درمان کبد چرب با شربت عسل

نوشیدن آب و عسل برای رفع بیماری کبد چرب بسیار مفید است و افراد مبتلا به کبد چرب به جای آب از عرق بادرنجبویه، رازیانه و گلاب استفاده کنند، همچنین پسته، بادام و مویز نیز مفید است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، فاطمه نجات بخش درباره بیماری های کبدی اظهار داشت:

استفاده از ادویه ها و مواد غذایی که گرم هستند کبد را تعدیل و تقویت می کنند، مانند زنیان، کرفس، آویشن، دارچین، میخک، هل، زعفران، شنبلیله، فندق، بادام و پسته مفید است. به گفته وی استفاده از مواد غذایی مفتح سده کبد مانند ترب و کاسنی مفید است. عضو هیأت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد:

نوشیدن آب و عسل برای رفع بیماری کبد چرب بسیار مفید است، همچنین به جای آب مصرف عرق بادرنجبویه، رازیانه و گلاب مفید است. نجات بخش ادامه داد:

از خشکبار مقوی گرم مفید برای کبد می توان پسته، بادام و مویز را نام برد. در بیماری کبد چرب، علاوه بر رعایت دستورات غذایی اختصاصی آن، باید به دستورات کلی مفید و مضر کبد نیز توجه شود، همچنین غذا خوردن قبل از اینکه غذای قبلی از معده خارج شده باشد مضرترین چیزها برای کبد است.

عضو هیأت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود:

نوشیدن آب سرد به خصوص در حالت ناشتا، بعد از حمام، بعد از نزدیکی و بعد از ورزش بسیار به کبد آسیب وارد می کند. نجات بخش یادآور شد: در صورت ضرورت نباید آب بسیار سرد باشد و یک دفعه نیز نوشیده نشود و اندک اندک استفاده شود.

وی عنوان کرد: مصرف غذاهای لزج سبب انسداد در کبد می شوند مانند کله پاچه، حلیم، ماکارونی و لازانیا که بسیار به کبد آسیب وارد می کند که پرهیز از آنها برای سلامت کبد بسیار اهمیت دارد. تشنگی طولانی به کبد آسیب وارد می کند هر چند که در کبد چرب باید مصرف آب کم شود اما این به معنی تشنگی کشیدن طولانی نیست.

درمان کبد چرب با مصرف انار

انار با طبع سرد و خشک! ولی این دو (طبع انار و طبع کبد) که با هم سازگاری ندارند! مگر نگفتید وقتی میخواهیم تقویت کنیم باید دارو به عین باشد، پس چرا نمی گویید مثلا ماش که گرم است بخور و میگویید انار بخور؟؟؟

اینجاست که بحثی به میان می آید تحت عنوان ″علم فارماکودینامیک و علم فارماکوکینتیک″ که مورد پذیرش هم طب سنتی و هم طب نوین می باشد. به ترتیب یعنی اثر دارو بر بدن و اثر بدن بر دارو. برای توضیح آن باید گفت دارو بعد از ورود به کبد، متابولیزه می شود و باید آن ماده ای که متابولیزه شده را در نظر گرفت که چه اثری بر بدن دارد. انار پس از ورود به بدن و هضم و ورود به کبد، آن ماهیتی می شود که می خواهیم و ماده ای که از هضم انار بوجود می آید پاک کننده ی کبد است. با این تقویت، تمام سیستم بدن به سمت تعادل میرود؛ زیرا کبد با همه اندام ها و اعضای بدن در ارتباط است. پس انار، یکی از بهترین درمان کننده ها و پیشگیری کننده های کبد چرب می باشد.

درمان کبد چرب با خاکشیر

همه می گویند طبیعت خاکشیر خنک است ولی اینطور نیست!!! بلکه گرم و تر می باشد (همان مبحث اثر بدن بر دارو که اینجا نیز صدق می کند) خاکشیر از نظر دارویی، مرکب القوی است. این بدان معناست که همه کاری از آن بر می آید. مثلا با آب سرد یک خاصیت نشان می دهد (خاکشیر یخمال تابستان که اسهال را درمان میکند) و با آب گرم یک خاصیت دیگر (خاکشیر نبات داغ زمستانی که در نقش یک ملین برای یبوست مفید است) و به قول شاعر: ((چون که صد آمد نود هم پیش ماست))

یعنی هنگامی که کبد را تقویت و پاکسازی کردیم، همه ی بیماری ها تحت تاثیر قرار می گیرند و از بین می روند.

البته این نکته را باید گوشزد کرد که نمی شود تنها با خوردن این تقویت کننده ها، بیماری کبد چرب و امثالهم را نادیده گرفت، و به محض مشاهده ی علائم باید نزد متخصص رفت و از حال کبد جویا شد. چون ممکن است حال کبد در مرحله ای نباشد که تنها با این تقویت کننده ها بتوان آن را به حالت طبیعی برگرداند!

درمان کبد چرب با مصرف ترشیجات

در درمان کبد چرب سرد یا غیرالکلی باید کبد را گرم کنیم چون بواسطه رفتارهای غلط غذایی، سرد شده است. در عین حال باید لایه ای را که در جداره ی کبد رسوب کرده و به آن چربی کبد و در اصطلاح طب سنتی تشمع کبدی اطلاق می گردد را توسط داروهایی خرد کرده و پاکسازی و دفع نماییم. بنابراین نیاز به یک ماده ی شکننده است. این شکننده ها همان ترشیجات طبیعی و نفوذ کننده هستند: مانند سرکه خانگی انگور، آبلیمو، آبغوره، آب زرشک.

این ترشی ها اگر به صورت خالص مصرف گردند، به جداره ی معده و کل دستگاه گوارش آسیب وارد کرده و آنها را می سوزانند، همچنین به مغز فرد سردی می بخشند. مسئله ی دیگر پیرامون سرکه هایی است که در بازار موجود می باشند و دارای اسید استیک بالای 8% هستند؛ این در حالیست که اسید استیک بدن ما باید چیزی حدود 2 یا 2/5 باشد! پس نباید این ترشی ها را به طور خالص مصرف کرد. برای مثال باید آبلیمو را به صورت محلول استفاده نمود (آب لیمو و عسل یا آب لیمو داخل چای)، همچنین آب زرشک و آب انار ترش را با مقداری نمک مصرف نمود.

معرفی محصول: آبلیمو طبیعی مورد تایید دکتر روازاده

در آخر می توانید سوالات خود در مورد درمان کبد چرب را از طریق سایت دکتر روازاده بخش دیدگاه ها پرسیده تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگو شما عزیزان باشند.