرکی میگه کبدم چربه خنک کننده بهشون تجویز میکنین ولی از اونطرفم تو توضیحات نوشتین که با غذاهاییکه سرد هستن گرمیجات مصرف کنیم.من الان یکم سفیدی چشمام به زردی میزنه وتاشب شکمم بزرگ‌میشه و بخصوص روی معدم یعنی کبدم چربه؟مادرمم داره کبد چرب که بامصرف لیموترش و زنجبیل بهترشدن خداروشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 49. سلام خسته نباشید چندروزه صورتم جوش های پشت سرهم میزند کمی چرک دارد ولی بیشتر قرمز است و التهاب دارد

  1. سلام وقت بخیر
   اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.
   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم،سس مایونز،کاکائو و ادویه پرهیز شود.
   حب کبد،حجامت،عرق کاسنی و شاتره و شربت سکنجبین مفید است.
   صورت را با آب گرم بشویید.
   سرکه + گلاب به صورت بمالید.
   ماسک قره قروت به صورت بمالید.
   آبلیمو+سفیده تخم مرغ شب ها 2ساعت روی صورت قرار داده شود.
   بخور بابونه و گشنیز انجام شود.
   لعاب اسفرزه هفته ای 3بار 30 دقیقه ماسک شود.
   از مواد شیمیایی روی پوست استفاده نشود.
   از ژل رویال طبیعی بصورت مصرف موضعی و خوراکی برای شادابی پوست استفاده شود.
   صورت را هرروز با صابون قهوه ای بشویند.
   محلول ضد جوش مجموعه مفید است.
   پاکسازی کبد و دفع صفرا (کد ۹۹) مجموعه مفید است
   گل سرشور استفاده شود.

 50. سلام وقت بخیر .ببخشید من الان کف دستام گرم هستن اما احساس سردی در کف پام میکنم .اکثر مواقع معده اذیتم. چجور میتونم تشخیص بدم که کبدم گرم یا سرد ؟

  1. نزد متخصص طب سنتی مراجعه کنید تاباگرفتن نبض شما طبع بدن شمارا تشخیص دهد

 51. با عرض سلام خسته نباشید مردی ۳۵ ساله هستم که ۱ماهه از درد کلیه رنج میبردم و سوزش ادرار که قرص اموکسی کلاو مصرف کردم درد کلیه و سوزش برطرف شد اما ورم شدید شکم و نفخ دارم. پوست شکمم دردناک شده. اخر شب کف پاهام به شدت ورم داره جای انگشتم میمونه رو کف پام.گر گرفتگی دارم گاهی باخوردن سرکه از سنگینی شکم کم میشه اما همیشه جواب نمیده

  1. سلام و درود
   درمان مشکلات مری و معده از قبیل (زخم مری ـ زخم معده ـ نفخ ـ آروغ ـ ترش کردن ـ ورم معده ـ ریفلاکس معده ـ هلیکوپاکتر معده ) :
   1یک لیوان عرق نعنا به همراه یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ داخل ظرفی ریخته پس از جوش آمدن ده دقیقه ملایم بجوشد بعد از ولرم شدن با کمی عسل شبها موقع خواب میل شود . طول درمان بسته به نوع بیماری ۴۰ الی ۱۲۰ روز میباشد. لازم به ذکر است در بیماری زخم معده میتوان برای نتیجه سریعتر از یک قاشق غذاخوری تخم بارهنگ استفاده نمود.
   توجه: این نسخه در عین سادگی بسیار عالی جواب میدهد امتحان کنید.
   توجه : برای نتیجه بهتر و سریعتر در مشکلات معده باید موارد زیر به طور جدی رعایت شود.لازم به ذکر است که بسیاری از مشکلات ناشی از عدم رعایت همین موارد است:
   الف) هیچگاه آب یخ ننوشید.(خیلی سرد)
   ب) ترک آب بین غذا (بهترین وضعیت نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از آن است.)
   ج) کاهش سردیها مخصوصا شبانگاه (ماست ـ شیرـ دوغ ـ نوشابه ـ چایی )
   توجه :سعی شود سردیها با مصلحات آن مصرف شود.مثلا: ماست و دوغ با نعنا و کاکوتی ـ شیر با عسل یا خرما ـ …
   درمان اسهال
   الف) اگر اسهال معمولی باشد : همان نسخه بالا است فقط بسته به شدت آن باید که هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار مصرف گردد تا نتیجه مطلوب بدست آید.
   ب )اگر اسهال خونی باشد :
   مقداری نبات را ذوب کرده دو الی سه قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را داخلش ریخته بعد از یک الی دو دقیقه با آب مخلوط کرده بگذارید تا جوش بیاید پس از ده قیقه جوش خوردن ملایم از آن استفاده نمایید. هر ۶ ساعت یک استکان میل شود.
   درمان مشکلات در روده از قبیل (باد روده ـ کولیت روده ـ زخم روده ) :
   استفاده از همان نسخه عرق نعنا و بارهنگ فقط با این تفاوت که به جای عرق نعنا از یک لیوان گلاب استفاده گردد.
   توجه : اگر مشکلات روده همراه با مشکلاتی از معده باشد در نسخه بالا از نصف لیوان گلاب و نصف لیوان عرق نعنا استفاده میشود.
   شربت اکسیر معده بسیار مفید میباشد.اگرفشارخون بالایی ندارید.
   ازخوردن مواد غذایی خام.میوه خام.ترشی.مرکبات ولیموعمانی خوداری شود.

 52. سلام ممنون از توضیحات دقیقتون من تقریبا تمامی علائم کبد چرب که روی پوست ظاهر میشه رو دارم مثل ترک لب، زردی پوست، ترک پا، خارش بدن و… و حدوداً 8 کیلو اضافه وزن هم دارم مزاجم هم گرم و تره میشه لطفا برای پیشگیری راهنماییم کنید. سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 53. سلام من بعد از زایمانم حدودا یازده ماه هست به شدت بدنم خارش میگیره و تمامه بدنم میخاره که از شدته خارش گریه میکنم خیلی دارو استفاده کردم تأثیری نداشته تا اینکه یک دکتره طب سنتی گفتن کبدم گرمه باید حجامت انجام بدم آبا با حجامت جواب میگیرم

  1. از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ،ادویه جات،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن،سماق و آش سماق،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   هفته ای 3بار 30 دقیقه بدن را با لعاب اسفرزه ماسک نمایید.
   اصول تغذیه سالم رعایت شود.
   حب کهیر مجموعه مفید است.
   کد99 مجموعه مفید است
   گل سرشور مفید است.حجامت بسیار مفید است

 54. سلام من الان حدود ۱۲ ساله که دهانم به شدت آفت میزنه الان شاید بیشتر از صد تا آفت توی حلق و لپ هام زیر زبونم باشه خیلی بیماری دردناکیه،با مطالعه این صفحه متوجه شدم که انگار کبدم گرمه،چون مدام بدنم داغه و انگار تب دارم غذاهای گرم که میخورم آفت دهانم خیلی تشدید میشه اگه امکان داره راهنماییم کنید که باید چی بخورم

  1. سلام وقت بخیر از مصرف مواد غذایی با طبع گرم،ادویه،سس مایونز و کاکائو پرهیز شود.
   عرق کاسنی و شاتره،حجامت و شربت سکنجبین مفید است.
   رب انار در دهان قرار داده دقایقی بعد خارج شود.
   گرد آفت استفاده شود.
   قطره جواهر بسیار مفید است

 55. با سلام و احترام و تشکر از راهنمایی های بسیار ارزنده تون.. ببخشید لرز بسیار خفیف و تغییر حالات بدن از جمله احساس ورم در بالای معده و جوشهای یک شبه در پیشانی میتونه ارتباطی به کبد داشته باشه؟ کلا مدتی است بدنم از تنظیم درومده ولی آزمایش خون سالمی دارم. گاهی سرگیجه هم میاد سراغم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود

 56. سلام ‌تورو خدا کمکم کنید .چند ماهه سوزش معده دارم شدید .حالت تهوع ‌‌اصلا با قرص و دارو آروم نمیشه خسته شدم .توروخدا کمکم کنید

  1. سلام و درود
   درمان مشکلات مری و معده از قبیل (زخم مری ـ زخم معده ـ نفخ ـ آروغ ـ ترش کردن ـ ورم معده ـ ریفلاکس معده ـ هلیکوپاکتر معده ) :
   1یک لیوان عرق نعنا به همراه یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ داخل ظرفی ریخته پس از جوش آمدن ده دقیقه ملایم بجوشد بعد از ولرم شدن با کمی عسل شبها موقع خواب میل شود . طول درمان بسته به نوع بیماری ۴۰ الی ۱۲۰ روز میباشد. لازم به ذکر است در بیماری زخم معده میتوان برای نتیجه سریعتر از یک قاشق غذاخوری تخم بارهنگ استفاده نمود.
   توجه: این نسخه در عین سادگی بسیار عالی جواب میدهد امتحان کنید.
   توجه : برای نتیجه بهتر و سریعتر در مشکلات معده باید موارد زیر به طور جدی رعایت شود.لازم به ذکر است که بسیاری از مشکلات ناشی از عدم رعایت همین موارد است:
   الف) هیچگاه آب یخ ننوشید.(خیلی سرد)
   ب) ترک آب بین غذا (بهترین وضعیت نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از آن است.)
   ج) کاهش سردیها مخصوصا شبانگاه (ماست ـ شیرـ دوغ ـ نوشابه ـ چایی )
   توجه :سعی شود سردیها با مصلحات آن مصرف شود.مثلا: ماست و دوغ با نعنا و کاکوتی ـ شیر با عسل یا خرما ـ …
   درمان اسهال
   الف) اگر اسهال معمولی باشد : همان نسخه بالا است فقط بسته به شدت آن باید که هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار مصرف گردد تا نتیجه مطلوب بدست آید.
   ب )اگر اسهال خونی باشد :
   مقداری نبات را ذوب کرده دو الی سه قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را داخلش ریخته بعد از یک الی دو دقیقه با آب مخلوط کرده بگذارید تا جوش بیاید پس از ده قیقه جوش خوردن ملایم از آن استفاده نمایید. هر ۶ ساعت یک استکان میل شود.
   درمان مشکلات در روده از قبیل (باد روده ـ کولیت روده ـ زخم روده ) :
   استفاده از همان نسخه عرق نعنا و بارهنگ فقط با این تفاوت که به جای عرق نعنا از یک لیوان گلاب استفاده گردد.
   توجه : اگر مشکلات روده همراه با مشکلاتی از معده باشد در نسخه بالا از نصف لیوان گلاب و نصف لیوان عرق نعنا استفاده میشود.
   شربت اکسیر معده بسیار مفید میباشد.اگرفشارخون بالایی ندارید.
   ازخوردن مواد غذایی خام.میوه خام.ترشی.مرکبات ولیموعمانی خوداری شود.

 57. سلام من ۱۶ سالمه مشکل بوی بددهان دارم از چندتا طب سنت که پرسیدم گفتن بدا کبدت هست اما علایم کبد چرب ندارم ولی اضافه وزن دارم میخواستم ببینم کبدچرب میتونه بی علائم باشع و اگه هست درمانش پیه

  1. سلام وقت بخیر بد بویی دهان از چند علت می تواند باشد :
   دندان خراب که باید اصلاح شود.
   عفونت لثه که معمولا همراه با
   خونریزی لثه است. درمان این قسم شامل فصد و مضمضه سرکه در دهان و خوردن جوشانده هلیله است.
   افزایش حرارت معده که علامتش این است که با غذا خوردن کمتر شده و دندان هم ممکن است تیره شود و درمانش خوردن خیسانده زردآلو صبحها و خیار و آلو و سکنجبین است.
   تجمع بلغم عفونی در معده که علامتش این است که با خوردن و شستن دهان، تغییری نمی کند مگر خیلی کم و درمانش قی کردن با خوردن جوشانده شوید و تخم ترب و خوردن زنجبیل و گلقند عسلی و سکنجبین عسلی و… و غذا باید غذاهای خشک کننده چون کباب باشد و از خوردن ماست و دوغ و… پرهیز شود.
   ترشحات پشت حلق که از سر به محوطه دهان می ریزد و علامتش این است که اگر چیزهای شور و ترش مضمضه کنند، رطوبات لزج بدبو از لثه و سر جدا می شود اما بوی دهان موقتا برطرف میشود و کاملا رفع نمی شود. و باید با مصرف حب ایارج سر و مغز پاکسازی شود. جهت تقویت لثه سرکه شیره ای که داخلش مورد و گلنار جوشانده اید مزه مزه کنید

 58. سلام عزیز بنده چند وقتیه به علت خوردن گرمی زیاد فک کنم کبدم زیاد گرم شده و خیلی حساس تا گرمی میخورم حالت تهوع و احساس خفگی بهم دست میده آیا درمان داره؟ یا مانند اولش میشه؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   دفع صفرا

   منع مصرف:
   لبنیات: پنیرکهنه
   صیفی جات: بادمجان ، فلفل سبز
   میوه ها: انبه ، به ، زیتون ، نارگیل
   ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری ، موسیر
   حبوبات: جودوسر(چاودانه) ، لپه ، نخود ، برنج کته ای
   سبزی ها: برگ چغندر، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، تره نیزک(شاهی) ، جعفری ، رازیانه ، ریحان ، شاتره ، شنبلیله ، شوید ، کرفس ، اقسام کلم تابستانی ، گزنه ، مارچوبه ، تره ، تره فرنگی
   گوشتها: آهو ، اردک ، بلدرچین ، گنجشک ، شترمرغ ، شتر، کبوتر، خروس ، کباب ، دل
   مغزهای گیاهی: بادام هندی ، بادام درختی تلخ ، بادام کوهی ، پسته کوهی ، پسته ، چلغوز، فندق ، گردو
   ادویه ها: اسپند ، آویشن ، خردل ، دارچین ، انیسون ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیره ، سیاهدانه ، فلفل ، کاکائو ، گلپر، وانیل ، هل ، نمک
   متفرقه: روغن زیتون ، شیره خرما ، عسل ، شکرسرخ یا سفید ، عرق بهارنارنج ، شیرشتر

   از مصرف مواد غذایی با طبع گرم ، ادویه جات ، کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   ماءالجبن، سماق و آش سماق ، عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.
   حجامت انجام شود

   موارد مصرف مجاز:
   گوشتها: انواع ماهی
   میوه ها: آلو ، آلوچه ، انارشیرین، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، لیموترش ، نارنگی ، هلو ، آب فشرده انار
   صیفی جات: اقسام کدو، هندوانه ، کدو حلوائی
   سبزی ها: اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ،لوبیا سبز
   لبنیات: پنیر تازه ، خامه ، دوغ ، ماست ، سرشیر، شیرپاستوریزه
   متفرقه: اسفرزه ، ماءالشعیر
   حبوبات: باقالا تازه ، نخود سبز
   مغزهای گیاهی: تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش ، به دانه

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف ژل رویال خالص
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   بسته کبد چرب مجموعه پیشنهاد میشود
   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 59. با سلام حدود یکساله مبتلا به اسهال شدم که زندگیمو مختل کرده پیش دکتر رفتم گفت احتمالا سندروم روده تحریک پذیره یخورده پروبیوتیک داد یکی دو هفته استفاده کردم ولی دوباره تفاوتی نکرد الان چهار ماهه علاوه بر اون دچار اسپاسم و درد شدید عضلات پشتم دقیقا زیر گردنم از پشت اسپاسم و خشکی و درد شدید میشه بعضی اوقات بیشتر میگیره بعضی اوقات یخورده ول میکنه رفتم دکتر آرمایش گفت ویتامین دی 3 کمه یه مدت ویتامین خچردم و تزریق کردم پنج شیش روز موب شد ولی دوباره باز شروع شد .برا اسهالمم از طب سنتی کمک گرفتم سویق و بارهنگ نعناع میخورم یه مدت کم شده ولی باز همچنان برقراره .سه چهار نفر تو طب سنتی گفتن مشکلت از غلبه صفراست .صفرا باعث اسهالته .تورو خدا کمک کنین

  1. سلام و درود
   ☢️آب کلردار مطلقاً خورده نشود (حتی جوشیده آن) و از آب چشمه یا چاه به صورت جوشیده استفاده نمایند.

   ☢️ حدود یک ماه، ناشتا آب جوشیده چشمه را به صورت ولرم میل کنند.

   ☢️ غذایی که می خورند باید سالم، لطیف و خوب پخته شده باشد و مانده نباشد.

   ☢️ از سیرابی استفاده نمایید.

   ☢️ غذای خام و پخته را با هم نخورند و بهتر است از خوردن مواد خام پرهیز نمایند.

   ☢️ بهتر است از میوه های ترش از جمله مرکبات و همچنین لیموی عمانی پرهیز نمایند.

   ☢️ اصلاً از روغنهای سوخته، فست فودها و چیپس میل نکنند.
   ☢️ یک سری از باین یماران اسهالی و یک سری یبوست دارند که حتماً باید یبوست آنها درمان شود.

   ☢️ نباید خودشان را خسته کنند و کار پر استرس و خستگی زا نباید داشته باشند چرا که علی رغم رعایت تغذیه، می تواند باعث تشدید بیماری شود.

   ☢️ باید زندگی ثابت و آرامی داشته باشند و از مسافرتهای مدام و طولانی پرهیز نمایند. تغییر آب و هوا و اقلیم آنها را اذیت می کند.

   ☢️ داروی درمان کولیک را حتما استفاده کنید

 60. خیلی عالی بود ممنون ،من تقریبا اکثر موارد رو رعایت میکنم. مشکل من یبوست مزاج هست و خشکی شدید بدنم. من ۳۶سالمه و چندساله درگیر یبوست هستم.دکتر طب سنتی مراجعه میکنم یه مدت کمی بهتر میشم و دوباره. روده هام توان دفع رو نداره. الان دارم دارو مصرف میکنم برای گرم کردن بدنم ،خاکشیر با عرق شاهتره ،سونیسل ،عسل و سیاهدانه. برای دوهفته دکترم الوبخارا و بارهنگ و مسهل عام بهم داده و البته قبلش استفراغ عمدی. استفراغ که موفق نشدم چون خیلی سخت استفراغ میکنم اما یه چیز گرد تو معدم سفت شده. و اسهالم بعد چندروز هنوز شکمم راه نیافتاده فقط باد روده دارم. لطفا منو راهنمایی کنید.

  1. سلام وقت بخیر
   1قاشق غذاخوری مغز فلوس را در یک استکان آب جوش حل کرده و صاف کنید سپس 1استکان گلاب و 3قاشق روغن بادام شیرین اضافه کنید و هرروز استفاده شود.
   هرروز آب گرم استفاده شود.
   انجیر را در روغن زیتون خیسانده و صبح ناشتا استفاده شود.
   عرق یونجه قبل از هر وعده غذایی 1استکان مفید است.
   عرق زول و بوقناق روزی 3استکان استفاده شود.
   ژل رویال خالص استفاده شود
   حلوای ملین، شیاف مسهل و کپسول زرد مجموعه مفید است.
   دم کرده برگ درخت پرتقال مفید است.
   آش آلو بخورید.
   دوای یبوست مصرف شود

  1. سلام وقت بخیر
   دفع سودا

   منع مصرف:
   لبنیات: کشک ، قره قروت
   گوشتها: بز، گاو ، سیرابی ، شیردان ، قلوه
   مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی ، شاهدانه
   حبوبات: ارزن ، باقالا خشک ، برنج(آبکش) ، جو، ماش
   میوه ها: شاه توت ، تمشک ، آلبالو، ازگیل ، انارترش ، بالنگ ، تمرهندی ، زالزالک ، زرشک ، زغال اخته ، سنجد ، غوره ، گیریپ فروت ، لیموعمانی ، نارنج ، به ترش ، لیمو ترش ، سیب ترش
   سبزی ها: ترشک ، ریواس ، گشنیز
   ادویه ها: سماق ، نشاسته ، قهوه
   متفرقه: سرکه ، آبغوره

   سر را با روغن شونیز گرم نمایید.
   حب پادزهر احمدیه ، گلاب ، عرق و دم کرده گل گاو زبان + افتیمون و شربت مفرح مجموعه مفید است.
   حجامت ساق پا مفید است
   خوئک فراوان میل شود
   گرده گل مفید است
   جوشانده برگ به مفید است
   به، افتیمون، بهارنارنج، اسطخدوس را جایگزین چای روزانه خود کنید.

   موارد مصرف مجاز:
   لبنیات : کره ، ماست چکیده ، شیر محلی تازه گاو (شیر گاو با درجه گرمی ملایم) ، شیر گوسفند با گرمی ملایم
   صیفی جات: خربزه ، خیارچنبر ، طالبی ، گرمک
   میوه ها : آناناس ، انجیر تازه و خشک ، انگور، خرما ، سیب شیرین ، قیسی ، گیلاس ، گلابی ، موز، مویز، بالنگو ، اقسام توت ، کشمش
   ریشه ها: انواع ترب ، زردک ، سیب زمینی ترشی ، شلغم ، هویج
   سبزی ها: شبدر ، تربچه ، ترب
   حبوبات: گندم ، اقسام لوبیا
   گوشتها: جگرسیاه و سفید ، پاچه ، گوشت گوسفند(بره) ، بوقلمون ، مرغ محلی ، میگو ، زبان ، چشم
   مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین بادام زمینی ، تخم طالبی ، تخم خربزه ، کنجد
   متفرقه: شیره انگور ، روغن ارده کنجد ، روغن بادام تلخ ، ارده ، سمنو ، خاکشیر ، مغزگوسفند

 61. سلام استاد گرانقدر خدا انسانهای مثل شما رابرای مملکت فلک زده ما نگه دارد..خدمت شما عرض کنم بنده کبد چرب گرید ۲هستم ولی آزمایش همه چی خوب نشون میده فقط سونو اینو نشون داده بنده مخصوصاصبح بعدازخواب دل پیچه نسبتا شدیدی دور ناف دارم یابدنم جوش میزنه لطفا درصورت صلاحدیدراهنمایی بفرمایید ممنون از لطف بی منت شما نسبت به مریضاتون

  1. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.

   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 62. سلام خسته نباشید شما کل گرید های کبد رو گفتین اما واسمون روشن نکردین که چجوری بفهمیم تو کدوم گرید قرار داریم،من کبدم چرب بود صفرام سنگ آورد درد معده و قلنج به مدت۳ساعت منو میگرفت مخصوصا موقعی که غذای خیلی چرب میخوردم،پیش دکتر رفتم قرص امپرازول داد دردم کم شد ولی درمان نه

  1. باید سونو وآزمایش انجام شود تاگرید کبد مشخص شود/4قاشق غذاخوری روغن زیتون + 2قاشق غذاخوری آبلیمو 3 روز پشت هم استفاده شود.
   کد120 مجموعه مفید است
   سفیده داخل نهال آفتابگردان 50گرم + خارشتر 100 گرم جوشانده تا یک بطری شود در طی 24 ساعت بخورید
   گیاه آنغوزه دم کرده روزی 2لیوان تا 2روز استفاده شود.
   آویشن دم کرده با نمک دریا در طول روز استفاده شود
   هلیله سیاه را کوبیده هر 6ساعت 1قاشق چایخوری استفاده شود
   تمبر هندی بی نمک را در آب بریزید هسته جدا شود هفته ای 1نوبت استفاده نمایید..

  2. سلام وقت بخیر
   1- پرهیز از چربی های بد
   2-مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3-مصرف زیره ی سبز،زردچوبه
   4- انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3 و 4 در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب هپاتیت و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی و شاهتره صبح و عصر _ سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون.
   _مصرف روغن زیتون یا روغن ارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.

   حجم غذاکم شود. ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 63. اگرمردم این دستورات ساده ولی مهم رارعایت کنند جامعه ای سالم وبانشاط خواهیم داشت ممنون دکتر جان….

 64. بسیار عالی بود.لطفا بگوییدآیا درآزمایش خون چربی کبد گرید ۱به ۲ نشان میدهد؟ آیا بارژیم گرفتن برنج وروغن وغذای سرخ کردنی چربی کبد به حالت اول برمیگردد

  1. بله هم با رعایت این نکات و هم رژیم غذایی مفیده
   1️⃣پرهیز از چربی های بد
   2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا
   4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3️⃣و4️⃣ در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.
   بله در کنار دستورات

 65. سلام ممنون از مطالب مفید حضرتعالی در ضمن برای پوست تیره چه پیشنهادی دارید

  1. سلام وقت بخیر اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.
   از مصرف مواد غذایی با طیع گرم،کاکائو و سس مایونز پرهیز شود.
   حب کبد،منضج و مسهل سودا،عرق کاسنی و شاتره و ماءالجبن و ژل رویال خالص مجموعه مفید است
   حجامت مفید است.
   دنبه را در آبگوشت پخته جدا کنید بخورید 20 دقیقه بعد محتویات معده را خارج نمایید.
   خورشت گوسفندی با روغن سالم استفاده شود.
   3هفته پی در پی حجامت پشت گوش مفید است.
   کرم زالو حلزون مجموعه مفید است.
   ضماد نور و زیبایی مجموعه مفید است

 66. بسیار عالی ازتوضیحات شما سپاسگذارم لطفاً درمورد پلاکت بارقم 790000 تاپست بارید واینکه چطور بااین رقم که گاهی کمتر بیشترمیشود باید چکار. کنم.

  1. خرما 42 عدد.
   بادام شیرین خام 210 عدد.
   پودر دارچین 21 ق چ سرخالی.
   ژل رویال خالص برای تقویت قوای جسمی
   داخل میکسر یا چرخ گوشت ریخته مخلوط کنید مثل حلوا روی سینی پخش کنید.21 قسمت نموده روزی یک قسمت میل شود.
   روزی دولیوان شربت عسل میل شود.(عسل 2 ق.یک لیوان اب.نصف لیمو ترش)
   بعد هر غذا 5عدد فندق.
   روزی 10عدد بادام شیرین خام.
   روزی 10عدد انجیر خشک.
   صبح و شب معجون عشبه.
   روزی یک مشت پسته خام(البته10 روز استفاده کنندبعد 10روز قطع نمایند
   همراه انها اب سیب یااب انار یک لیوان میل شود.
   چلو ماهیچه گوسفندی.
   فسنجان.
   سه شیره روزی 4 ق غ میل شود .

 67. سلام.من بیماری پلی کیستیک کلیه دارم که بیناری ارثی هست دکترها میگن درمانی ندارد . میخواستم ببینم تو طب سنتی آیا درمانی برای آن وجود دارد؟ ممنونم

  1. سلام وقت بخیر اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.
   از مصرف مواد غذایی کارخانه ای و هورمونی پرهیز شود.
   ژل رویال اصل را در رژیم غذایی خود استفاده کنید
   حب توده مفید است.
   خاکشیر+ترنجبین+شیرخشت+آبلیمو هرروز صبح هنگام نماز استفاده شود.
   ظهر و شب کاهو،چای مناسب با طبع خود و آب بسیار میل شود.
   دم کرده کاکل ذرت + دم گیلاس روزی 1فنجان استفاده شود.
   حوله و اتو روی کمر و کلیه قرار داده شود.
   از غذاهای بلغم­زا استفاده نکنید.
   هر روز جوشانده رازیانه و انیسون (از هر کدام یک قاشق) یک لیوان میل نمایید.

 68. سلام مطالب عالی بود برای درمان کبد چرب به کمک و راهنمایی بیشتر نیاز داریم

  1. 1️⃣پرهیز از چربی های بد
   2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا
   4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3️⃣و4️⃣ در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 69. سلام مطالب خیلی عالی و آموزنده بود ممنون از لطفتون در مورد درمان کبد چرب بیشتر به کمک نیاز داریم

  1. 1️⃣پرهیز از چربی های بد
   2️⃣مصرف چربیهای خوب یاچربی های اشباع نشده مونو(یگانه)وپلی(چندگانه)که چربیهای سالم نامیده می شود.
   3️⃣مصرف زیره ی سبز،زردچوبه ا
   4️⃣انجام ورزشهایی مانند پیاده روی،شنا،باغبانی،نرمش های کششی دربرنامه ی روزانه،حداقل چهار روز درهفته
   مورد 3️⃣و4️⃣ در روش درمانی کبدچرب باگرید۳نیز،مورداستفاده است
   حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

 70. ممنون از مطالب مفیدتون کاش درمورد درمان چربی خون هر دومورد هم توضیحی میدادید البته تو سن پایین

  1. سلام وقت بخیر برگ زیتون دم کرده روزانه یک فنجان/خرفه وبارهنگ دم کرده روزانه یک فنجان آب ودانه با هم /از روغن های سالم استفاده شود(ارده کنجد/زیتون/محلی)
   شربت مفتاح مجموعه بسیار مفید است

 71. سلام ، منظور از کبد گرم چیه من ریزش مو شدید دارم رفتم دکتر ( سنتی نه همین دکتر طب شیمیایی) گفت کبدت گرم شده دارو به درد نمیخوره عرق کاسنی بخور ولی چون تخصصش طب سنتی نبود نمی‌دونم چیکار کنم

  1. حب و شربت هپاتیت،حب کبد،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین و حجامت مفید است.
   ترکیب کاسنی وشاهتره صبح وعصر_سکنجبین عسلی شربت نموده هرشب یه ساعت قبل خواب
   _حجامت عام دومرحله هرماه یکبار
   _چای خارمریم روزی یک استکان.
   _مصرف سماق واش سماق.
   _شربت مصفای خون دکتر.
   _مصرف روغن زیتون یاارده کنجد
   _مصرف گوشت وفراورده های گوشتی به حداقل برسد.
   حجم غذاکم شود.ودرصورت امکان ناهار حذف شود.
   کد99 مجموعه مفید است.
   عرق مصفای کبد مجموعه استفاده شود.

  2. سلام وقت بخیر در افراد با مزاج گرم وخشک حرارت کبد بالا میرود که کبد گرم گفته میشود/

 72. بسیار عالی مثل همیشه خدا عمر بابرکت و با عرت به شما پزشک دلسوز بدهد یا علی مدد

 73. سلام.بنده تا حالا بدلیل عدم آگاهی،این موارد را رعایت نکرده ام.ولی تست کبدچرب هم نداده ام .آیا بارعایت مواردفوق.میتوان دلخوش به عدم وجود این مشکل ویا حتی الامکان بهبودش بود یا نه؟!آیا رجوع به پزشک لازم والزامی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت